Anasayfa » 🐶 Köpek » Golden retriever hangi mamayı yemeli?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Golden retriever hangi mamayı yemeli?

Golden retriever köpekler kalıtsal olarak cilt alerjilerine yatkın olduklarından tahıl içermeyen mamaları tercih etmek olası bir hastalıktan ya da alerjiden onları uzak tutmaya yarayacaktır.

Kalıtsal olarak deri alerjilerine yatkın olan bu hayvanları alerjiden daha iyi koruyabilmek için; böcek ilacı, herbisit gibi maddeleri çoğunlukla içeren soya sosu, 🌽 mısır, buğday gibi yiyeceklerden ve bunları içeren yiyeceklerden uzak tutmak en iyisidir.

Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içeren gıdalar ise özelikle golden retriever ırkı köpekler için önerilir.

Bu önermenin nedeni ırkın cilt sorunları yaşamaya yatkın olması ve omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin bu hastalıklara (cilt sorunları, ciltte tahriş vb.) karşı koruma sağlamasıdır.

Bilgi: Omega 6 ve omega 3 yağ asitleri köpeklerin deri, kürk sağlıklarına olumlu etki ederek kürklerinin parlamasına ve sağlıklı görünmelerine katkıda bulunur.

Golden retriever ev yemeği yer mi?

Köpeklere asla verilmemesi gereken yiyecekler dışında bazı ev yemekleri az miktarlarda olmak kaydıyla köpeklere verilebilir.

Özellikle golden retriever ırkı köpeklerin hassas ciltleri düşünüldüğünde tahıl içeren ev yemeklerinden onları uzak tutmak, az dahi olsa tahıl içeren ev yemeği vermemek en iyisidir.

💡 Golden retriever köpeğinize verebileceğiniz ev yemeklerinin tuzsuz, yağsız, şekersiz (ya da olabildiğinde az tuzlu, az yağlı, az şekerli) olmasına mutlaka özen gösterin.

Örneğin, bir gün içerisinde tuzsuz ve yağsız bir peynir (ya da olabildiğinde az tuzlu, az yağlı) vermek isterseniz miktarı en fazla bir kibrit kutusu büyüklüğünde olmalıdır.

Bu miktardan fazlası köpeğinize yarardan çok zarar verme ihtimali vardır.

Golden retriever mama dışında ne yer?

Pişmiş, sade, derilerinden ayrılmış ve kemiksiz tavuk ya da balık eti, pişmiş yumurta, yoğurt, pişmiş patates, pişmiş sade makarna, pişmiş pirinç gibi besinleri golden retriever cinsi köpeğinize verebilirsiniz.

Golden retriever ırkı köpekler kalıtsal olarak deri alerjilerine yatkın olduklarından makarna, pirinç (Tahıl ürünleri) gibi besinleri olabildiğince minimum düzeyde yemeleri tavsiye olunur.

Tahıl kaynaklı besinlerin yüksek miktarda tüketilmesi golden retriever cinsi köpeklerde cilt sorunları oluşturduğu biliniyor.

Tahıl ürünleri ister hazır mama içeriğinde olsun, ister ev yemeği ve ev yemeği içeriğinde olsun golden ırkı köpekler için bir fark yoktur ve aynı deri sorunlarından muzdarip olabilir.