Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşları Kaç Yaşına Kadar Çiftleşir, Yumurta Üretebilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşları Kaç Yaşına Kadar Çiftleşir, Yumurta Üretebilir?

Dişi ve erkek muhabbet kuşları çiftleşme belirtileri arasında birçok farklı unsur yer almaktadır. Dişi ve erkek muhabbet kuşlarının bu belirtileri göstermeye devam ettikleri sürece çiftleşmeleri mümkündür.

6 – 8 aydan sonra genelde yavru muhabbet kuşlarında ilk çiftleşme eğilimi başlamaktadır. Bu kapsamda 8 – 12 yıllık yaşam süreleri boyunca çiftleşmeleri mümkündür.

Çok ileri yaşlara ulaşmadıkları müddetçe muhabbet kuşlarının çiftleşmeye devam etmeleri mümkündür. Erkek ve dişi muhabbet kuşları kaç yaşına kadar çiftleşir sorusuna bu nedenle farklı yanıtlar verilebilir.

Erkek Muhabbet Kuşu Kaç Yaşına Kadar Çiftleşir?

Yaşlı muhabbet kuşu çiftleşimi genelde zordur. Sadece yaşlılık döneminde değil, aynı zamanda çok genç olan muhabbet kuşlarının da çiftleşmeye istekli olmadıkları görülmektedir.

Öte yandan çiftleşmelerinin önünde bazı engeller de olabilir. Bu engeller arasında bilhassa kuşların kendi aralarında yaptıkları kavgalar da etkilidir.

Erkek muhabbet kuşlarında hastalıktan dolayı da çiftleşme olmayabilir. Bu durumlar dışında erkek muhabbet kuşları çiftleşmek için belirli bir erginliğe ulaştıktan sonra yaşam boyu çiftleşmeye devam edebilirler.

Dişi Muhabbet Kuşu Kaç Yaşına Kadar Çiftleşir?

Dişi muhabbet kuşu kaç aylıkken yumurtalar sorusu muhabbet kuşu sahipleri tarafından çok sık sorulan sorular arasında yer alıyor.

Dişi muhabbet kuşunun çiftleşmesi için ideal yaş olarak 6 – 8 aylık dönem gösterilmektedir. Bu dönemden sonra hayat boyunca herhangi bir hastalık olmadığı sürece ve eşi ile uyumlu olduğu müddetçe yavrulayabilir.

Çok ileri yaşlarda ise yumurtlama mümkün olmayacaktır. Çok yaşlı ve çok genç muhabbet kuşları çiftleşme eğilimi göstermeyecektir. Erkek ve dişi muhabbet kuşları kaç yaşına kadar çiftleşir sorusuna bu nedenle net bir yanıt vermek zordur.

Dişi Muhabbet Kuşu Kaç Yaşına Kadar Yavru Yapabilir, Yumurta Üretebilir?

Dişi muhabbet kuşları kaç aylıkken yumurtlar ve çiftleşmeye hazır hale gelirse o tarihten itibaren yaşam boyu bu faaliyetleri devam edebilir.

Dişi bir muhabbet kuşu ortalama 18 – 19 gün içinde çiftleşme sonrasında yumurtasının olgunlaşmasını sağlamaktadır. Tek seferde 4 – 6 arasında yumurtlama gerçekleşmektedir. Sağlıklı ve genç iki çift muhabbet kuşunun uzun yıllar benzer bir verimlilikle yumurta vermeleri mümkündür.

Özellikle iyi bakımlarının yapılıyor olması, sağlıklı beslenmeleri ve eşlerin bir birleri ile uyumlu olmaları halinde muhabbet kuşunun uzun süre yumurta üretmesi mümkündür.

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşlarının İleri Yaşlarında Da Çiftleşebilmeleri ve Yavru Üretebilmeleri İçin Neler Yapılmalıdır?  

Erkek ve dişi muhabbet kuşu çiftleştirme işlemleri için ekstra bir çabaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Genelde belirli bir olgunluğa erişen tüm muhabbet kuşları yaşamları boyunca defalarca çiftleşme eğilimi göstermektedir.

Erkek ve dişi muhabbet kuşları kaç yaşına kadar çiftleşir sorusuna yanıt vermek için yaşam koşulları da incelenmelidir.

Uygun yuvaya sahip, sağlıklı ve düzgün beslenen kuşlar daha fazla çiftleşme eğilimi gösterecektir.