Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Alacaklara Tavsiyeler [Soru-Cevap]
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Alacaklara Tavsiyeler [Soru-Cevap]

Muhabbet kuşu alacaklara tavsiyeler vererek daha sağlıklı bir seçim yapmaları sağlanabilir. Muhabbet kuşu almak isteyenler, pek çok detaya dikkat etmelidir.

Alıcılar, sağlıklı bir muhabbet kuşunun taşıması gereken özellikleri bilmelidir. Sağlıklı bir kuş nasıl görünür, nasıl hareket eder vb. soruların cevabı öğrenilmelidir.

Muhabbet kuşu alacaklara tavsiyeler verirken yaş gibi detaylara da değinmek gerekir. Sevimli dostunuzu ne zaman almanız gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Yaşı daha küçük olan kuşlar sahibine kolay alışır. Ancak ilgi ve şefkatinizle dilerseniz büyük yaşlardaki kuşları bile kendinize alıştırabilirsiniz.

Konuşturmak İçin Hangi Muhabbet Kuşunu Almalıyım?

Konuşturmak için almanız gereken muhabbet kuşu yavru olmalıdır. Yavru muhabbet kuşları ortama ve size daha kolay bir şekilde alışır. Yavru muhabbet kuşlarını elinizle besleyebilir ve size kolayca alışmasını sağlayabilirsiniz.

Yavru muhabbet kuşları, en az bir aylık olmalıdır. Hatta bir buçuk-iki aylık olmasında da fayda olabilir. Çünkü muhabbet kuşları yaklaşık bir ay anneleri tarafından beslenir.

Bazılarında bu süre daha uzun olabilir. Konuşmak için sadece yavru muhabbet kuşu almak yeterli değildir. Aynı zamanda eğitim, ilgi ve sevgi de çok önemlidir.

Muhabbet Kuşunun Sahibini Çok Sevmesi İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Muhabbet kuşunun sahibini çok sevmesi için dikkat edilmesi gereken, ilgiyi ve alakayı hiçbir zaman kesmemektir.

İnsanlar bazen kendi sıkıntılarından dolayı muhabbet kuşlarıyla ilgilenmeyi ihmal eder. Bu nedenle sevimli canlılar bunalıma girer ve tüy yolma gibi farklı davranışlar sergileyebilirler.

Muhabbet kuşunun sizi sevmesi için satın aldıktan sonraki ilk bir hafta fazla üzerine düşmemenizde fayda vardır. İlk hafta gözlem yapmasına ve etrafı tanımasına izin vermelisiniz.

Asla elinize almaya çalışmamalısınız. Aksi takdirde kuşunuz sizden korkar ve kaçmaya başlar. Muhabbet kuşu alacaklara tavsiyeler verirken atlanmaması gereken bir nokta da alıştırma sürecidir.

İlk hafta tamamlanınca yavaş yavaş onunla konuşmaya ve parmağınıza alıştırmaya başlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Kedi Veya Köpekten Farkı Nedir?

Muhabbet kuşunun kedi ve köpekten farkı oldukça fazladır. Muhabbet kuşu beslemenin kedi ve köpek beslemek kadar zor olduğu söylenemez. Ancak en az onlar kadar ilgiye ve alakaya ihtiyaçları olduğunu da bir gerçektir. Bakım yönüyle de muhabbet kuşu besleyenlerin işinin daha kolay olduğu söylenebilir.

Hangi evcil hayvanı beslerseniz besleyin en çok sevgi ve ilgiye ihtiyaçları olduğunu bilmelisiniz. Kafesinden hiç çıkarmayacaksanız ya da onunla vakit geçirmeyecekseniz muhabbet kuşu ya da farklı bir hayvan almamalısınız.

Öte yandan işin maliyetini de göz önünde bulundurmalısınız. Mama, yem, aylık veteriner masrafı gibi giderler hesaplandıktan sonra evcil hayvan beslemeye karar vermelisiniz.

Muhabbet Kuşu Kafesi Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Muhabbet kuşu kafesi alırken dikkat edilmesi gerekenler genişliği ve boyalı olup olmamasıdır. Dar kafeslerde kuşlarınız bunalıma girebilir. Bir de onlara hiç dışarı çıkma fırsatı vermiyorsanız iyice depresif olurlar. Bu nedenle yalnız başına bir kuş besleseniz bile geniş kafesleri tercih etmelisiniz.

Öte yandan boyasız kafesleri tercih etmeniz de önemlidir. Boyalı kafesin telleri muhabbet kuşunuz tarafından kemirilir. Bu da boyaların onların vücuduna girmesine neden olur. Boyasız kafesleri tercih ederek daha sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Beslenmesi İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Muhabbet kuşu beslenmesi için dikkat edilmesi gereken sağlıklı yiyeceklerin tercih edilmesidir. Kaliteli bir yem seçimi sayesinde muhabbet kuşunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılarsınız. Ek olarak meyve, sebze, dal darı gibi yiyecekler tercih etmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Eve İlk Geldiğinde Neler Yapılmalıdır?

Muhabbet kuşu eve ilk geldiğinde yemini, suyunu vermeli ve kafes temizliğini yapmalısınız. Ancak kendisini çok fazla rahatsız etmemelisiniz. Çünkü size henüz alışık olmadığı için korkabilir. Ani hareketlerden ve yüksek sesten kaçınmanızda fayda vardır. Zamanla yavaş hareketler ve zarif bir sesle ona yaklaşabilirsiniz.

Muhabbet kuşu alacaklara tavsiyeler verirken önemli olan diğer noktalar; cinsiyet, hayvanın davranışları, sağlıklı görünümü şeklindedir. Neşesiz, durgun, çok fazla hareket etmeyen kuşların hasta çıkma ihtimali yüksektir.