Anasayfa » Sultan Papağanı » Dişi, Erkek Sultan Papağanı Çiftleşmeme Nedenleri Nelerdir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi, Erkek Sultan Papağanı Çiftleşmeme Nedenleri Nelerdir?

Dişi ve erkek sultan papağanının çiftleşmeme nedenleri farklı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Sultan papağanlarının çiftleşmemesi, dişi ve erkek Sultan papağanı sahiplenmiş olan kişilerin karşılaştıkları durumlardan bir tanesidir. Sultan papağanlarınız çiftleşmiyorsa bunun nedeni başlıca şunlar olabilir:

 • Sultan papağanları, gizliliğe önem veren canlılardır. Çiftleşme zamanlarında çok ortalıkla olan bir alanda bulunurlarsa ya da insanlar onları izliyorsa rahatsız olup çiftleşmeyebilirler.
 • Sultan papağanlarını çiftleşmelerine zorlamak için sürekli temas ettirmeniz gibi zorlama durumlarında hayvanlar rahatsız olarak çiftleşmekten kaçınabilirler.
 • İnanması güç olsa da tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlar aleminde ve dolayısıyla Sultan papağanları arasında da ortada herhangi bir sorun yokken karşı cinsten hayvan birbiri ile çiftleşmek istemeyebilir.
 • Sultan papağanları sağlıklı değillerse çiftleşmek için istek ve güç bulamayabilirler.
 • Sultan papağanları çok soğuk, dar ya da kirli alanlarda bulunuyorlarsa durumdan rahatsız olarak kızgınlık dönemlerinde olsalar bile çiftleşmeyebilirler.

Dişi Sultan Papağanı Çiftleşmeme Nedenleri Nelerdir?

Dişi sultan papağanı çiftleşmeme nedenleri başlıca şunlar olabilir:

 • Dişi Sultan papağanı, erkek Sultan papağanını beğenmemesine rağmen erkek sultan Papağanı ya da sahipleri tarafından çiftleşmeye zorlanırsa bu durum Sultan papağanlarının çiftleşmemesi durumuna neden olabilir.
 • Dişi Sultan papağanı, yeterli ve dengeli bir biçimde beslenmiyorsa güçsüz kalarak çiftleşmek için yeterli enerjiyi ve isteği bulamayabilir.
 • Dişi Sultan papağanı sahibinden ilgi görmemek, ya da sahibi tarafından azarlanmak gibi durumlar sonucunda strese girerse çiftleşme isteğini kaybedebilir.
 • Dişi sultan papağanı yeterince sıcak, temiz ve büyük bir alanda değilse çiftleşmeye dair istek bulamayabilir ve hatta bu olumsuz koşullardan ötürü hastalanarak çiftleşme de dahil olmak üzere birden fazla içgüdüsel eylemini gerçekleştiremeyebilir.

Erkek Sultan Papağanı Çiftleşmeme Nedenleri Nelerdir?

Erkek sultan papağanı çiftleşmeme nedenleri, dişi Sultan papağanının çiftleşmeme nedenleri ile aynıdır. Ek olarak hem dişi hem erkek Sultan papağanı çiftleşmemesi için şu sebeplerden de bahsedilebilir:

 • Sultan papağanları genellikle yaz ve ilkbahar aylarında çiftleşen canlılar oldukları için bu aylar haricindeki aylarda çiftleşmeyebilirler.
 • Sultan papağanları, yeterli erişkinliğe ulaşmamışlarsa çiftleşme içgüdüleri gelişmediği için çiftleşmeyebilirler.

Ergenlik Dönemindeki Genç Sultan Papağanlarının Çiftleşmeme Nedenleri Nelerdir?

Ergenlik dönemindeki Sultan papağanlarının çiftleşmeme nedenleri, birden fazla durumdan kaynaklanıyor olabilir. Buna ek olarak bu durumun en büyük sebebi siz kuşlarınızın ergenlik döneminde olduğunu zannediyor olsanız bile ergenlik dönemine girmemiş olmaları olabilir. Bu gibi durumlarda veteriner hekim ile görüşmeniz önerilir.