Anasayfa » 😺 Kedi » Hasta, Yaralanmış Olan Kediye Nasıl Bakılır? Ne Yer? Ne İyi Gelir? [+İlaç]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Hasta, Yaralanmış Olan Kediye Nasıl Bakılır? Ne Yer? Ne İyi Gelir? [+İlaç]

Kedi hasta, yaralanmış ve zarar görmüş bir haldeyse o zaman ona ilk etapta varsa ciddi bir sorun o halde pansumanı yapılmalıdır. Bunun dışında yorgun ve bitkin bir halde görünüyorsa bu durumda su ve besin ihtiyaçları gibi gereksinimleri karşılanmalıdır. İlaç desteği için veterinerden durumla alakalı bir fikir alınmalıdır.

Hasta Olan Kediye Nasıl Bakılır?

Hasta olan kedilerin vücut dirençlerini iyi durumda tutmaları son derece önemlidir. Bu yüzden onların ihtiyaçları kadar bol su tüketmeleri sağlanmalıdır. Bununla beraber içerisinde birtakım vitamin ve mineral öğelerini barındıran mamaların verilmesi de işlevsel olur.

Hasta Olan Kediye Nasıl Davranılır?

Herhangi bir konuya bağlı olarak rahatsızlık yaşayan kedileri asla çok ürkütmemek gerekir. Onlara yavaş şekilde ve sevgiyi belli ederek yaklaşılmalıdır. Kendilerini güvende hissetmeleri için sırt ve kafa kısımlarını okşamak, sıvazlama gerekir. Daha sonra yiyecek ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Hasta Olan Kedi Ne Yer? Nasıl Beslenmelidir?

Kedilerin hastalık durumlarına göre besinleri seçmek oldukça önemlidir. İshal kediler daha çok sindirimi kolay besinler tüketmelidirler. Kabızlık gibi durumlarda ise lif ağırlıklı ve bağırsakları iyi bir oranda çalıştıran yiyeceklerin seçilmeleri güzel bir alternatif olur. Bu şekilde sağlıklarına daha kısa sürelerde kavuşurlar.

Hasta Kediler Neden Daha Az Yemek Yer?

Hastalanmış kedilerde birçok farklı sebepten ötürü biraz iştahsızlık durumları oluşur. Bu bakımdan yemek yemeye karşı pek istekli olmazlar.

  • Bağırsaklarla ilgili sorunlar,
  • Birtakım enfeksiyonlar,
  • Böbrek sorunları ve diğer ek sağlık problemleri,

Genel itibariyle bu gibi birtakım etmenler çerçevesinde hasta olan kedilerin daha az yemek yemeleri gibi durumlar meydana gelir.

Hasta Olan Kediye Ne İlaç Verilebilir?

Hasta kedilere kesinlikle bilinçsiz bir şekilde herhangi bir ilacın verilmemesi önemlidir. Çünkü bu yarardan çok onların vücut sistemleri için bir zarar meydana getirir. Nezle mi yoksa iç enfeksiyon tablosu mu var buna veterinerler dikkat ederek ona yönelik bir ilaç başlatırlar.

Yaralanmış Olan Kediye Nasıl Bakılır?

Herhangi bir nedenden ötürü yara ve vücut hasarları olan kedilerin tam olarak genel durumları gözlemlenmelidir. Aktif olarak kanayan bir yer varsa oranın pansumanının yapılması önemlidir. Çünkü bekleme halinde açık yaranın birtakım enfeksiyonlar kapma gibi ihtimalleri vardır. Veteriner hekimler uygun solüsyonlarla kedilerin yaralarını temizleyip bakımlarını başarıyla yaparlar.

Yaralanmış Olan Kediye Nasıl Davranılır?

Kediler birçok farklı durumda kendilerini stres halinde ve korkmuş olarak hissederler. Bundan dolayı onlara ilk aşamada ürkütmeden yaklaşılmalıdır. Sevgiyi hissettirerek onların sakinleşmeleri sağlanmalı ve akabinde ise yaranın, kediye uyumlu bazı antiseptiklerle temizlenmesi ve sarılması gerekir.

Yaralanmış Olan Kedinin Açık Yarasına Ne Sürülür?

Kedilerin aktif halde olan vücut yaralarına daima onlara zarar vermeyecek nitelikte mikrop gidericiler sürülmelidir. Veterinerler kediler için tasarlanmış bazı mikrop kırıcı antiseptikleri sıkça kullanırlar. Onların gözetiminde bir uygulamada bulunmak en doğru olandır. Veterinerin bilgisi dahilinde Bepanthene kullanımı da mümkün oluyor.

Yaralanmış ve Yemek Yiyemeyen Kedi Nasıl Beslenir?

Yarası olan ve yemek yemekte güçlü çeken kedilerin bir yandan vitaminsiz ve mineralsiz de kalmamaları gereklidir. Çünkü aksi halde kendilerini toparlamaları normal durumlara göre çok daha zor olur.

Bundan dolayı eğer açıkça bir yeme güçlüğü varsa o zaman katı gıdalarla onu zorlamak yerine daha kolay tüketilir olan sıvı besinlerden yana tercihler kullanılmalıdır.

Bu besinleri onları direkt yutmalar daha rahat olur. Öte yandan ortada çok zor bir tablo varsa o halde veterinerden de görüş alınarak şırınga yardımıyla kedilerin beslenmeleri düşünülür.

Hasta Bir Sokak Kedisi İçin Ne Yapılır?

Hasta bir sokak kedisiyle karşılaşıldığı zaman öncelikle onun vücut ısısı kontrol edilmelidir. Ardından tüyleri dikkatle incelenmeli ve bir yara olup olmadığı gözetlenmelidir.

Daha sonra uygun bir sıcak ortama bu kediler alınmalı ve su ihtiyaçları giderilmelidir. Vücudunun tam bir temizliği, olası paraziterin gitmesi için temizlenmelidir. Onun toparlanma durumuna göre yiyecek verme aşamasına geçilmelidir. Hala yolunda gitmeyen bir şeyler varsa bir veterinerle görüşme planlanmalıdır.

Hasta Kediye Antibiyotik Verilir mi?

Kediler insanlardan tamamen farklı türlerde antibiyotikler kullanırlar. Onların da verilmesi konusunda daima dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir. İlgili sağlık sorununun giderilmesine yönelik olarak veteriner hekimler kediye yönelik doğru bir antibiyotiği belirler ve onlara verirler. Bu şekilde bir tedavi planlamasıyla süreci başarılı bir şekilde yönetirler.

Hasta Olan Kediye Aspirin Verilir mi?

Aspirinlerin genel olarak kedileri zehirleme gibi bir yüksek potansiyeli vardır. Çoğu uzman görüşüne göre kedilerin herhangi bir durumda aspirin tüketmeleri pek uygun değildir. Bilinçsiz bir şekilde ise asla verilmemelidir. Onların solunum sistemleri bundan zarar görür ve birtakım vücut değişkenlikleri meydana gelir.