Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Uzaklaştırıcı (Kovucu) Sprey Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı Mı? İçeriği Nedir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Uzaklaştırıcı (Kovucu) Sprey Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı Mı? İçeriği Nedir?

Kediler, evde girmemeleri gereken yerlere girdikleri için kedi uzaklaştırıcı sprey çeşitlerine ihtiyaç duyulur. Meraklı olmaları, her yere girmek istemelerine neden oluyor.

Kedilerin kendilerine ya da başka şeylere zarar verebileceği alanlardan uzak durmasını sağlayacak en iyi yöntem kovucu sprey ürünlerini kullanmaktır.

Evde girmesini istemediğiniz odalardan uzaklaştırmak için özel koku içeriklerine sahip spreyleri kullanabilirsiniz.

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Nedir?

Sevimli dostlarınızın istenmeyen yerlerden uzak durmasını, çeşitli alanları tırmalamaması ve eğitim için kullanılan, özel formüllerle hazırlanmış kokulu sprey ürünleridir.

Kedilerinizin girmemesini istediğiniz yerlere 20 – 30 cm uzaktan birkaç kez sprey sıkılması etkili olacaktır. Kedileri belirli yerlerden uzaklaştırmak için müdahale ettiğinizde çoğu zaman başarılı olamayabilirsiniz. Özel kokularla hazırlanmış olan sprey ürünler, kedinin kendisine zarar vermeden oradan uzaklaşmasını sağlayacak, oraya girmemesi gerektiğini öğretecektir.

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Ne İşe Yarar?

Kediler, bahar aylarında açık tutulan balkon ve pencerelere çıkmaya çalışır. Ayrıca evin her yerinde dolaşmaları bazen hijyen sorununa neden olabiliyor.

Uzaklaştırıcı spreyler, kedilerin istenmeyen yerlerden uzak durmasını sağlar. Evine dışarıdan kedinin girmesini önlemek isteyenlerin ihtiyaçları olan ürünlerdir.

Kapı önlerine ve balkonlara sıkılan spreyler, kedilerin kokunun etkisiyle oradan uzak durmasını sağlayacaktır. Evinizde beslediğiniz kediler içinde bu şekilde dışarıya kaçma ihtimallerini azaltabilirsiniz.

Kedi Uzaklaştırıcı Spreylerin Kedilere Zararları Nelerdir?

Kedilerin uzaklaştırılmasını sağlayan sprey ürünler, evlerde çeşitli alanlara sıkılarak kullanıldığı için hem insanların hem de hayvanların sağlığı açısından zararlı madde içermezler.

Sprey ürünler özel formüllerle ve çeşitli bitki aromatik kokuları kullanılarak üretilir. Bu spreylerin kokularını insanlar algılayamaz ve rahatsızlık hissetmezler.

Kediler ise bu kokuları hemen algılar ve hiç sevmedikleri kokudur. Sevmedikleri koku olduğu için her zaman o bölgeden uzak durmaya çalışır. Kaliteli markalara ait spreyler, kedilere zararlı değildir.

Kedi Uzaklaştırıcı Spreylerin İçeriğinde Neler Bulunur?

Kediler bazı narenciye ürünlerinin kokularını hiç sevmezler ve her zaman uzak durmaya çalışırlar. Uzaklaştırıcı spreylerini içeriğinde şunlar bulunur:

 • Limon,
 • Greyfurt,
 • Portakal,
 • Mandalina,
 • Turunç
 • Sirke,
 • Esans,

İsteyenler, içerik malzemelerini temin ederek kendileri kediler için uzaklaştırıcı sprey ürünlerini hazırlayabilirler. Spreyler, üretici firmalar tarafından farklı narenciye ürün türü ve özel kokular kullanarak üretim yapıyor. Sprey alırken, istediğiniz koku türünü seçebiliyorsunuz.

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Çeşitleri Nelerdir?

Kedi uzaklaştırıcı spreyler, bitkisel içeriklidir ve içerikte kullanılan ürün türüne göre çeşitlendirilir. Uzaklaştırıcı sprey çeşitleri, ürün markasına ve kullanım amacına göre de çeşitlendirilebiliyor.

İstenmeyen yerlerden uzak durmasını sağlamak ya da eğitim amaçlı kullanılabiliyor. Uzaklaştırıcı spreylerin çeşitleri arasında şunlar yer alıyor:

 • İdris otu yağlı sprey,
 • Limon, biber ve sarımsak karışımı sprey,
 • Turunçgil karışımlı sprey,
 • Sirkeli sprey,
 • Lavanta yağlı sprey,

Tüm sprey çeşitleri içeriklerinde yer alan bitkisel kokular kedilerin sevmediği ve her zaman uzak durmak istedikleri kokulardır.

Kedi Uzaklaştırıcı Spreyler İşe Yarıyor Mu?

Kediler için özel üretilen uzaklaştırıcı spreyler hem iç mekânda hem de dış mekânda işe yarıyor. İç mekânda, kedilerin zarar verme ihtimali olan eşyalar üzerine sıktığınızda, uzun süre etkisini gösteriyor ve kedilerin o eşyanın bulunduğu bölgeden uzak durması sağlanıyor.

Kediler yüksek yerlere zıplamak istedikleri için çoğu zaman kendilerine ve eşyalara zarar verebiliyor. Uzaklaştırıcı spreyle hem kedilerin hem de eşyaların güvenliğinde işe yarıyor.

Kedi Uzaklaştırıcı Spreyler Dış Mekanlarda İşe Yarıyor Mu?

Dış mekanlarda da istediğiniz yerlere uzaklaştırıcı sprey uyguladığınızda kediler oradan uzak duracaktır. Kedilerinizin kaçmasını ve kaybolmasını önlemek için onlara sprey ile sınır çizebilir ve o sınır dışına çıkmasını önleyebilirsiniz.

Ev Yapımı Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Nasıl Yapılır?

Ev yapımı kedi kovucu sprey yapmak isteyenler, seçecekleri ürün türüne göre işlem yapabilir. Sirkeli kovucu sprey yapmak isteyenler, 1 ölçek sirke, 1 ölçek sıvı el sabunu ve 1 ölçek su karışımı oluşturur.

Şişeye doldurulan karışım iyice çalkalanır ve kedinin geçmemesi istenen yerlere sıkılır. Evde, limon, sarımsak, biber, idris otu gibi ürünler kullanarak da kovucu sprey yapabilirsiniz.

Aşağıdaki Karışımlar Bir Sprey Şişesine Konularak Sprey Haline Getirilebilir

Kovucu spreyi evinde kendiniz yapmak istediğinizde şu karışımları yapabilirsiniz.

 • Limon Esansiyel Yağı,
 • Portakal Esansiyel Yağı,
 • Lavanta Esansiyel Yağ,
 • Sirke,
 • Su,
 • Limon Suyu,
 • Hardal Tozu,
 • Tarçın,
 • Sarımsak,
 • Karabiber,

Hangi kokunun ağır basmasını istiyorsanız o ürün yağını ve su karışımını yapabilirsiniz.

Limon

Limonlu uzaklaştırıcı sprey ürünleri içeriklerinde, limon esansiyel yağı, sarımsak, hardal tozu, tarçın ve karabiber yer alıyor. Bu ürünler karıştırıldığında kedilerin hiç sevmediği bir koku elde edilir.

Sprey miktarına göre kullanılacak malzemelerin miktarı da değişiyor. Limon spreylerinde 3 – 4 damla limon yağının kullanılması yeterli oluyor.

Portakal Ve Lavanta Esansiyel Yağları İle Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

Kedileri uzaklaştıran spreylerin içerisinde portakal ve lavanta esansiyel yağı kullanılıyor. Esansiyel yağlı uzaklaştırıcı sprey yapmak isteyenlerin ihtiyaç duyacakları malzemeler şunlardır:

 • 2’şer damla yabani portakal ve lavanta esansiyel yağı,
 • 2 damla limon yağı,
 • Su,

Bu karışımları yapabilir ve bitkisel sprey hazırlayarak kedinizin sağlığına zarar vermeyen sadece uzaklaştıran spreyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sirkeli Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

Evlerde sirkeli kovucu spreyler en çok yapılan özel kokulardır. Kediler, sirke kokusunu sevmez ve uzak dururlar. Sirkeli sprey için, sirke, sıvı el sabunu ve suya ihtiyaç vardır. Bu karışımlar kolaylıkla yapılır ve istenilen her yerde kullanılır.

Turunçgiller Kullanılan Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

Kediler turunçgil kokularını sevmezler. Uzaklaştırıcı spreyler hazırlanırken 100 gr limon, portakal ya da mandalina kabukları, 10 ml limon suyu, 470 ml su, limon karışımlı bulaşık deterjanı kullanılır.

İdris Otu Yağlı Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

İdris otu yağı ile sprey yapılacağı zaman 180 ml suya ve 20 damla idris otu yağına ihtiyaç vardır. Suya karıştırılan idris otu yağı spreyin hazır olmasını sağlıyor.

Limon Sarımsak Ve Biber Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

Sarımsak, biber ve limonlu spreyler, en çok tercih edilen ve kedilerin uzaklaşmasını sağlayan özel kokulardır.