Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi İç Parazit Hapı (Nasıl Verilir, Ne Kadar, Kaç Ayda Bir, Nereden Alınır?)
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi İç Parazit Hapı (Nasıl Verilir, Ne Kadar, Kaç Ayda Bir, Nereden Alınır?)

Kedi iç parazit hapı, bu canlıların her zaman sağlıklı kalmaları ve ileride böylesine bir sorunla karşılaşmamaları için onlara verilen haplardır. Temel olarak bu haplarla kedilerin iç vücut sistemlerinde işlerin yolunda gitmesi amaçlanır.

Çünkü birtakım mikrop ve çeşitli parazitlerin bu canlılarda iç organlara kadar bulaştıkları görülmüştür. Onların mamalarına karıştırarak verilir. Kullanım süresi 1 haftadan 3 aya kadar değişkenlik gösterir.

Kedi İç Parazit Hapı Nedir?

Kedi iç parazit hapı, kedilerde iç organlara sızan ve onlara yapışan parazitlerin başarılı bir şekilde atılması için verilir. Bu haplar sayesinde kediler kendilerinde herhangi bir sağlık sorunun ortaya çıkması ve onun artış göstermesi gibi bir durumun önüne geçerler.

Bu hap ürünleri, kedi vücut sağlığının ve direncinin korunmasında etken bir rol üstlenir.

Kedi İç Parazit Hapı Nasıl Verilir?

Kedilerin uygun zamanlar dahilinde bu hapları uygun bir şekilde tüketmeleri oldukça önemlidir. Genel olarak onlara bu hapı içirme konusunda önerilen şey, mamalarına katılması şeklindedir.

Hapın iyice ezilerek un ufak bir hale getirilmesi, onun tüketimini birçok açıdan daha da kolaylaştırır. Kedi bu şekilde tüketimde hapı verildiğini çok fazla fark etmez ve süre daha kolay yönetilir.

Kedi İç Parazit Hapı Nasıl Yutturulur?

Kediye iç parazit hapını yuttururken kedinin üst azı dişinin arka bölümüne işaret başparmak ile baş parmak yerleştirilir. Akabinde kedi yukarıya baktırılmalı ve daha sonra ise çeneyi açıp hap verilmelidir.

Bu esnada kedilerin biraz huysuzlandıkları görülür. Ancak onlar eğer sırtları ovularak sakinleştirilirse hapı çok farkında olmadan yutarlar. Sırtı sıvazlama işlemi, kedinin dikkatini başka bir yöne çeker.

Kedi İç Parazit Hapı Kaç Ayda Bir (Ne Sıklıkla) Verilir?

Kedilerde sağlık durumunun korunması ve ciddi bir mikrobiyolojik bulaş olmaması açısından onun belirli zamanlarda verilmesi son derece önemlidir.

İlk kez kullanımlarda veterinerler genellikle 15 gün arayla verilmesini tavsiye ederler. Ancak daha sonra ise bu süre, 3 ayda bir olacak şekilde değiştirilir ve daha uygun bir hale getirilir.

Kedi İç Parazit Hapı Ne Kadar (Kaç Tane) Verilir?

Bu canlılar için sağlık süreçlerinin doğru olarak yönetilmesi oldukça önemlidir. Bu bakımdan görüşülen bir veterinerin de kontrolünde olması kaydıyla ilk etapta 3 gün boyunca sürekli verilmelidir. Veteriner kedinin durumu için bunu uygun gördüyse bu işlem aksatılmadan yerine getirilmelidir.

Öte yandan her şey normal bir seyirde ilerliyorsa eğer 3 ayda bir tane olacak şekilde ketinin parazit hapını tüketeceği aşamaya geçilir.

Kedi İç Parazit Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de bir sağlık ilacının yutulmasından sonra bazen istenmeyen birtakım yan etkilerle karşılaşılır.

  • Hafif bir ateşin olması,
  • Dışkıda kontrol sorunu,
  • İştahta bozulmalar,
  • Dışkının sıvılaşması,
  • Uyku hali, agresiflik veya miyavlamalar,

Genel itibariyle bazı kediler ilgili parazit hapını almalarından sonra bu tarz çeşitli yan etkilerle her zaman olmasa da karşılaşırlar.

Kedi İç Parazit Hapı Nereden Alınır?

Kediler için üretilen iç parazit haplarını daima güvenilir yerlerden ve satış noktalarından almak gereklidir. Genellikle bu alışverişi doğrudan veterinerler aracılığıyla gerçekleştirmek en iyi olan seçenektir.

Ancak bazı güvenilir petshop yerleri veya birtakım eczaneler de yine kedilere özel üretilen parazit haplarının tedarik edileceği yerlerdir.

Kedi İç Parazit Hapı ile İç Parazit Aşısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kedi iç parazit hapları ve aşılar arasında amaçlanan fonksiyonellik açısından çok aşırı uçlarda bir fark yoktur. Her ikisi de aynı amaca hizmet ederek kedilerde sağlığın tam manasıyla korunması için bir işlevsellik gösterirler.

Bazı kedi sahipleri kendi kedilerinin davranışlarını bildikleri için onları zorlamamak adına hap kullanımı tercih ederler. Onlar aşılara göre kedilerin canlarını herhangi bir şekilde yakmayacağı için duruma güzel bir alternatif seçenek olur.

Ancak aşılar da hızlıca etki ettiğinden bazen veterinerler bunu yapmayı daha uygun bulurlar. Ancak kedi sahibinin her iki seçenek arasında uygun bir tercihte bulunma inisiyatifi daima vardır.

Kedi İç Parazit Hapı Parazit Hapı İsimleri Nelerdir?

Kediler için üretilen iç parazit hapları arasında birtakım seçenekler vardır. Çoğu hap genel olarak işlevsellik yönünden iyi bir etki gösterirler.

Tenizol en çok bilinen ve yaygın şekilde kullanılan kaliteli markalardan biridir. Öte yandan yeri geldiğinde kediler Profender marka hap da yine yaygın olarak kullanılanlar arasındadır.

Yavru Kedilere İç Parazit Hapı Verilir mi?

Henüz yavru olan kedilerin de yetişkinler gibi birtakım zarar verici parazitlerden korunmaları gereklidir. Bu bakımdan onların da iç parazit haplarını kullanmaya ihtiyaçlar vardır. Ancak bu işlem genellikle bu yavru kedilerin 1,5 aylık olmalarından sonra uygulanmaya başlanır.

İlk aşamalarda veteriner hekimler birkaç gün üst üste veya bunun dışında 6 ila 8 hafta aralıklarla kullanılmasını uygun görürler. Kendi değerlendirmeleri ışığında tedavi sürecine bir yön verirler.

Kedi İç Parazit Hapı Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kediler için verilen iç parazit haplarının 3 haftalık süre zarfından etkilerini göstermeye başladıkları bilinir. Bu yüzden bazı kediler için ilgili değerlendirmeler sonrasında bu süre aralığından bir zaman hap kullanımı istenir. Ancak her şey yolundaysa veteriner hekim hap kullanım süresini 3 ayda 1 olacak şekilde değiştirir.