Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Albino Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]
Yeliz Özdemir:
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikleri görmek için buraya tıklayabilirsin.

Albino Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]

Albino muhabbet kuşunun özellikleri ve cinsiyet ayrımı gibi merak edilen bilgiler sayesinde bu kuşların bakım kalitesini arttırabilirsiniz.

Eğer albino muhabbet kuşu sahiplenmek istiyorsanız, öncelikle bu kuşların diğer muhabbet kuşlarından temel farklılıkları hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Bununla birlikte albino muhabbet kuşunuza en sağlıklı yaşam koşullarını sunabilmek ve onu memnun edebilmek için bazı özelliklerini pekiştirmeniz gerekebilir. Albino muhabbet kuşu özellikleri hakkında en çok merak edilen tüm soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Albino muhabbet kuşu
Albino muhabbet kuşu

Albino Muhabbet Kuşu Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi

Albino muhabbet kuşunun gelişimi, genetik bir hastalığa sahip olarak dünyaya gelmeleriyle başlar. Albinizm adı verilen genetik farklılığı bulunan bu kuşlar beyaz renktir.

Albino muhabbet kuşlarına adını veren albinizm insanlarda da görülen deri, göz ve saçlarda renk pigmentlerinin az olduğu veya hiç olmadığı bir kalıtsal hastalıktır.

Albino insanlar gibi Albino muhabbet kuşları da bu hastalıkları nedeniyle güneşe fazla maruz kalmamalıdırlar.

Albino Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri Nelerdir?

Albino muhabbet kuşlarının genel özellikleri fiziksel olarak hemen fark edilebilir. Normal muhabbet kuşlarından biraz farklı bir cere rengine sahip olan dişi albino muhabbet kuşları öncelikle beyaz ve açık mavi cere renk varyasyonlarına sahiptir.

Dişi muhabbet kuşları, üreme mevsimlerinde kabuklu bir yüzeye sahip ten rengiyle (kahverengi, bronz) dikkat çeker. Erkek albino muhabbet kuşlarının etli pembe ve mor cereleri vardır.

Üreme mevsimlerinde normal mevsimlere göre biraz daha koyu cere renkleri olabilir. Tüm albino muhabbet kuşları, siyah pigmentleri kaldırarak gözleri kırmızı yapan bir ino genine sahiptir. 

Albino Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Albino muhabbet kuşlarında fiziksel özellikler hemen göze çarpar. Öncelikle normal muhabbet kuşlarında çok belirgin olan siyah ve mavi renk işaretleri yoktur.

Albino muhabbet kuşlarının sahip olduğu ino geni mavi ve siyah pigmentasyonu vücuttan uzaklaştırır ve albino muhabbet kuşlarının tüyleri bembeyaz hale gelir.

Bazı durumlarda, bir albino muhabbet kuşunun aktif-görsel tarçın geni vardır. Bu gen kombinasyonu, dişi muhabbet kuşlarına açık kahverengi işaretler verebilir.

Hem dişi hem de erkek albino muhabbet kuşlarının turuncu gagaları ve pembemsi bacakları vardır. İno geni ayrıca tüm vücut bölgelerindeki çoğu melanin pigmentasyonunu giderir.

Bu yüzden albino muhabbet kuşlarının gözlerinde bile renk pigmentleri olmadığı için siyah gözleri olamaz. Sarı bir muhabbet kuşunun siyah gözleri varsa, bu büyük olasılıkla muhabbet kuşunun kara gözlü berrak bir muhabbet kuşu veya çift faktörlü pullu muhabbet kuşu olduğu anlamına gelir. Ancak beyaz renkli bir muhabbet kuşu siyah gözlere sahip değilse albino olduğu çıkarımı yapılabilir.

Albino Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Albino muhabbet kuşunun yaşam süresi özellikle ilk defa albino kuş bakımını üstlenen kişilerin merak ettiği bir konudur. Albino muhabbet kuşları, en ideal ev ortamı altında uygun insan bakımı ile 5-15 yıl arasında bir ömre sahiptir.

Tıpkı diğer muhabbet kuşları gibi albino muhabbet kuşunun yaşam süresini de bakım kalitesi belirler. Öte yandan albino muhabbet kuşu vahşi doğada kendi sürüsü içinde 4-6 yıl yaşam ömrüne sahip olabilir.

Albino muhabbet kuşunun bakımında da normal muhabbet kuşunda olduğu gibi sağlıklı ve ideal yaşam alanı oluşturmaya özen gösterilmesi gerekir.

Albino Muhabbet Kuşları Konuşur Mu?

Albino muhabbet kuşları konuşması sorunsuz şekilde gerçekleşebilir. İyi eğitimli bir muhabbet kuşu yaklaşık 1000 kelime konuşma kapasitesine sahiptir. Muhabbet kuşuna konuşmayı öğretmek sabır gerektiren bir süreçtir.

Albino Muhabbet Kuşları Ses Kaydıyla Konuşmayı Öğrenebilir Mi?

Albino muhabbet kuşu ses kaydıyla konuşmayı öğrenen kuşlar arasında yer alır. Telefondan veya bilgisayardan açılan ve sürekli tekrar ettirilen ses kayıtları sayesinde albino kuşlar konuşmayı öğrenebilir. Fakat bu durumda muhabbet kuşunun öğreneceği ses tonu insan sesine kıyasla daha mekanik olabilir.

Albino Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Kelimeler Nelerdir?

Albino muhabbet kuşunun sevdiği kelimeler, eğitmeninin öğrettiği kelimelere göre değişiklik gösterebilir. Normal muhabbet kuşlarına öğretilen kelimeler albino muhabbet kuşunda da çok tercih edilen sözcüklerdir.

Bazı albino muhabbet kuşları daha konuşkan yapıda oldukları için ezberledikleri kelimeleri peş peşe konuşma yetenekleri vardır.

Albino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Albino muhabbet kuşlarında cinsiyet farkı, bazı belirtilere göre fark edilmektedir. Albino olan muhabbet kuşunun hangi cinste olduğunu belirlemek sanıldığı kadar zor değildir.

Bir albino muhabbet kuşunun erkek mi dişi mi olduğunu anlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ancak albino muhabbet kuşlarında cinsiyeti belirlemek normal muhabbet kuşlarına göre daha zor olduğu bir gerçektir. Albino muhabbet kuşları ilk üreme mevsimine ulaştığında cinsiyeti söylemek daha kolaydır.

Erkek albino muhabbet kuşları üreme mevsimlerinde tipik cere renklerinden (pembe veya mor) biraz daha koyu cere rengine sahiptir.

Bu yüzden albino muhabbet kuşunun cere rengi koyulaşmışsa büyük ihtimal erkek olduğu anlaşılabilir.

Öte yandan dişi albino muhabbet kuşları, üreme mevsimlerinde standart cere renklerine (açık mavi, beyaz) göre kabuklu bir yüzeye sahip bronz-bronz cere rengine sahiptir. Kabuklaşma belirgin hale geldiğinde albino muhabbet kuşunun dişi olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Albino Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Albino muhabbet kuşunun eğitimi için aceleci olmamaya özen gösterilmesi gerekir. Tüm muhabbet kuşları gibi insanlarla yakın ve sıcak ilişkiler kuran albino kuşların yeni yaşam ortamlarına ve sahiplerine alışması biraz fazla zaman alabilir.

Renkli muhabbet kuşları çok daha atak ve iletişim konusunda aceleci hayvanlarken Albino muhabbet kuşları başlangıçta biraz çekingen davranabilirler. Yeni sahiplendiğiniz albino muhabbet kuşunu ürkütmeden eğitim vermeye dikkat etmeniz gerekir.

Albino Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıldır?

Albino muhabbet kuşu bakımı sırasında sahiplerin kuşlarında sağlık sorunları yaşamamak için kaliteli beslenmeye ve stresten uzak bir yaşama dikkat etmesi gerekir. Tıpkı normal muhabbet kuşlarında olduğu gibi albino muhabbet kuşu bakımında önemli detaylar şunlardır: 

 • Düzenli veteriner ziyaretleri. 
 • Kaliteli yemler.
 • Besin takviyesi olarak sebzeler ve meyveler. 
 • Kafesleri temiz tutmak. 
 • Yeni insan ve hayvan ziyaretçilerden uzak durmak. 
 • Aşırı büyümüş gagaları ve tırnakları kırpmak. 
 • Stresten kaçınmak 
 • Düzenli banyo seansları sağlamak.

Albino muhabbet kuşları, diğer muhabbet kuşlarının varyasyonlarına benzer bakıma ihtiyaç duyar. Albino muhabbet kuşlarının tohum, sebze ve meyve içeren bir diyete ihtiyacı vardır.

Günlük temiz suya ihtiyaç duyarlar.

Albino muhabbet kuşu sahipleri, vücutta yetersiz beslenmeye neden olan sadece tohumlu diyetlerden kaçınmalıdır.

Albino Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir?

Albino muhabbet kuşu üretimi için ino genlerine sahip bir muhabbet kuşuna ihtiyaç vardır. İno geni cinsiyete bağlı ve çekinik olduğundan, albino muhabbet kuşu üretiminde kullanılacak kuşlar bellidir.

İno geni, X kromozomu üzerinde iletilir. Erkeklerde 2 X kromozomu, dişilerde ise bir X kromozomu bulunur. Bir yavru erkek muhabbet kuşunun albino muhabbet kuşu olabilmesi için her iki ebeveynden iki ino geni alması gerekir.

Bir yavru dişi muhabbet kuşunun albino muhabbet kuşu olabilmesi için ebeveynlerinden bir ino geni alması gerekir.

İno Gen Mutasyonu Nedir?

Ino gen mutasyonu, muhabbet kuşlarının vücudunun ana rengini (yeşil veya mavi varyantlar) kaldırıp tek renk (sarı veya beyaz) bırakan cinsiyete bağlı resesif bir mutasyondur. İno gen mutasyonu özellikleri şunlardır:

 • Muhabbet kuşlarında yeşil, mavi, zeytin yeşili, gök mavisi ve menekşe gibi ana renkleri vücuttan uzaklaştırır.
 • Siyah melanin pigmentini gözlerden uzaklaştırdığı için göz rengi kırmızıya döner.
 • Siyah pigmentleri gagadan uzaklaştırır ve muhabbet kuşunda turuncu renkte gaga görülür.
 • Cilt pigmentlerini giderdiği için pembe bacaklar ve deri meydana getirir. 

Albino Muhabbet Kuşu Ne Zaman Çiftleşir?

Albino muhabbet kuşunun çiftleşme zamanı normal kuşlarla aynıdır. Bölünmüş bir albino muhabbet kuşu, çekinik ve X kromozomuna bağlı bir gen olan tek bir ino genine sahip bir erkek albino muhabbet kuşudur.

Bir erkek albino muhabbet kuşunun albino özelliklerini göstermesi için iki ino genine sahip olması gerekir. Bölünmüş albino muhabbet kuşları albino özellikleri göstermez ve ino genini sonraki nesillere aktarabilir.

Albino Muhabbet Kuşlarının Gözleri Neden Kırmızıdır?

Albino muhabbet kuşlarının gözleri iris halkalı kırmızı, pembe, yakut rengidir. İno geni, albino muhabbet kuşunun göz rengini oluşturmada önemli bir rol oynar.

İno geni, albino muhabbet kuşunun gözlerindeki siyah pigmentleri yok eder. Siyah pigmentlerin olmaması, albino muhabbet kuşlarının gözlerindeki kan akışının dışarıdan görülmesine neden olur. Böylece albino muhabbet kuşlarının gözleri kırmızı olur.

Her Beyaz Muhabbet Kuşu Albino Mudur?

Her beyaz renkli muhabbet kuşu albino hastası olmayabilir. Albino muhabbet kuşunda albinizm hastalığının belirtileri görülür. Bir albino bağcıklı muhabbet kuşu, aynı anda hem ino genine hem de tarçın genine sahiptir.

Her iki mutasyonun da albino bağcıklı bir muhabbet kuşu olması için görsel olarak aktif olması gerekir. Albino bağcıklı muhabbet kuşlarının kırmızı gözleri, pembe ayakları ve turuncu gagaları vardır. Albino ve tarçının hem özelliklerini aynı anda taşırlar.

Albino Muhabbet Kuşu Yavrusu Hangi Renk Olur?

Albino muhabbet kuşu yavrusunun rengi, anne ve babasından gelen gen özelliklerine göre farklı renklerde oluşabilir. 

 • Albino Erkek + Albino Dişi çiftleşirse yavrular %100 albino olur.
 • Albino Erkek + Normal dişi çiftleşirse %50 normal/albino erkek, %50 albino dişi olur.
 • Normal Erkek + Albino dişi çiftleşirse %50 normal/albino erkek, %50 normal dişi olur.
 • Normal/Albino Erkek + Normal dişi çiftleşirse %25 normal erkek, %25 normal/albino erkek, %25 albino dişi, %25 normal dişi yavru doğabilir.

Kuşun Albino Olduğunu Nasıl Anlarız? Albino Muhabbet Kuşunun Farkı Nedir?

Albino muhabbet kuşunun farkı vücudunda hiçbir renk pigmentinin olmamasıdır. Albinizm adı verilen genetik farklılığı bulunan bu kuşlar tamamen beyaz renktir.

Albino muhabbet kuşlarının iris halkalı kırmızı, pembe, yakut rengi gözleriyle normal muhabbet kuşlarından farklıdır. Hem dişi hem de erkek albino muhabbet kuşlarının turuncu gagaları ve pembemsi bacakları vardır.

📷Albino Muhabbet Kuşu Fotoğrafları

Albino muhabbet kuşu
Albino muhabbet kuşu
Albino muhabbet kuşu

KAYNAKLAR:

 1. https://www.petiska.com/albino-budgies/