Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Dişi & Erkek Muhabbet Kuşu Eş Seçimi Nasıl Yapılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi & Erkek Muhabbet Kuşu Eş Seçimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşunun eş seçimi çiftleşme sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dişi ve erkek muhabbet kuşlarının birbirine yakın olması gerektiğidir. Bu sayede kuşlar birbiri ile daha iyi geçinecektir.

Aralarında yaş farklı olan dişi ve erkek muhabbet kuşu uyum konusunda zorlanma yaşar. Uyum sorunu yavrunun dünyaya gelmesini geciktirir.

Muhabbet kuşu eş seçiminde eğer dişi kuş 1 yaşında ise erkek muhabbet kuşunun da bu yaşlarda olması çok önemlidir.

Dişi Muhabbet Kuşuna Erkek Muhabbet Kuşu Seçimi Nasıl Yapılır?

Dişi kuşta erkek seçimi hakkında yaş önemli bir kriterdir. Erkek muhabbet kuşu mümkünse dişi muhabbet kuşundan birkaç ay büyük olmalıdır. Bu sayede çiftleşme dönemi daha sağlıklı geçer.

Erkek kuşlar çiftleşme dönemi içine girdiği zaman cere rengi koyu maviye dönüşür. Bu nedenle erkek muhabbet kuşu seçerken gaga üzerinde yer alan burun deliklerini kontrol etmek önemli bir kriterdir.

Erkek muhabbet kuşu ve dişi muhabbet kuşu bir anda aynı kafes içine konulmaktansa ilk etapta ayrı kafeslerde birbirlerine alışmaları daha önemlidir.

Erkek Muhabbet Kuşuna Dişi Muhabbet Kuşu Seçimi Nasıl Yapılır?

Erkek kuşta dişi seçimi hakkında yaş önemli bir kriterdir. En sağlıklı yaş aralığı diş muhabbet kuşunun erkek muhabbet kuşundan birkaç ay küçük olmasıdır.

Sağlıklı bir çiftleşmeyi beraberinde getirecek olan bu durum yavrunu daha hızlı dünyaya gelmesini sağlar.

Dişi kuş için cere rengi bir başka önemli kriterdir. Çiftleşme dönemi içinde bu bölgenin koyu kahve renginde olması büyük önem taşır.

Dişi kuş edinmeden hareketlerine dikkat etmek iyi fikir verir. Dişi muhabbet kuşu agresif hareketler sergiliyorsa tercih edilmemelidir.

Dişi Muhabbet Kuşuna Erkek Muhabbet Kuşu Ne Zaman Eş Olarak Alınmalıdır?

Dişi kuşa eş zamanı 1 yaş civarlarındayken yapılmalıdır. Dişi muhabbet kuşu 1 yaşında iken erkek muhabbet kuşu da 1 yaşı geçmiş olmalıdır.

Erkek muhabbet kuşunun tercihen birkaç ay büyük olması çiftleşme sürecinin verimli geçmesine yardımcı olur. Bu sayede doğacak olan yavrunun sağlıklı olması daha yüksek ihtimal kazanır.

Dişi kuş 3 ya da 4 yaşındayken daha küçük bir erkek muhabbet kuşu almak çiftleşme sürecini baltalar. Böyle bir durum iki kuşun uzun süre çiftleşmesini engelleyeceği için yavrunun doğumunu geciktirir. 

Erkek Muhabbet Kuşuna Dişi Muhabbet Kuşu Ne Zaman Eş Olarak Alınmalıdır?

Erkek kuşa eş zamanı en sağlıklı 1 yaş civarındayken gerçekleştirilir. Eş olarak alınma zamanı erkek muhabbet kuşu için 1 yaş civarlarında yapılmalıdır. Erkek muhabbet kuşu 1 yaşındayken dişi kuş 9 ya da 10 haftalık olmalıdır.

Dişi muhabbet kuşunun daha küçük olması doğacak olan yavrunun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Muhabbet kuşu çiftleşme döneminde erkek ve dişi aynı yaşta da olabilir.