Anasayfa » Güvercin » Güvercin Bileziği Nedir, Ne İşe Yarar? +Nasıl Ve Ne Zaman Takılır? Sorgulama, İsimli, Çıtçıtlı, Krom
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Bileziği Nedir, Ne İşe Yarar? +Nasıl Ve Ne Zaman Takılır? Sorgulama, İsimli, Çıtçıtlı, Krom

Güvercin bileziği güvercin severler tarafından sıkça tercih edilen bir aparattır. Güvercin bileziği, bakılan güvercinlerin kayıt altında tutulmasına ve soyunun takibinin yapılmasına yardımcı olur. Güvercin kaybolduğu taktirde, güvercin bileziği sayesinde bulunabilir.

Güvercin bileziği üzerine isim ve sahip bilgileri eklenebilir. Bu sayede kaybolan güvercinler sahiplerine kolaylıkla teslim edilebilir. Güvercin bileziği, güvercinin güvenliği açısından büyük önem taşır.

Güvercin Bileziği Nedir? Ne İşe Yarar?

Güvercin bileziğinin işlevi bakılan güvercinin kayıt altına alınmasıdır. Kayıt altındaki güvercinlerin soy takibi kolaylıkla yapılabilir ve kaybolmaları halinde bulunmalarına yardımcı olur. Güvercin bileziğinin bu özellikleri sebebiyle dayanıklı materyallerden üretilmiş olması gerekir. Ayrıca güvercin bileziği, takılan güvercini rahatsız etmeyecek özellikte olmalı.

 <strong>Güvercin Bileziği Nedir, Ne İşe Yarar? +Nasıl Ve Ne Zaman Takılır? Sorgulama, İsimli, Çıtçıtlı, Krom</strong>
Güvercin Bileziği Örnek Görseli (Kaynak)

Güvercin Bileziği Türleri Nelerdir? +İsimli, Çıtçıtlı, Krom

Güvercin bileziği türleri üçe ayrılır ve çeşitleri şu şekildedir:

  • İsimli
  • Çıtçıtlı
  • Krom

Güvercin sahipleri bu üç çeşitten istediğini seçebilir ve güvercinlerine takabilirler. Bu üç çeşit farklı işlevselliktedir.

  • İsimli Güvercin Bileziği

Bu bileziklerde güvercinlerin isimleri ve numaraları yazabilir. Bu sayede kaybolan güvercinlerin bulunması kolaylaşır. İsimli güvercin bileziği, dönek güvercin bileziği olarak da bilinir.

  • Çıtçıtlı Güvercin Bileziği

Çıtçıtlı güvercin bileziği genellikle plastik malzemeden yapılır ve isminden anlaşılabileceği üzerine çıtçıtlıdır. Çıtçıtlı güvercin bilezikler, güvercinler tarafından çıkarılamaz fakat sahipleri istediği zaman kolayca çıkarıp takabilir.

  • Krom Güvercin Bileziği

Krom güvercin bileziği, yapı itibariyle kesilmez özelliğe sahiptir. Krom güvercin bilezikleri en güvenli ve sağlam bilezik türü olarak bilinir.

Güvercin Bileziği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Güvercin bileziği sorgulama işlemi için Türkiye Güvercin Konfederasyonu internet adresine giriş yapılmalıdır. Siteye girildikten sonra “Künye Sorgulama” kısmından güvercinin sahip olduğu numara girilir ve güvercin bileziği sorgulama işlemi gerçekleşir.

Bu numara sorgulandığı taktirde güvercine ait bilgiler ve sahip bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilir.

Posta Güvercini Bileziği Nasıl Takılır? Özellikleri Nelerdir?

Güvercin bileziği takımı sahipleri tarafından kolaylıkla gerçekleştirilir. Güvercinin ayağı halkadan geçirilerek güvercin bileziği takma işlemi gerçekleşir. Posta güvercini bilezikleri, diğer güvercin bilezikleriyle aynı özellikleri taşır.

Güvercin Bileziği Ne Zaman Takılır?

Güvercin bileziği takılma zamanı güvercinin yavruluk dönemidir. Güvercinler yavruyken güvercin bileziği takımı daha rahattır. Bunun yanında, güvercin bileziği takma işlemi güvercinlerin güvenliği açısından da geciktirilmemelidir.

Güvercin Bileziği Nasıl Kesilir?

Güvercin bileziği kesmek için bilezik kesme makasına ihtiyaç duyulur. Bu makas sayesinde krom güvercin bilezikleri rahatça kesilir. Çıtçıtlı güvercin bilezikleri ise hiçbir materyale ihtiyaç duymadan güvercin sahibi tarafından rahatça çıkarılır.

Güvercin bileziği kesme/çıkarılma işlemi yapılırken güvercinin zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Güvercin Bileziği Nasıl Takılır?

Güvercin bileziği takmak için öncelikle bilezik takılacak olan güvecin ürkütmeden avuca alınmalıdır. Daha sonra güvercinin ayağında bilezik geçirilir. Güvercin bileziği geçirilirken güvercinin ayak parmaklarına dikkat edilmelidir.

Güvercin bileziği takma videosu