Anasayfa » Güvercin » Güvercin Kovucu Nedir? Çeşitleri Nelerdir? +Jel, Sprey, Koku, Cihaz
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Kovucu Nedir? Çeşitleri Nelerdir? +Jel, Sprey, Koku, Cihaz

Güvercin kovucular, güvercinlerin sık sık aynı bölgeye gelmesini ve bu bölgeye alışmasını engellemek üzere tasarlanan araçlardır. İnsanlar tarafından kullanılması için birçok güvercin kovucu çeşidi bulunur.

Güvercin Kovucu Nedir?

Güvercin kovucunun tanımı, güvercinleri uzaklaştıran ve güvercinleri uzak tutan araçlar şeklinde yapılabilir. Güvercinlerin sık sık uğradıkları bölgeleri sahiplendikleri ve düzenli olarak bu bölgelere geldikleri bilinir. Bu durum doğal olsa da birçok insan tarafından rahatsız edici bir durum olarak görülür.

Zira güvercinler sık sık uğradıkları bölgelere pisleyerek ya da yuva yapıp o bölgeyi işgal ederek insanları rahatsız edebilirler. Güvercin kovucuların tam da bu nedenle tasarlandığını söylemek mümkündür.

Güvercinlerin klima motoru gibi sık sık yuva yaptıkları yerlere güvercin koyucuların yerleştirilmesi, güvercinlerin o bölgelerden uzak durmasını sağlar.

Güvercin Kovucu Çeşitleri Nelerdir?

Güvercin kovucu çeşitleri şöyle sıralanabilir;

  • Doğal güvercin kovucular
  • Güvercin kovucu maketler
  • Güvercin kovucu şeritler
  • Güvercin kovucu jeller
  • Güvercin kovucu spreyler
  • Güvercin kovucu kokular
  • Güvercin kovucu ultrasonik cihazlar
  • Çeşitli güvercin kovucu cihazlar

Güvercin Kovucu Cihazlar

Güvercin kovucu cihazlar güvercinleri kovması için özel olarak üretilen elektrikli cihazlar olarak tanımlanabilir. Bu cihazların asıl amacı insanların yorulmadan ve uğraşmadan güvercinleri belli alanlardan uzak tutmasını sağlamaktır.

Güvercinler elektronik cihazlardan genel olarak ürktüğü için güvercin kovucu cihaz bulunan bir balkonda güvercin görmek pek de mümkün değildir.

Ultrasonik Güvercin Kovucu Cihazlar

Ultrasonik güvercin kovucu cihazlar çoğunlukla güvercinleri rahatsız eden sesleri çevreye yayarak güvercinlerin belirli bölgelere gelmesini engelleyen cihazlardır. Bu cihazlardan biri balkonlara yerleştirilen kuş kovucu cihazlardır.

Kuş kovucu cihazlar yalnızca balkonlar için değil iş yerlerinde ve küçük alanlarda da kullanılabilir. İnsan kulağının duyamadığı desibelde bir ses çıkaran cihaz insanları rahatsız etmez fakat güvercinleri rahatsız eder. Bu özelliği dolayısıyla da birçok insan tarafından tercih edilir.

Güvercin Kovucu Kokular

Güvercinlerin sevmediği kokular nane kokusu ve fesleğen kokusudur. Bu nedenle güvercinlerin sık sık geldiği bölgelere nane ya da fesleğen yerleştirilebilir. Güvercin nanenin ya da fesleğenin kokusunu aldıktan sonra o bölgeye bir daha gelmeyecektir.

Güvercin Kovucu Spreyler

Güvercin kovucu spreyler güvercinleri kovmak için sık kullanılan araçlardan bir diğeridir. Kuş kovucu sprey ve kuş uzaklaştırıcı sprey olarak da bilinir. Bu spreyler direkt güvercinlerin üzerine değil güvercinlerin uğradıkları bölgeye sıkılır. Kalıcı bir kokuya sahip oldukları için güvercin kovucu sprey çeşitlerinin etkileri uzun sürelidir.

Güvercin Kovucu Jeller

Güvercin kovucu jeller düşük maliyetli ve kolay temin edilebilen ürünlerdir. Jellerin güvercinlerin sık sık uğradığı bölgelere yerleştirilmesi yeterlidir.

Güvercin Kovucu Şeritler

Güvercin kovucu şeritler en çok kullanılan araçlardan biridir. Bu şeritlerin en önemli özelliği güvercinleri rahatsız eden bir renge ve parlaklığa sahip olmasıdır. Güvercin türlerinin hepsi gümüş renginde ve parlak olan nesnelerden korkarak kaçarlar.

Bant şeklinde satılan şeritler güvercinlerin sık sık uğradıkları bölgelere yapıştırıldığı takdirde güvercinlerin o bölgeden uzak durmasını sağlar.

Güvercin Kovucu 3D Maketler

Güvercin kovucu 3D maketler kullanımı yaygın olmasa da güvercinleri uzaklaştırmak için işe yarayan araçlardan biridir. Bu maketler güvercinlerin korkarak kaçtığı kuş figürleri baz alınarak tasarlanır.

Güvercinler cüsse olarak kendilerinden çok daha büyük olan kartallardan ve baykuşlardan epey korkarlar. Bu nedenle baykuş şeklindeki bir maket evin ya da iş yerinin balkonuna yerleştirilirse güvercinin o balkondan uzak durmasını sağlar.

Doğal Güvercin Kovucular Nelerdir?

Doğal güvercin kovucular gündelik hayatta hepimizin kullandığı basit malzemelerdir. Bu malzemelerin başında siyah poşet gelir. Siyah poşet balkona bağlandığı takdirde güvercinlerin korkarak kaçmasını sağlar.

Güvercin Kovucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güvercin kovucu alırken dikkat edilmesi gerekenler alınan ürünlerin doğru şekilde kullanılmasıdır. Aksi takdirde güvercinlere zarar gelebilir. Piyasada güvercin kovucu olarak satışa sunulan tüm ürünlerin güvercinleri uzaklaştırma da etkili olduğunu söylemek mümkündür.