Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşları İnsanların Duygularını Anlar Mı?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşları İnsanların Duygularını Anlar Mı?

Muhabbet kuşunun insanların duygularını anlaması mümkündür. Muhabbet kuşları oldukça zeki hayvanlardır. Sizin söylediğiniz kelimeleri tekrarlamaları ve ezberlemeleri zekâlarının en önemli işaretidir.

Bunun yanı sıra sevgi gösterileri yapmaları, oynadıkları oyunlar gibi farklı detaylar da düşünüldüğünde ne kadar zeki bir canlıyla karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız.

Muhabbet kuşunun insanların duygularını anlaması sayesinde ortaya yıllar sürecek çok güzel bir ilişki çıkar. Bu güzel dostluğun nedeni ortak özelliklere sahip beyin yapısından ileri gelir.

Yapılan araştırmalar insanların ve kuşların limbik adı verilen bir sisteme sahip olduğunu gösterir. Bu sistem duyguların ifade edilmesini sağlar. Sevimli dostunuz sizin duygularınızın kolayca farkına varır.

Muhabbet kuşlarının insanlardan olumlu duygular alması halinde davranışları da değişiklik gösterir. İlk evinize geldiğinde herkesi endişeli gözlerle izleyen sevimli dostunuz zamanla yeni yaşam alanına alışır.

Eğer cana yakın bir kuşsa siz de ona sevginizi fazlasıyla gösteriyorsanız heyecanlanması için sesinizi duyması bile yeter. Omzunuzdan inmeyen ve her adımınızı takip eden bir muhabbet kuşu için ona olan sevginizi her an hissettirmelisiniz.

Muhabbet Kuşları İnsanların Mutsuz Olduğunu Anlar Mı?

Muhabbet kuşları insanların mutsuz olduğunu anlama kabiliyetine sahiptir. Özellikle onunla duygusal bağ kurmayı başardıysanız sizin üzgün olduğunuz zamanları anlar. Bu zamanlarda haliyle ona karşı ilgisiz davranabilirsiniz.

Ona karşı ilgisizliğiniz muhabbet kuşunuzun da üzülmesine hatta depresyona girmesine neden olabilir. Tüy yolma, agresif davranma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu nedenle üzgün olsanız bile ona gerekli ilgiyi göstermelisiniz.

Muhabbet kuşunun insanların duygularını anlaması neticesinde ortaya çıkan depresyonla baş etmenin yollarını öğrenmelisiniz. Özellikle yalnız başına bir kuş besliyorsanız yanına bir eş alarak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar yanına yeni bir arkadaş alsanız da muhabbet kuşunuz, sizin ilginize her zaman muhtaçtır. Bu nedenle üzüntünüzü onunla gidermeyi, derdinizi ona anlatmayı deneyebilirsiniz.

Tüy yolma dönemlerinde beslenmeye dikkat etmenizde de fayda vardır. Ona sevdiği yiyecekleri verebilir ve kendini mutlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşları hem sahiplerinin ilgisizliğinden kaynaklanan nedenlerle hem da farklı nedenlerle mutsuz olabilir. Eş kaybı da onlar için mutsuzluk sebebidir. Eşlerini kaybeden kuşlar yalnız kaldıkları için depresyona girer.

Ortam koşulları, kafesin küçüklüğü ya da etrafta korku verici bir şeyin bulunması gibi nedenlerle sevimli dostunuz kendini kötü hissedebilir.

Muhabbet kuşunun insanların duygularını anlaması mümkünken siz de onun hissettiklerini anlamaya çalışmalısınız. Böylece yaşamınızı mutlu bir şekilde sürdürebilirsiniz.