Anasayfa » Güvercin » En İyi Ve Faydalı Güvercin Yemleri Türleri Ve Kullanımları
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

En İyi Ve Faydalı Güvercin Yemleri Türleri Ve Kullanımları

Faydalı güvercin yemleri yetişkin güvercinlerin beslenmesi yavru güvercinlerin ise gelişimi için oldukça mühimdir. Güvercin yemi hazır olarak alınabilir ya da tecrübeli kişiler tarafından çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanabilir.

Güvercin Yemleri Türleri ve Kullanımları Nelerdir?

Güvercin yemi olarak kullanılan birçok ürün bulunur. Burçak, bakla, bezelye, fasulye, soya, kenevir, pirinç, mercimek, mısır, yulaf, arpa, fıstık ve buğday güvercin yemlerinde en çok kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler içerdiği vitaminler dolayısıyla oldukça faydalıdır. Güvercinler de dahil olmak üzere yalnızca hayvanlar için değil insanlar için de faydalı olduğu söylenebilir.

Buğday

Buğday, karbonhidrat değeri yüksek olan ve insanların tükettiği birçok besinde bulunan bir üründür. Birçoğumuzun severek tükettiği beyaz ekmek, kepek ekmeği, köy ekmeği ve çavdarlı ekmek gibi ekmek çeşitlerinin tamamı buğdaydan elde edilir.

Buğdayda %70 oranında karbonhidrat bulunur. Karbonhidrat değeri yüksek olduğu için besleyici ve doyurucudur. Bu nedenle güvercin yemi olarak da kullanılabilir.

Akdarı (Sorgum)

Akdarı, en az buğday kadar karbonhidrat değeri yüksek olan ürünlerden biridir. Akdarıda %70 oranında karbonhidrat bulunur. Bu nedenle güvercin yemi olarak kullanılabildiği ve doyurucu olduğu söylenebilir.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı, insanların da severek tükettiği faydalı ürünlerden biridir. İnsanlar için atıştırmalık bir kuruyemiş olan yer fıstığı, papağanlar başta olmak üzere kuş türlerinin hemen hemen hepsi tarafından sevilerek tüketilir.

Arpa

Arpa, karbonhidrat değeri yüksek olan ürünler listesinde bulunur. Karbonhidrat oranı %67 olan arpanın güvercin yemlerinde sık sık kullanıldığı bilinir.

Yulaf

Yulaf, hem insanlar hem de hayvanlar tarafından tüketilen oldukça doyurucu bir üründür. Yulafın doyurucu olmasının yanı sıra lifli bir gıda olduğu bilindiği için diyet ve spor yapanlar tarafından ana öğün olarak tercih edilir. Yulaf birçok insan tarafından at yemi olarak bilinse de güvercin yemi olarak da kullanılır. Yulafta %64 oranında karbonhidrat bulunur.

Kırık Mısır

Kırık mısır, %70 oranında karbonhidrat içerir. İnsanlar tarafından da sevilerek tüketilen mısırın güvercinler için ideal bir yem olduğu söylenebilir.

Pirinç

Pirinç hem insanlar hem de hayvanlar için vazgeçilmez bir üründür. %72 oranında karbonhidrat içeren pirinç oldukça doyurucu ve besleyicidir. Güvercin yeminde de kullanılır.

Mercimek

Mercimek, karbonhidrat oranı düşük bir ürün olsa da oldukça faydalıdır. Mercimekte %22 oranında karbonhidrat bulunur. Bu oran yetişkin bir güvercinin günlük yem ihtiyacı için yeterlidir.

Fiğ

Fiğ, %27 oranında karbonhidrat içeren bir üründür. Güvercin yemi olarak kullanılır.

Burçak

Burçak, karbonhidrat oranı düşük fakat etkisi büyük olan bir üründür. Faydalı ürünlerden biri olan burçakta %22 oranında karbonhidrat bulunur. Karbonhidratın yanı sıra protein açısından da zengin olan burçakta yağ oranı düşüktür.

Bakla

Bakla, güvercin yemi olarak kullanılır ve %25 oranında karbonhidrat içerir.

Bezelye

Bezelye, insan sağlığına faydalı olduğu kadar hayvanlar içinde faydalı olan ürünlerin başında gelir. Bezelyenin karbonhidrat oranı düşük olduğu için hayvanlarda ve insanlarda diyet döneminde tüketilebilir. %23 oranında karbonhidrat içeren bezelye güvercinler için de idealdir.

Fasulye

Fasulye, %20 oranında karbonhidrat içerir. Güvercin yemi olarak kullanılabilir. Karbonhidratın yanı sıra içeriğinde bulunan birçok besin sayesinde besleyici ve faydalı olduğu söylenebilir.

Soya

Soya, yağ ve protein oranı yüksek olan yem çeşitlerinden biridir. Güvercin yemlerinde kullanılan soya, insanlar tarafından da tüketilir.

Kolza

Kolza, “rapiska” ve “rapitsa” olarak da bilinir. Yağlı tohumlardan biridir. %20 oranında protein, %16 oranında karbonhidrat ve %44 oranında yağ içerir.

Kenevir

Kenevir, yağlı tohumlar grubuna girse de fazla kullanılması zararlıdır. Bu nedenle güvercin yemlerinde az miktarda kullanılabilir. %19 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat ve %32 oranında yağ içerir.

Keten

Keten, kenevir ve kolza gibi yağlı tohumlar grubunda bulunan bir üründür. %23 oranında protein, %21 oranında karbonhidrat ve %30 oranında yağ içerir. Keten kolay elde edilebilen bir ürün olduğu için güvercin yemlerinde oldukça sık kullanılır.

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği, yağ ve protein oranı yüksek olan yem çeşitlerinden biridir. Kullanımının sınırlı ve kontrollü olması önerilir. %18,76 oranında karbonhidrat içerir. Karbonhidratın yanı sıra yağ ve protein açısından zengin olan ay çekirdeğinde b1, b2, b5, b9 ve E vitamini gibi önemli vitaminler de bulunur. Vitaminlerin yanı sıra magnezyum, demir ve fosfor gibi mineralleri içerdiği de bilinir.

Aspir

Aspir, protein ve yağ açısından zengin olan ürünlerden bir diğeridir. Özellikle performans güvercinleri için mühim bir ürün olduğu söylenebilir. Güvercinlerin aktif olduğu dönemde yeteri miktarda kullanılması oldukça faydalıdır. %27 oranında karbonhidrat içeren aspir protein ve lif açısından da zengindir.

Güvercin Yemi Tarifleri ve Yem Karışım Oranları

Güvercin yemi tarifleri için mutlaka detaylı bir araştırma yapılmalı ve gerekirse uzman bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Faydalı ürünler güvercinlerin gelişimini destekleyip performansını yükseltse de her ürünün fazlasının zarar olduğu unutulmamalıdır. En faydalı ürünün dahi fazla kullanıldığı durumlarda zarar getirdiği bilinir. Bu nedenle ürünlerin miktarı önceden ayarlanmalı ve belirlenen miktar aşılmamalıdır.

Kış İçin Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Kış için güvercin yemi tarifi ve karışım oranları; hazırlanan yemde %1 ay çekirdeği, %2 akdarı, %3 burçak, %9 darı, %14 buğday, %20 bezelye, %20 arpa ve %31 mısır kullanılabilir.

Yaz İçin Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Yaz için güvercin yemi tarifi ve karışım oranları; %5 aspir, %25 bezelye, %10 akdarı, %10 arpa, %20 buğday ve %30 mısır kullanılabilir.

Üreme Dönemi İçin Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Üreme dönemi için güvercin yemi tarifi ve karışım oranları; %35 bezelye, %5 ay çekirdeği, %10 akdarı, %20 buğday ve %30 mısır kullanılabilir.

Tüy Dökme Dönemi İçin Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Çökme dönemi için güvercin yemi tarifi ve karışım oranları; %2 burçak, %2 keten tohumu, %2,5 ay çekirdeği, %3,5 aspir, %10 arpa, %11,5 darı, %13 buğday, %23 bezelye ve %30 mısır kullanılabilir.

Ekonomik Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Ekonomik güvercin yemek tarifi ve karışım oranları; %7 arpa, %12 sorgun, %17 buğday, %25 bezelye ve %39 mısır kullanılabilir.

Yarış Dönemi İçin Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Yarış dönemi için güvercin yemi tarifi ve karışım oranları; %2 akdarı, %2 ay çekirdeği, %7 aspir, %12 darı, %12 buğday, %20 bezelye ve %40 mısır kullanılabilir.

Kondisyon İçin Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Kondisyon için güvercin yemi tarifi ve karışım oranları; %2 keten tohumu, %3 fasulye, %3 mercimek, %3 aspir, %3 siyah buğday, %5 kolza, %5 pirinç, %5 yulaf, %30 buğday ve %42 darı kullanılabilir.

Detox (Bünye Temizliği) İçin Güvercin Yemi Tarifi ve Karışım Oranları

Detox için güvercin yemi tarifi ve karışım oranları; %5 akdarı, %7 aspir, %18 darı, %30 buğday ve %40 arpa kullanılabilir. Tüm bu güvercin yemi tarifleri önerilen miktarda ve tarife uygun şekilde hazırlanmalıdır.