Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Tüyü Yutmak Zararlı Mıdır? İnsanları Öldürür, Hasta Eder Mi?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Tüyü Yutmak Zararlı Mıdır? İnsanları Öldürür, Hasta Eder Mi?

Şirin ve sempatik tavırları ile kediler adeta kalplerimizde taht kuruyor. Evcil dostlarımızla zaman geçirmek ve onların bakımını üstlenmek 7’den 70’e her kesimden insanın içini ısıtıyor.

Fakat kedi sahipleri evlerinde besledikleri kedilerle ile ilgili zaman zaman bazı kaygılar duyabiliyor. Bu kaygıların başında kedi tüyünün insan için zararlı olup olmaması geliyor.

Kedi Tüyü Yutmak Zararlı Mıdır?

Genel olarak kedi tüyünün zararlı olduğuna dair inanışlar hakimdir. Bu tüyler birçok insanda beklenmedik sağlık değişikliklerine kaynak olabiliyor.

Kedi tüyü alerjisi, kedi tüyünün kiste neden olması, akciğere zarar vermesi gibi farklı görüşler paylaşılıyor. Kesin olarak belirtmek gerekir ki kedi tüyünün insan sağlığına doğrudan bir zararı yoktur.

Kedi Tüyü Yutmak İnsanları Hasta Eder Mi?

Küçük çocuk bulunan ailelerde evcil hayvanların bakımı zaman zaman endişeye neden oluyor. Sağlıklı beslenen, aşıları eksiksiz olan ve veteriner kontrolleri aksatılmayan kedilerin tüylerinin hiçbir hastalığa yol açmadığını belirtmek gerekiyor.

Kediniz hasta olsa bile ondan size virüs bulaşması oldukça nadir görülen bir durumdur. Fakat bakteriler için aynı durum söz konusu değildir. Bakteri oluşumunu önlemek adına tedbir almanızda yarar var.

Kedi Tüyü Yutmak İnsanlarda Alerji Yapar Mı?

Alerjik bünyeler kedi tüyü konusunda oldukça tedirgindir. Bağışıklık sistemi ile alakalı olan bu durumun sorumlusu olarak sadece evcil hayvanları göstermek doğru değildir. Kedi tüyünde alerjenler bulunsa bile birçok insan bu durumdan etkilenmez.

Fakat bağışıklık sistemi ile ilgili sorun yaşayan insanlar ortamdaki alerjen miktarının artmasından etkilenebiliyor.

Uzun kedi tüyleri veya evde çok sayıda kedi beslemek ortamdaki alerjen seviyesini de doğru orantılı olarak yükseltiyor. Özellikle uzun tüyler arasında toz ve polen birikmesi de alerjiyi tetikliyor.

Kedi Tüyü Yutmak Kist Oluşumuna Neden Olur Mu?

Kedi tüyü hakkında yaygın olan inanışlardan biri de yutulması halinde vücutta kist oluşturmasıdır. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki bu düşüncenin bilimsel bir dayanağı yoktur.

Kist oluşumunda birincil faktör çiğ sebze ve meyvelerde bulunan parazitlerdir.

Temiz yıkanmayan bu besinleri kedi tükettiği zaman parazitler kedi tüyü arasına yerleşebilir. Aynı zamanda kedinin temizliğine ve aşılanmasına da dikkat etmiyorsanız bu parazitler insan vücuduna geçebilir.

Kedi Tüyü Yutmak Astımı Tetikler Mi?

Astım hastası olan insanlar kedi tükürüğünde ve tüyünde bulunan proteinlere karşı aşırı reaksiyon gösterebiliyor. Çoğu zaman bu durum astım krizlerine bile neden olabiliyor.

Fakat kedi tüyü yutmak astıma sebebiyet vermese de astım hastalarının evcil hayvan beslemesi pek tavsiye edilmiyor.

Kedi Tüyü Yutmanın Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı insanların kedi tüyü yutmasında bilimsel olarak bir sakınca yoktur. Çoğu zaman bu durum zararsızdır. Eğer kedi tüyü bakteri ve parazit açısından zenginse bazı sağlık sorunlarının tetiklenmesine neden olabilir.

Örneğin astım hastalarında özellikle öksürük, hapşırma ve hırıltı şeklinde belirtiler görülebilir. Kedi tüyü yutarken boğazda ufak bir rahatsızlık hissi oluşur. Bunların dışında kedi tüyü yutmak semptoma neden olmaz.

Kedi Tüyü İnsan Akciğerlerine Zararlı Mı?

Kedi tüyünün insan akciğerine yapışarak hastalık oluşturduğu kanaati tamamen yanlış bir düşüncedir. Akciğere giden kedi tüyü hastalık veya kist oluşturmaz.

Burada kedi tüyünün parazit larva ve yumurtaları içermediğinden emin olmak gerekiyor. Çünkü kist gelişimi bu patojenlerden kaynaklanıyor.

İnsanlar Kedi Tüyü Yuttuğunda Bu Tüyler Yumak Şeklinde Birikir Mi?

Kediler kendi temizliklerini yaparken çok miktarda tüy yutabilir. Bu tüylerin toparlanarak vücutlarından atılması için geliştirilmiş ilaçlar kullanılır. Fakat bu durum insanlar için söz konusu değildir.

İnsanın yuttuğu birkaç tüyün yumak şeklinde birikmesi beklenemez. Havada uçuşan kedi tüyünü yanlışlıkla yutmak insan organizması için risk oluşturmaz.

Kedi Tüyü Yutmak Diğer Hayvanları Hasta Eder Mi?

Kedi tüyünde eğer parazit veya patojen bulunmuyorsa insanları da diğer hayvanları da hasta etmez. Kedi tüyünü insan saçı veya kılı gibi düşünürsek tehlikeli olmadığını daha net anlayabiliriz.

Eğer kedinin temizliği düzenli olarak yapılıyorsa tüyünü yutmaktan hastalık bulaşmaz veya hasta olunmaz.

Kedi Tüyü Yutmak İnsanları Öldürür Mü?

Yumuşacık kedi tüyünü okşarken bu tüyün sağlığına verebileceği zararları düşünmeden edemiyoruz. Fakat bu meseleyi gözünüzde çok büyütmemelisiniz. Kedi tüyü yutmak insanda hastalığa neden olmayacağı gibi ölüme de sebebiyet vermez.

Kedi Tüyü Akciğerde Birikir Mi?

Kedi tüyünün akciğere yapışarak hastalığa neden olduğu düşünülür. Fakat bu düşünceye uzmanlar net bir açıklama getirmektedir. Kedi tüyünün akciğerde birikmesi ve hastalığa neden olması söz konusu değildir.

Kedi Tüyü Kanser Yapar Mı?

Kedi tüyünün hastalanmaya yol açmadığına dair net bir şekilde açıklama yapan uzmanlar bu konuda kedi bakımının önemli olduğunu da belirtiyor. Fakat kanser gibi ölümcül sonuçları olan hastalıkların kaynakları arasında kedi tüyü yer almaz.

Kedi Tüyü Yutmak Öksürük Yapar Mı?

İnsanlar çoğu zaman kedi kılı yuttuğunu fark etmez bile. Fakat uzun ve kalın tüyler yutulurken boğazda tahriş ve gıcık hissi oluşturabilir. Bu durumda insanda geçici olarak öksürme refleksi gelişebilir.