Anasayfa » Sultan Papağanı » Evcil Ve Yabani Sultan Papağanları Ortalama Kaç Yıl Yaşar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Evcil Ve Yabani Sultan Papağanları Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Sultan papağanların ortalama yaşamı evcil ve yabani olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. İyi bir şekilde bakımı yapılan sultan papağanlarının ömrü diğerlerine nazaran çok daha fazla olur.

Bunun yanı sıra sultan papağanlarının yaşam süresini etkileyen pek çok farklı etken bulunur. Dolayısıyla sahibine bağlı olarak ortalama yaşam yılı değişebilir.

Doğada yaşayan sultan papağanı için ise dış etkenler büyük önem taşır. Diğer kuş türlerine göre çok daha uzun bir ömre sahip olan sultan papağanları ev ortamında beslenmek için sıkça alınır.

Doğada Yabani Sultan Papağanları Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Yabani sultan papağanların yaşamı 10 ile 14 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu değişimin en büyük sebeplerinden biri papağanın yaşadığı ortamdır. Bazı yaşam ortamları tehlikeden uzak olduğu için herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu durumda yabani sultan papağanı ömrü çok daha yüksek olur.

Evcil Sultan Papağanları Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Evcil sultan papağanların yaşamı 20 ile 25 yıl arasında değişiklik gösterir.

Doğada yaşayan yabani sultan papağanlarına göre daha uzun yaşamasının sebebi ev ortamının daha konforlu olmasıdır. Evde yaşayan sultan papağanları herhangi bir tehlike ile karşı karşıya gelmek zorunda kalmaz.

Ölümcül tehditler ev ortamında bulunmadığı için stres gibi etkenler de ortadan kalkar. Dolayısıyla dış etkenler yok olduğundan ortalama ömür süresi artış gösterir. Sultan papağanları ev ortamında en ideal yaşam biçimine sahip olur.

En Uzun Yaşayan Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşamıştır?

Uzun yaşayan sultan papağanları 31 yaşı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan Sammy’dir. Evcil bir sultan papağanı olan Sammy bu rekoru 2015 yılında kırmıştır. 

Sultan Papağanlarının Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yaşam süresinde etkili faktörler sultan papağanların evde daha uzun süre yaşaması için çok önemlidir. Genel olarak sultan papağana yaşanılır bir ortam sunmak uzun süreler boyunca hayatta kalması için yeterli olur. Kuş bakımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Sultan papağanları için yaşam süresini etkileyen bazı faktörler şu şekildedir:

  • Kuş ile ilgilenmek ve sevgi göstermek ortalama yaşam süresinin artmasını sağlar. İşi nedeniyle evden ayrı kalan kişiler ikinci kuşu alıp yalnız kalmanın önüne geçmelidir.
  • Geniş bir kafese sahip olmak sultan papağanın yaşam kalitesini arttırır. Kanatlarını rahat bir şekilde açmayı başarmanın yanı sıra geniş bir özgürlük alanına kavuşmuş olur.
  • Dinlenme ve uyku, sultan papağanı ömrü üzerinde büyük etkiye sahiptir. Gün içinde uyuması için kafesi tenha ve karanlık bir yerde tutmak kuşa iyi gelir.
  • Sultan papağanı doğal olarak hastalıklarını gizledikleri için mevcut hastalıklarının belirtileri kendini göstermeyebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla veterinere görünmek uzun bir ömür için şarttır.
  • Narin bir yapıya sahip olan sultan papağan olumsuz hava koşullarından kolayca etkilenir. Bu nedenle kış aylarında gerekli sıcaklık miktarından yararlandığından emin olunmalıdır.