Anasayfa » Güvercin » Güvercin Yeşillik Yer Mi? Ne Verilir? +Faydaları Ve Zararları
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Yeşillik Yer Mi? Ne Verilir? +Faydaları Ve Zararları

Güvercinlere yeşillik vermek birçok insan tarafından tartışma konusu olurken güvercinlerin yeşillik yemesi bazı kesimler tarafından normal karşılanan bir durumdur.

Güvercinler Yeşillik Yer Mi?

Güvercinlerin yeşillik yemesi mümkündür ancak güvercine verilecek olan yeşilliğin miktarı mutlaka ayarlanmalıdır. Zira güvercinlerin tüm yeşillik çeşitlerini yiyip yemediği tartışma konusudur.

Güvercinlerin sebzeyi ve yeşilliği severek yedikleri bilinse de yedikleri sebze ve yeşillik çeşitlerinin ve miktarının bir sınırı vardır. Bu nedenle güvercinlere yeşillik yedirmeden önce mutlaka bir veteriner hekime danışılmalı ve güvercinler konusunda tecrübeli olan birinden yardım alınmalıdır. Aksi takdirde güvercinlerin yeşillik yemesi fayda beklerken zarar görmesine neden olabilir.

Güvercinlere Yeşillik Olarak Neler Verilir?

Güvercinlere yeşillik olarak verebilecekler bahçe yeşillikleri ve temiz otlardır. Yabani güvercinlerin birçoğu bahçelerdeki otları yiyebilirler.

Ancak kuru tahıl güvercinler için daha faydalı olduğundan yeşillik yerine kuru tahılın tercih edilmesi daha mantıklıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, güvercinin yediği yeşilliklerin temiz olduğundan ve ilaçlanmadığından emin olmaktır.

Yeşilliklerin Güvercinlere Faydaları Nelerdir?

Yeşilliklerin güvercinlere faydaları güvercinlerin demir ihtiyacını karşılaması ve bağırsakları temizlemesidir. Ancak her yeşilliğin güvercinlere faydalı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle rastgele yeşillikleri güvercinlere vermek oldukça sakıncalıdır.

Zira güvercinlere faydası değil aksine zararı olan yeşilliklerin güvercinlere verilmesi durumunda güvercinlerde ölümcül sonuçların gözlemlendiği de bilinir.

Yeşilliklerin Güvercinlere Olası Zararları Nelerdir?

Yeşilliklerin güvercinlere olası zararları arasında ishal gibi yan etkiler bulunur. Ancak bu durum güvercin yeşilliği gereğinden fazla tükettiği takdirde ortaya çıkar.

Yeşilliğin çok az miktarda ve küçük parçalara ayrılarak güvercinlere verilmesi herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Yine de güvercinlerin yeşillik yemesi yerine kuru tahıl ve güvercin yemi yemesi tavsiye edilir.