Anasayfa » 😺 Kedi » Büyümeyen Ve En Küçük Kedi Cinsleri Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Büyümeyen Ve En Küçük Kedi Cinsleri Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?

Büyümeyen kedi cinsleri insanların ev sevdiği kedilerdendir.

Minik, sevimli ve ilgi çekici özellikleri ile büyük bir beğeni toplayan büyümeyen kediler insanların en iyi arkadaşlarındandır.

Büyümeyen ve En Küçük Kedi Cinsleri Listesi

Kediler herkes için sevimli canlılardır. Ancak bu cinslerin bazıları büyürken bazıları büyüme göstermiyor.

Büyümeyen kediler günümüzde çok daha seviliyor. Küçük ve kalabalık evlerde kendisine daha iyi yer bulan bu kediler oldukça enerjiktir. Büyümeyen ve en küçük olan kediler:

  • Singapura kedisi
  • Birmanya
  • American Curl
  • Siyam kedisi
  • Munchkin
  • Somali

Büyümeyen kediler yetişkin hale geldiği dönemde dahi minicik görünür.

Singapura Kedisi Dünyanın En Küçük ve Büyümeyen Kedi Cinsi

Singapura kedisi dünyanın en küçük kedisi olarak kabul ediliyor. Ortalama bir kedinin yarı boyunda olan bu kediler iki kilogramlık bir ağırlığa ulaşabilirler.

Çocuklu aileler için oldukça iyi bir seçim olan Singapura kedileri oldukça zekidir. Zeki oldukları için de bu kedileri eğitmek çok daha kolaydır.

Zeki olmalarının yanında oldukça sosyal olan bu kediler ilk kez hayvan bakacak olan bireyler için oldukça iyi bir seçimdir.

Büyümeyen Ve En Küçük Kedi Cinsleri Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?
Büyümeyen Kedi Cinsi Singapura

Munchkin Kedisi

Oldukça kısa bacakları olan ve küçük bir yüze sahip Munchkin kedileri büyümeyen kediler arasında önemli bir yer edinmiştir.

Küçük bacaklara sahip olduğu için Munchkin kedileri çok hızlı hareket edebiliyor. Singapura kedileri gibi oldukça zeki olan bu kediler basit komutları rahatlıkla öğrenebiliyor.

Basit komutları rahatlıkla öğrenmesinin yanında Munchkin kedileri tasmayla gezmeye de rahatlıkla alıştırılabiliyor.

Büyümeyen Ve En Küçük Kedi Cinsleri Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?
Büyümeyen Kedi Cinsi Munchkin

Cornish Rex Kedisi

Dünya genelinde kedi severlerin en sevdiği kedilerin başında Cornish Rex kedisi geliyor. Oldukça arkadaş canlısı olan bu kediler çocuklarla da gayet iyi iletişim kurabiliyor.

Çocuklarla gayet iletişim kurabildikleri için küçük çocukların en yakın arkadaşlarından birisi Cornish Rex cinsi kedilerdir.

Cornish Rex kedileri saldırgan değildir. Saldırgan olmadığı için gerek küçük çocuklar gerekse ebeveynleri bu kedilerle çok daha iyi iletişim kurabiliyor.

Büyümeyen Ve En Küçük Kedi Cinsleri Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?
Büyümeyen Kedi Cinsi Cornish Rex

Devon Rex Kedisi

Şaşırtıcı bir görünüme sahip olan Devon Rex kedisi kocaman gözlere ve iri elmacık kemiklerine sahiptir.

Ancak bu şaşırtıcı görünümünün altında oldukça sevecen bir kalbi olan Devon Rex kedisi diğer kedilere nazaran çok daha büyük kulaklara sahiptir.

Devon Rex kedisi oyun oynamaktan çok hoşlanır. Oyun oynamaktan hoşlandığı için günün büyük bir bölümünü oyunla geçirebilirler.

İran Kedisi (Fars Kedisi)

Büyümeyen ve tatlı olarak nitelendirilen kedilerden bir tanesi de İran kedileridir.

Büyük dudakları ve üzgün görüntüleri sayesinde bireylerin gönlünü kazanmayı başarabilmiştir. Kalın ve yoğun tüyleri onu kiloluymuş gibi gösterse de bu kediler çok da kilolu değildir.

İran kedileri diğer türden kedilerle çok rahat arkadaş olabilirler. Diğer kediler incitmediği için arkadaşlık kurma potansiyeli oldukça fazladır.

Birman Kedisi

Birman kedilerine Tapınak kedisi denir. Myanmar kökenli olması ve Budist topraklarında ikamet etmesi onlara tapınak kedisi adı verilmesini direkt olarak etkilemiştir.

4-5 kilogram ağırlığında olan Birman kedilerinin ses tonu çok yumuşaktır. Ses tonları yumuşak olduğu için miyavlamaları oldukça ilgi çekicidir.

Birman kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Siyam Kedisi

Siyam kedilerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi oldukça hafif olmalarıdır. Bunun yanında Siyam kedilerine kedi dünyasının modelleri denir.

Süslü bir görüntüye sahip olmaları ve salınarak yürümesi bu kedilerin model olarak nitelendirilmesini sağlar.

Siyam kedileri diğer kedilere nazaran daha fazla ses çıkartır. Birçok farklı konuda fikrini belirtmek için miyavlayan bu kediler her konuda miyavlamayı tercih edecektir.

American Curl Kedisi

Büyümeyen kediler arasında yeni bir tür olan American Curl kedileri oldukça meraklı canlılardır.

Oldukça meraklı canlılar olduğu için American Curl kedileri evin içerisinde her yere girmek ister. Bunun yanında American Curl kedileri çok akıllıdır. Gerekli yönlendirmeler yapıldığında kapı kolunu dahi rahatlıkla açabilirler.

American Curl kedileri iri gözlere ve büyük kulaklara sahiptir.

Burmese Kedisi

Burmese kedileri hayvan severlerin en beğendiği kediler arasında yer alır.

Yaramaz, meraklı ve akıllı olan bu kediler oyunlara kısa süre içerisinde adapte olabiliyor. Oyunlara kısa süre içerisinde adapte olduğu için çocuklarla sıkı bağ kurabilirler.

Burmese kedileri sahiplerine oldukça bağlıdır. Sahiplerine oldukça bağlı oldukları için onları başka bir kediyle gördüklerinde saldırgan davranışlar sergiler.

Habeş Kedisi (abyssinian)

İnce yapısı ve ortalama bir boyuyla farklı bir tür olan Habeş kedileri üçgen şeklinde bir yüze sahiptir.

Sivri ve büyük kulaklara sahip olan Habeş kedilerinin gözleri badem şeklindedir. Altın, yeşil ya da ela gibi farklı renklere sahip olan Habeş kedileri evrim geçiren bir türdür.

Habeş Kedilerine kedi krallığının palyaçoları denir. Oyunu çok sevmeleri ve eğlenceli olmaları bu lakabı almasını sağlamıştır.

Büyümeyen Kedi Nedir – Ne Anlama Gelir?

Büyümeyen kediler kaç yaşına gelirse gelsin belli bir kilo ve ağırlığın üzerine çıkmayan sanki yavruymuş gibi görünen kedilerdir.

Büyümeyen kediler fazla beslense dahi belirli bir boy ya da ağırlığın üzerine çıkamaz. Bundan dolayı büyümeyen kediler kucakta diğer kedilere nazaran daha kolay taşınır.

Büyümeyen kediler de diğer kediler gibi her zaman ilgiye muhtaçtır.

Büyümeyen Kedi Cinslerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Büyümeyen kediler narin bir şekilde korunması gereken kedilerdir. Narin bir şekilde korunmasının yanında bu kedilerin beslenme düzenine dikkat etmek gerekiyor.

Çünkü büyümeyen kedilerin sindirim sistemi oldukça narindir. Sindirim sistemi narin olduğu için diğer kedilere nazaran daha çabuk hasta olabilirler.

Büyümeyen kediler de diğer kediler gibi belli aralıklarla aşıya ihtiyaç duyar.

Dünyanın En Küçük Kedi Cinsi Hangisidir?

Singapura kedisidir.

Cüce Kedi Olur Mu?

Bazı kediler genetik bozukluğu nedeniyle cüce olabiliyor.