Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek Muhabbet Kuşunun Yanına Erkek Muhabbet Kuşu Alınır Mı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek Muhabbet Kuşunun Yanına Erkek Muhabbet Kuşu Alınır Mı?

Erkek muhabbet kuşunun yanına erkek muhabbet kuşu alınmasında herhangi bir mahsur yoktur. Dişi muhabbet kuşları erkeklere göre daha baskın bir karaktere sahiptir. Bu nedenle iki dişinin anlaşması zorken iki erkek daha kolay anlaşabilir.

Erkek muhabbet kuşunun yanına erkek muhabbet kuşu alınması ile çok iyi anlaşan iki arkadaş ortaya çıkar. Tam tersi bir durumun da söz konusu olma ihtimali vardır.

Kuşlar da insanlar gibi farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Bu nedenle baskın karakter daha sessiz olanı ezebilir. Yem ve su kaplarına yaklaştırmama, en sık görülen baskın karakter davranışlardandır.

Aynı anda çok iyi anlaşan iki arkadaş alabilir, sonradan bir kuş almanız halinde seçimi, sevimli dostunuzla beraber yapabilirsiniz.

İki Erkek Muhabbet Kuşu Anlaşabilir Mi, Kavga Eder Mi?

İki erkek muhabbet kuşunun anlaşması ya da kavga etmesi mümkündür. Muhabbet kuşları, insanlar gibi kendi türündeki her canlıyla anlaşamaz. Bu nedenle kavga ihtimali de her zaman vardır.

Muhabbet kuşunuz yalnız kalmasın diye yanına bir arkadaş aldıysanız ilk başta iki ayrı kafes kullanmanızda fayda vardır.

Erkek muhabbet kuşunun yanına erkek muhabbet kuşu alınması sonrasında kafesleri yakın bir noktaya koymalısınız. Böylece birbirlerine karşı nasıl tepkiler verdiklerini görebilirsiniz.

Eğer birbirleriyle konuşup öbür kafese yaklaşma eğilimi gösteriyorlarsa belirli bir süre sonra aynı kafese alabilirsiniz.

İki Erkek Muhabbet Kuşu Birbirine Nasıl Alışır?

İki erkek muhabbet kuşunun anlaşması için aynı kafese koymadan denemeler yapmalısınız. Eski kuşunuzun yanına arkadaş aldıysanız eski kuşu serbest bırakarak deneme yapabilirsiniz. Sevimli dostunuz eğer yeni arkadaşının kafesine konuyorsa ve ona ilgi gösteriyorsa bu durum, iyi anlaşabileceklerine işarettir.

Kuşları aynı kafese koyma hususunda aceleci davranmamalısınız. En az 1-2 hafta davranışlarını gözlemlemenizde fayda var. Bu sayede birbirlerine tam olarak alıştıktan sonra aynı kafese alabilirsiniz.

Erkek Muhabbet Kuşunun Yanına Yavru Erkek Muhabbet Kuşu Alınır Mı?

Erkek muhabbet kuşunun yanına yavru muhabbet kuşu alınması daha doğru bir karar olabilir. Yavru muhabbet kuşları yetişkin kuşunuzu babası zannederek ona karşı daha sevgi dolu yaklaşır.

Yetişkin kuş da yavru özlemini yeni arkadaşıyla giderir. Onu beslediğine ve koruduğuna tanık olabilirsiniz.  Tam tersi bir tablonun ortaya çıkma ihtimali de vardır. Bu nedenle kuşları ayrı kafeste tutarak birbirlerine alıştırmaya çalışmalısınız.

Erkek muhabbet kuşunun yanına erkek muhabbet kuşu alınmasında bir sakınca olmasa da anlaşamama durumunda, kafesleri kalıcı olarak ayırabilirsiniz.