Anasayfa » 😺 Kedi » Barınaktan Kedi Sahiplenme Nasıl Olur? [Detaylı]
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Barınaktan Kedi Sahiplenme Nasıl Olur? [Detaylı]

Kişiler barınaktan kedi sahiplenme ile örnek bir davranış gösterebilirler. Kısa zaman içinde sahibine karşı bağlılık geliştirir. Kediler sıcakkanlı hayvanlardır. Sahipleriyle bağ kurmaları zor olmaz.

Barınaktan Kedi Sahiplenme Şartları Nelerdir? Nasıl Sahiplenilir?

Barınaktan kedi sahiplenmek sanılanın aksine son derece kolaydır. Kedi sahiplenmek isteyen bir kişi uygun şartları sağladığında barınaktan istediği kediyi sahiplenebilir.

Öncelikle kedinin yaşayabileceği ortam sağlanmalıdır. Ev koşulları sağlandıktan sonra barınağı gidilir.

Barınak kedi sahiplenecek kişiye bir form verilir. Bu formda kişiye çeşitli sorular sorulur. Kişiler soruları doğru şekilde yanıtlarlar. Bu sorular arasında kişinin daha önce hayvan bakıp bakmadığı gibi önemli sorular vardır.

Bunun yanı sıra kişinin tatil ya da iş sebebiyle seyahat ettiğinde kediyi nereye bırakacağı, eğer kedi seyahate götürülecekse gideceği yerdeki yaşam şartları gibi sorularda formda yer alır.

Formdaki soruların yanı sıra kişiden bir de taahhüt istenir.

Tüm şartlar tamamlanıp form doldurulduğunda kişi, kedinin uygun bir yaşa geldiğinde kısırlaştırılacağı taahhüt edilir.

Bu taahhüdün en önemli nedeni hayvanların çiftleştirilip üretilmeleri ve ticaret amaçlı kullanılmalarının engellenmesidir.

Hayvan sever kişiler bu şartlar dahilinde barınaklardan hayvan sahiplenebilirler.

Barınaktan Hayvan Sahiplenmek Ücretli Mi?

Barınaktan kedi sahiplenmekle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de kedi sahiplenmenin ücretli olup olmadığıdır. Genel olarak barınaktan kedi sahiplenmek herhangi bir ücret içermez.

Barınaktan Sahiplenilen Kedi Nasıl Beslenir?

Kediler yaş mamayı da kuru mamayı da çok severler. Bununla beraber, et, balık ve tavuk gibi ürünlerle de araları iyidir. Ancak sahiplenilen kedilerin beslenme düzeninde bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Yaş mama gün içinde en fazla bir kere verilmelidir. Kedinin daha fazla yaş mama tüketmesi sakıncalıdır. Yaş mamaların sıklıkla tüketilmesi durumunda yaş mamamlar kedilerin dişlerinde kalıntılar bırakır. Bu kalıntılar da zaman içinde kedilerin birçok diş problemi yaşamalarına neden olur.

Damak zevkine uygun olmasının yanı sıra mamanın içeriğinde kedinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller olmalıdır.

Beslenmeyle ilgili önemli noktalardan biri kedinin beslenme düzeninde et, balık ve tavuk gibi gıdalarda olmalıdır. Bunun için tavuk eti haşlanabilir.

Tavuk etinin yanına patates ve havuç atarak haşlanabilir. Bu yemeğin besin değerini yükseltir. Balık yemeleri de onların sağlıkları için gereklidir.

Barınaktan Sahiplenilen Kedi Bakımı?

Kediler sahiplerine bağlılık hisseden canlılardır. Kediler sahiplerini çok severler ve onların ilgilerine ihtiyaç duyarlar.

Kedi bakımında en önemli hususlardan biri ilgidir. Barınaktan kedi sahiplenecek olan kişilerin onlara ayıracak zamanı olmalıdır.

Zira kediler uzun süreler evde yalnız kaldıklarında aşırı stres yaşarlar. Bu onlarda depresyona neden olur.

Kediler uzun süre depresyon yaşadıklarında ise ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Dolayısıyla kedilere gereken sevgi ve ilgi verilmelidir.

Kediler için evde bir düzen oluşturulmalıdır. Kedinin kum yeri ve su tasının yeri belli olmalıdır.

Zira kediler alışkın oldukları yerlerde ihtiyaçlarını giderirler. Kumlarının ve su taslarının banyoda olması ideal olacaktır.

Barınaktan Sahiplenilen Kedinin Tıbbi Sorunları

Hayvan barınaklarındaki kedilerin genel sağlık durumları takip edilir.

Ancak kedi, barınaktan sahiplenildikten sonra mutlaka bir veteriner muayenesinden geçirilir.

Kedinin genel sağlık durumu varsa bir rahatsızlığı hakkında bilgi edinilir. Genel duruma göre veteriner hekimden yardım istenir.

Barınaklarda aşılar uygulanır. Barınaktan kedi sahiplenildiğinde aşı takvimi dikkate alınarak kediye gereken zamanlarda aşı yaptırılır.

Barınaktan Sahiplenilen Kedi için Evin Düzenlenmesi Süreci Yapılması Gerekenler

Barınaktan kedi sahiplenildiğinde evde çok büyük değişimlere gerek yoktur. Hayvan severler kedi sahiplerinde evlerine bir can yoldaşı almış olurlar.

Yani evlerini o can yoldaşıyla paylaşırlar. Barınaktan kedi sahiplenmek her bilinçli hayvan severin taktir edilesi davranışlarından biridir.

Barınakta hayatına devam etmek zorunda kalan canlara evlerini açmaları ve onlara bir yuva vermeleri çok değerlidir. En olumlu yanı o kedilere sevgi ve sıcak bir yuva vermeleridir.

Kişilerin, kedilerini sevgiyle sahiplenmeleri ve onların ihtiyaçlarına uygun birkaç düzenleme yapmaları yeterli.

Barınaktan Sahiplenilen Kedinin Eve Alışma Süreci

Belli bir süredir barınakta hayatını devam ettiren bir kedi, yeni sahibi ve evine karşı ilk başlarda yabancılık çekebilir. Ancak bu durum çok kısa sürer. Zira kedi, rahat bir ev ortamında sevgi gördüğü, karnının doyduğu bir ortama kolaylıkla alışır.

Barınaktan Yavru Kedi Sahiplenmenin Olumlu Olumsuz Yanları Nelerdir?

Barınaktan kedi sahiplenmek her bilinçli hayvanseverin taktir edilesi davranışlarından biridir. Barınakta hayatına devam etmek zorunda kalan canlara evlerini açmaları ve onlara bir yuva vermeleri çok değerlidir. En olumlu yanı o kedilere sevgi ve sıcak bir yuva vermeleridir.

Kediler, insanların kalp sağlıkları ve bağışıklık sistemine yarar sağlar. Bununla beraber, insanların ruh sağlığına iyi gelirler. Bunlar araştırmalarla ortaya konmuştur.

Barınaktan Yetişkin Kedi Sahiplenmenin Olumlu Olumsuz Yanları Nelerdir?

Barınaktan kedi sahiplenmenin olumsuz yanı yoktur. Aksine son derece olumlu bir durumdur. Barınaktan kedi sahiplenmek hem sahiplenilecek canın adına hem de sahiplenecek kişiler adına olumludur.

Barınaktan Safkan Mı yoksa Kırma Bir Kedi Mi Sahiplenmeliyim?

Barınaktan safkan ya da kırma kedi sahiplenilebilir. Bu noktada önemli olan kedinin cinsi değil bir yuva sahibi olmasıdır.