Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Mırlaması Nedir, Ne Anlama Gelir? Kediler Neden Mırlar?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Mırlaması Nedir, Ne Anlama Gelir? Kediler Neden Mırlar?

Kediler gizemli canlılardır ve çok eski zamanlardan bu yana özel olarak beslenirler. Evde ya da sokakta kedi mırlaması sesi duyabilirsiniz. Kediler, dış dünyada ve kendi aralarında iletişim için farklı sesler çıkartabiliyor.

Duygularını ve hissettiklerini ifade etmek isteyen kediler 8 farklı ses çıkartabiliyor. Mırlama, mutluluklarını, endişelerini, korku ve kızgınlık anlarında çeşitli sesler çıkartmalarıdır.

Çoğu zaman kedilerin neden mırlama sesi çıkardığı anlaşılmaz. Mırlama sesi hem mutluluk hem de korkularını belli etmelerini sağlıyor.

Kedi Mırlaması Nedir?

Mırlama diye bildiğimiz ve kedilerin çıkarmış olduğu sesler, diyafram ve gırtlaktan gelir. Kedilerin genellikle mutlu oldukları zaman çıkardıkları sesler olarak tanımlanır. Sadece mutlu oldukları zaman değil, fiziksel, doğum ve hastalık acılarını çeken ya da ölüm anında olan kedilerin mırladığı görülüyor.

Mırlama, mutluluğu, korkuyu ve gerginliği ifade edebiliyor. Kedilerde mırlama, stres atmalarını sağlayan bir özelliktir. Yatıştırıcı etkisi olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

Ne Anlama Gelir?

Kedilerin mırlaması, hayatlarında birçok şeyi daha iyi ifade etmelerini sağlıyor. Ne anlama geldiğini bilen sahipleri, kedilerinin o anki durumlarını daha iyi anlayabiliyor. Kedilerin yaptıkları mırlama, mutlu olduklarını gösteriyor ve çoğu zaman sakinleştirici etkisi ile stresten kurtulabiliyorlar.

Mırlama, mutluluk kadar mutsuzluk ifadesi anlamına da gelebiliyor. Veteriner kontrolünde yaşadığı gerginlik ve korkuyu, mırlama sesi çıkartarak göstermeye çalışır.

Kedilerin Mırlama Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin mırlama nedenleri, yaşadıkları dünyada kendilerini ifade etme yöntemleri olarak görülebilir. Kedilerini takip edenler, ne zaman ve neden mırladıklarını daha iyi görebiliyor. Mırlama nedenleri şunlardır:

  • Mutluluk,
  • Mutsuzluk,
  • Doğum sancısı,
  • Korku ve gerginlik,
  • Korunma içgüdüsü,

Yani kediler, hem çok mutlu oldukları zaman hem de büyük korku yaşadıklarında ve strese girdiklerinde mırlamaya başlar. Mırlama nedenleri her zaman tam olarak anlaşılmasa da o anki durumu gözlemlenerek nedeni kolaylıkla anlaşılabilir.

Kediler Mutlu Olduklarında Mırlar

Kediler, sahipleri tarafından sevildiğinde ve okşandığında kendilerini daha mutlu hissederler. Bu mutluluk daha çok mırlama sesi ile gösterilir. Mutlu oldukları zaman yapacakları mırlama, sahipleri ile duygusal yakınlık kurar ve memnuniyetlerini ifade ederler.

Kediler, sahiplerinin kendilerini sevmesini istediği zaman mırlama sesi ile sinyal gönderir ve kendileri ile ilgilenmelerini sağlar. Okşandığı zaman mutlu olması sağlanan kediler, içgüdüsel olarak mutluluk tepkilerini çok rahat gösterirler. Mutluluk anında mırlama sesi çıkartan kediler sahiplerine tam güvendiklerini gösterir.

Kediler Acıktıklarında Mırlar

Kediler acıktıkları zaman kolay yollarla yiyeceklere ulaşmaya çalışırlar. Evde beslenen kediler, acıktıkları zaman sahiplerinin kendilerine yiyecek vermelerini sağlamak için mırlama sesi çıkartırlar.

Kedilerinin mırladığını görenler, acıktıklarını anlar ve mamalarını vererek onların mutlu olmalarını sağlar. Mutluluk göstergesi olan mırlama aynı zamanda acıkma, huzursuzluk gibi durumların da göstergesidir.

Kediler İnsanlardan Bir Şey İstediklerinde Mırlar

Kediler insanları arasında kurulan iletişimlerde hisler, çıkartılan çeşitli sesler ve hareketlerle gösterilir. Sevimli dostlar, sevilmek istediklerinde ya da kendilerini güvenmek istedikleri zaman insanların kendileri ile ilgilenmesini ister.

Mutlu oldukları zaman insanların etrafında dolaşır, mırlar ve çeşitli hareketlerle okşamalarını, oyunlar oynamalarını ister. Acıktıkları zaman mama verilmesini en kolay mırlayarak gösterirler.

Yavru Kediler Anneleri İle Bağ Kurabilmek Mırlar

Yavru kediler, annelerinin yanında yaşadıkları süre boyunca onların korumasına ve ilgisine muhtaçtır. Kediler arasındaki en iyi bağ mırlama ile kurulabiliyor.

Yavru kediler, mırlama sesi çıkartarak anneleri ile iletişim kurar ve ihtiyaçlarının karşılanmalarını sağlarlar. Mırlama sesleri birbirinden farklıdır ve her ses neye ihtiyacı olduğunu gösterir. Yavru ve yetişkin kediler her zaman mırlamaz ve sadece hislerini göstermek istedikleri zaman mırlarlar.

Kedi Mırlamasının Kedilere Olan Faydaları Nelerdir?

Kedilerin farklı zamanlarda ve durumlarda yaptıkları mırlama, kedilere birçok fayda sağlıyor. Mırlama ile streslerini azaltabiliyor ve tedavi edici etki gösteriyor.

Mırlama ile kedilerde görülen nefes darlığı semptomları azaltılıyor ve daha sağlıklı olmaları sağlanıyor. Mutlu olmaya ihtiyaç duyan kediler mırlama yaparak okşanmalarını sağlar. Okşanmaları ise streslerinin ve nefes darlığının azaltılmasını sağlayacaktır.

Kedi Mırlamasının İnsan Sağlığı Açısından İnsanlara Olan Faydaları Nelerdir?

Kedilerin belirli zamanlarda yaptıkları mırlama, insan sağlığına çeşitli faydalar sağlıyor. Çeşitli araştırmalar sonucu insan sağlığı açısından faydalarının neler olduğu ortaya konulmuştur.

  • Sahiplerinin kalp krizi riskini azaltır,
  • Solunum güçlüğünü azaltır,
  • Kas ve tendon ağrı şiddetini azaltır,
  • Kan basıncını düşürür,
  • Sahibinde mutluluk hormonunun artmasını sağlar,

Kediler, insanların en sadık dostlarıdır ve aralarında oluşan bağ ile psikolojik ve sağlık açısından birçok fayda sağlıyor.

Mırlamayan Kedi Mutsuz Mu Demektir?

Mırlayan kedilerin mutsuz ya da mutlu olduklarını söylemek her zaman mümkün değildir. Kedilerin mutsuz olduklarını gösterme yollarından birisi mırlamadır. Her mırlayan kedinin de mutsuz olduğunu söylemek doğru değildir.

Kediler Mırlamayı Neden Bırakır?

Düzenli olarak mırlayan kedilerin bir anda mırlamayı bıraktıkları gözlemlenebilir. Mırlamayı kesmelerinin nedenleri arasında, stres altında olmaları büyük etkendir. Hasta olduklarında, iştahsız ve halsiz olduklarında mırlamayı bırakırlar. Bu durumlarda veterinere gösterilmesi her zaman iyi olacaktır.

Kediler Neden Yüksek Sesle Mırlar?

Yavru kediler, sahipleri ile bir duygusal yakınlık görmek istedikleri zaman yüksek sesle mırlar. Yüksek sesle mırlama, mama ya da bir şeylerin istediğinin en iyi göstergesidir.

İstedikleri şeyin hemen yapılmasını isteyen kediler genelde yüksek sesle mırlar ve sahiplerinin seslerini duymalarını, kendilerini anlamalarını sağlar.

Bilimsel Açıdan Kedi Mırlamasının Nedeni Nedir?

Kediler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, kendi dünyalarında neler yaşadıklarının daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Kedilerin mırlaması için bilimsel açıdan yapılan açıklamalarla duygusal yakınlık ve istediklerinin verilmesini istemesidir.

Mutluluk ve korku belirtisi olarak gerçekleştirilen bir eylemdir. Kedilerin hem çevreleri ile hem de sahipleri ile iyi iletişim kurabilmek için mırlamaya başlarlar.

Dini Açıdan (İslam’a Göre) Kedi Mırlamasının Yorumu Nedir?

Kedilerin evde beslenmesinin dini açıdan herhangi bir sakıncası yoktur. Din alimleri tarafından yapılan açıklamaya göre kedilerin mırlaması rahim olarak yorumlanır. Dini açıdan yapılan yorumlara göre kediler mırlarken, Allah’ın ismini andıkları belirtilir. Kedilerde kendi dillerinde Allah’a yalvarıyor olarak yorumlanabiliyor.

Kedi Mırlaması Kaç Hertz?

Kediler, mırlama ile ses titreşimi oluşturur ve 20 – 140 Hz frekansta ses çıkartırlar. Mırlama ses şiddeti her zaman farklı seviyededir. Mırlarken 20 – 140 hertz frekans aralığında ses çıkardıkları için yaydıkları seslerle, hem kendilerinin hem de sahiplerinin sağlığına da birçok fayda sağlıyor.