Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Ay Ay Gelişimi [REHBER]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Ay Ay Gelişimi [REHBER]

Muhabbet kuşu ay ay gelişimini bilmek, anormal bir davranışı ya da hareketi doğru anlamak açısından önemlidir. İlk doğduklarında son derece savunmasız olan yavrular, anne ve babalarının desteği ile hayata tutunur. Muhabbet kuşu ay ay gelişimi sürecinde rutinin dışına çıkan beklenmedik durumlar da olabilir.

Annenin ya da babanın yavruyu reddetmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda, size çok fazla iş düşer. Bu nedenle yapmanız gerekenler hakkında fikir sahibi olarak doğru müdahaleyi yapabilirsiniz.

1 Aylık Muhabbet Kuşu

1 aylık muhabbet kuşu henüz yeme yeni düşmüş ya da yem yemeyi tam olarak bilmiyor olabilir. Yavrular, yumurtadan çıktıktan sonra belirli bir süre anneleri tarafından beslenir. Bu nedenle kendi başlarına yem yemeye ancak tam olarak gagaları ve ağız yapıları geliştikten sonra başlarlar. Bu gelişim bir ayda bezen 45 günde ancak tamamlanır.

Muhabbet Kuşu Ay Ay Gelişimi
1 aylık (yaklaşık 29 günlük) muhabbet kuşu fotoğrafı

1 Aylık Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

1 aylık muhabbet kuşunun konuşması normal şartlar altında mümkün değildir. Ancak bir aylık dönem, konuşma eğitimine başlamak için son derece idealdir. Ona konuşma öğretmeye, kelimeleri tekrarlamaya başlayabilirsiniz. Ancak ilk önce kendinizi sevimli dostunuza sevdirmeniz gerekir.

Bunun için elle besleme, kafa okşama gibi hareketler yapabilirsiniz. Öte yandan ev ortamının da yavrunun tedirginlik hissetmeyeceği yapıda olması gerekir. Bu sayede kendini güvende hisseder ve size daha kolay bir şekilde alışır.

1 Aylık Muhabbet Kuşu Ne Yer, Ne İçer?

1 aylık muhabbet kuşunun yediği ve içtiği şeyler yetişkinlerin beslenmesiyle benzerlik gösterir. Ancak yem seçimini yavru kuşlar için özel olarak üretilen ürünlerden yana yapabilirsiniz. Bunun dışında tohum ve kuruyemişleri de beslenme düzenine dâhil edebilirsiniz.

1 aylık muhabbet kuşunu annesi ile beraber besliyorsanız ve henüz yeme düşmesiyse annenin yediklerine de özen göstermelisiniz. Gerekli durumlarda anneye elle besleme yaparak yardımcı olabilirsiniz. Yavrunun suyu taze bir şekilde tüketmesine de özen göstermelisiniz.

1 Aylık Muhabbet Bakımı Nasıldır?

1 aylık muhabbet bakımı için hijyen önemli bir detaydır. Kuşlar bu dönemde son derece hassas oldukları için kirlilikten kolayca etkilenirler. Bu nedenle günlük olarak kafeste oluşan kirlilik temizlenmelidir.

1 aylık dönemde muhabbet kuşuna banyo yaptırmamanız daha uygundur. Onu banyo yapmaya zorladığınız takdirde sizden korkabilir ve alışması güçleşir. Yavrular için besin takviyesi kullanmak da fayda sağlar. Belirli aralıklarla takviye kullanabilirsiniz.

1 Aylık Muhabbet Uçar Mı?

1 aylık muhabbet kuşunun uçması mümkündür. Muhabbet kuşları genellikle beşinci hafta itibarıyla gelişimini tamamlar. Tüyleri de tamamen çıktığı için uçmakta zorlanmazlar. Kanatlarının gelişimine katkıda bulunmak için vitamin takviyesi kullanabilir ya da yavru muhabbet kuşları için üretilen yemleri kullanabilirsiniz.

Sevimli dostunuz henüz evinizde yeniyse onu dışarı salmadan önce birkaç hafta beklemenizde fayda vardır. Böylece eşyaların yerini öğrenen kuşunuz, onlara çarpmadan uçmanın keyfini çıkarabilir.

2 Aylık Muhabbet Kuşu

2 aylık muhabbet kuşu artık yetişkinlik safhasına doğru ilerler. Bu dönemde beslenme ve bakım yetişkin kuşlarda olduğu gibi yapılır. 2 aylık kuşların artık vücut yapıları da bir yetişkine benzemeye başlar. 2 aylıkken henüz tam olarak cinsiyeti anlamak mümkün olmayabilir. Tam olarak cinsiyetten emin olmak için 6 ay geçmesinde fayda vardır.

Yavruların cinsiyetini anlamak için hareketlerini de gözlemleyebilirsiniz. Dişiler biraz daha hareketsiz bir yapıya sahiptir. Her kuş için bunları söylemek mümkün olmasa da bu bilgiler ipucu olarak değerlendirilebilir.

2 Aylık Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

2 aylık muhabbet kuşunun konuşması genellikle mümkün olmaz. Ancak bu dönemde kelime tekrarları ve eğitimle konuşma provaları yapabilirsiniz. 2 aylık bir muhabbet kuşu yavaş yavaş ürkeklik dönemini geride bırakır. Eskisinden daha cesur olan minik dostunuzu bu dönemde sahiplenirseniz size daha kolay şekilde alışır.

2 aylık dönemde kısa kelimeleri tekrar ederek başlayabilirsiniz. Günün belli saatlerinde kelime tekrarları yaptığınız takdirde öğrenme sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

2 Aylık Muhabbet Kuşu Ne Yer, Ne İçer?

2 aylık muhabbet kuşunun yediği ve içtiği şeyler yetişkinlerle ortak olabilir. Bu süreçte yavru yemlerine devam edebileceğiniz gibi yetişkin yemlerine de geçebilirsiniz. Mama, tahıl, meyve ve sebze bu dönemde sevimli dostunuza verebilecekleriniz arasındadır. Öte yandan kafeste kalamar kemiği ve gaga taşı bulunmasına dikkat etmelisiniz.

2 Aylık Muhabbet Bakımı Nasıldır?

2 aylık muhabbet kuşu bakımı son derece özenli bir şekilde yapılmalıdır. Muhabbet kuşu kaç yaşında olursa olsun hijyenine ayrı bir önem vermelisiniz. Kafes temizliği sizin için bir rutin halini almalıdır. Öte yandan 2 aydan itibaren kuşunuzun banyo yapmasına da izin verebilirsiniz. Suyunun ılık olmasına dikkat ederek ve içerisine yeşillikler koyarak banyoyu daha cazip kılabilirsiniz.

2 Aylık Muhabbet Uçar Mı?

2 aylık muhabbetin uçmasının önünde herhangi bir engel yoktur. Gelişiminde bir sorun olmayan iki aylık muhabbet kuşları rahat bir şekilde uçar. Ancak uçamama gibi bir sorun olması halinde bu durum bir sağlık sorununa ilişkin olabilir. Buna karşın uçmayı reddeden kuşlar da vardır. Uçarken bir yerlere çarpan ve çeşitli tehlikeler atlatan kuşlarda zamanla korku gelişebilir.

3 Aylık Muhabbet Kuşu

3 aylık muhabbet kuşu, sahiplenmek ve eğitmek için ideal yaştadır. 3 aya kadar halen yavru kabul edilen muhabbet kuşlarını kendinize kolayca alıştırabilirsiniz. 3 aylık yeni bir kuşu yalnız başına ya da eşiyle beraber alabilirsiniz.

Kuşlar sosyal canlılar olduğu için tek başlarına kalmayı sevmezler. Bu nedenle aynı anda iki kuş sahiplenmeniz daha doğru olur. Ancak iki kuşu aynı anda sahiplenmek eğitim sürecini zorlaştırabilir. Bu nedenle önce yavruyu eğitip büyüttükten sonra yeni bir muhabbet kuşu almayı tercih edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Ay Ay Gelişimi
3 aylık muhabbet kuşu fotoğrafı

3 Aylık Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

3 aylık muhabbet kuşunun konuşması mümkün olabilir. Ancak genellikle konuşma 7-8 aydan sonra başlar. Konuşma için kuşunuzu yanınıza aldığınız andan itibaren çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede kuşunuz söylenenleri hafızasına almaya başlar. Öte yandan sizinle olan ilişkisi de konuşma sürecinde etkilidir. Bu nedenle onunla devamlı ilgilenebilir ve sizi sevmesine yardımcı olabilirsiniz.

3 Aylık Muhabbet Kuşu Ne Yer, Ne İçer?

3 aylık muhabbet kuşunun yediği içtiği şeyler arasında meyve, sebze, tahıl ve yem yer alabilir. Kuşunuza özel mamalar da hazırlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu ay ay gelişiminde beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle beslenmeye azami seviyede özen göstermelisiniz.

Muhabbet kuşuna hazırlayacağınız mamanın içerisine rendelenmiş haşlanmış yumurta, çörek otu, irmik gibi malzemeler koyabilirsiniz. Yapay vitaminler yerine suya haftada bir ekleyeceğiniz portakal suyunu kullanabilirsiniz.

3 Aylık Muhabbet Bakımı Nasıldır?

3 aylık muhabbet bakımı için kuşunuzun vücut temizliğine ve kafes temizliğine aynı anda dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra tırnak kesimi de yapabilirsiniz. Vücut temizliğinde yapmanız gereken banyo suyunu uygun bir sıcaklıkta hazırlamaktır. Öte yandan eğer bitlenme varsa suya bir iki damla sirke atılabilir.

Bakımın doğru yapılması için kuşunuzun rutininin dışına çıkan durumlar olup olmadığına da bakmalısınız. Ani başlayan bir halsizlik, sürekli kaşınma, şişkinlik gibi belirtiler farklı hastalıklara işaret edebilir.

3 Aylık Muhabbet Uçar Mı?

3 aylık muhabbetin uçmasının önünde herhangi bir engel yoktur. Bu yaştaki kuşlar son derece rahat bir şekilde uçar. Uçmasına engel, sağlık sorunları ya da korkuları olabilir. Özellikle erken dönemde salınan kuşlar sağa sola çarptıkları için tekrar uçmaktan çekinebilir. İç organlarda, kanatlarda meydana gelen problemler de uçmaya engel olabilir.

4 Aylık Muhabbet Kuşu

4 aylık muhabbet kuşu artık bir yetişkin olarak kabul edilir. Eğer onu kendinize alıştırmayı başardıysanız artık etrafta cıvıl cıvıl dolaşır. Dört aylıkken bir kuşu almak da sorun teşkil etmez. Yavruluktan çıkalı daha çok uzun zaman olmadığı için onu kendinize alıştırmanız pek de zor olmaz.

4 Aylık Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

4 aylık muhabbet kuşunun konuşması mümkün olabilir. Ancak genellikle 7 aydan sonra konuşma süreci başlar. 4 aylık kuşlara konuşma eğitimleri yapabilirsiniz. Düzenli kelime tekrarları, bu noktada fayda sağlar.

4 Aylık Muhabbet Kuşu Ne Yer, Ne İçer?

4 aylık muhabbet kuşunun yeme içme düzeni gayet geniş kapsamlı olabilir. Burada önemli olan besinlerin hangi miktarlarda ve ne sıklıkla verileceğidir. Meyve çekirdekleri, kendi yediğiniz yağlı, tuzlu ve şekerli yemekler asla kuşlara verilmemelidir. Bunun yanı sıra meyvelerin ve sebzelerin iyice yıkandığından emin olunmalıdır.

4 Aylık Muhabbet Bakımı Nasıldır?

4 aylık muhabbet bakımı için özel solüsyonlar kullanabilirsiniz. Bit spreyleri, kremler veteriner tavsiyesiyle kullanılabilir. Banyo sıklığı da bakım noktasında son derece önemlidir. Yaz aylarında banyo sıklığını artırabilirsiniz. Kafeste uygun bir yer varsa günlük olarak değiştirmek kaydıyla kuşunuza banyo suyu koyabilirsiniz.

4 Aylık Muhabbet Uçar Mı?

4 aylık muhabbet kuşunun uçması herhangi bir sorun olmadığı takdirde mümkündür. Muhabbet kuşları evinizin içinde rahatlıkla uçabilir. Ancak etrafta onlara engel teşkil edecek bir eşya olmamalıdır.

Duvarla arasında boşluk olan büyük dolaplar, perdeler, salon bitkileri; muhabbet kuşları için tehlike arz edebilir. Salon bitkilerinden bazıları sevimli dostunuzun zehirlenmesine neden olur.

5 Aylık Muhabbet Kuşu

5 aylık muhabbet kuşu artık tam bir yetişkindir. 5 aylık kuşlarda alın bölgesinde bulunan çizgiler kaybolur. Yavruluk dönemini tamamlamak üzere olan sevimli dostunuz yeterince ilgi gösterdiyseniz artık size de alışıktır.

5 aylık bir kuşun günlük hareketlerini takip etmekte fayda vardır. Özellikle tüy dökme dönemlerinde besin takviyesi yaparak güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Öte yandan hasta olabileceğinden şüphelendiğiniz zamanlarda veteriner kontrolünü de aksatmamalısınız.

5 Aylık Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

5 aylık muhabbet kuşu konuşması mümkün olabilir. Konuşmasa bile yeterince eğitim verdiğiniz takdirde artık hafızasında belirli kelimeler kayıt altına alınmıştır. Yapmanız gereken kelime tekrarlarına devam etmek ve birkaç ay daha sabretmektir.

5 Aylık Muhabbet Kuşu Ne Yer, Ne İçer?

5 aylık muhabbet kuşunun yeme içme sürecinde farklı besinleri mevsime göre verebilirsiniz. Lezzetli meyveler, mamalar, dal darı gibi birçok seçenek vardır. Kuşlar özellikle dal darıyı çok sever. Yeşilliklere beslenme düzeninde mutlaka yer vermelisiniz. Ceviz, fındık gibi kuruyemişleri belirli aralıklarla beslenme düzenine ekleyebilirsiniz.

5 Aylık Muhabbet Bakımı Nasıldır?

5 aylık muhabbet kuşu bakımında temizlik her zamanki gibi önemli bir yere sahiptir. Temizliğin yanı sıra düzenli veteriner kontrolü de önemlidir. Kuşunuzun tırnaklarının kesilmesi ve gagasının törpülenmesi için veteriner desteği alabilirsiniz. Aynı zamanda görünen bir sağlık problemi olmasa da düzenli kontrollerle farklı sorunları tespit edebilirsiniz.

5 Aylık Muhabbet Uçar Mı?

5 aylık muhabbet kuşunun uçmasına engel olacak bir durum söz konusu değildir. Sadece sağlık sorunları olması durumunda uçma sürecinde aksaklık meydana gelebilir. Kuşların kanatlarını inceleyerek yara ya da kırık olup olmadığını anlayabilirsiniz.

6 Aylık Muhabbet Kuşu

6 aylık muhabbet kuşu artık yetişkin olarak kabul edilir. 6 aylık dönemde artık kuşunuz yavaş yavaş konuşmaya da başlar. Bakımına ve beslenmesine dikkat ettiğiniz sevimli dostunuzun cinsiyeti de bu dönemde netleşir. 6. Ayda gözler tamamen siyah renktedir.

Muhabbet Kuşu Ay Ay Gelişimi
6 Aylık ya da 6 aydan büyük muhabbet kuşları fotoğrafı

6 Aylık Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

6 aylık muhabbet kuşu konuşabilir ya da konuşmak üzere olabilir. Ancak bu sadece yeterli eğitimin verilmesi halinde mümkündür. Gerekli ilgiyi göstermediyseniz ve özel olarak kelime tekrarları yapmadıysanız kuşunuz konuşmayabilir. Bazı kuşlar siz eğitmeseniz bile sizden duydukları kelimeleri tekrar edebilir.

6 Aylık Muhabbet Kuşu Ne Yer, Ne İçer?

6 aylık muhabbet kuşunun yedikleri ve içtikleri arasında çeşitli gıdalar vardır. Beslenmede öncelik her zaman yemdedir. Bu nedenle yemin temizliğine, kalitesine dikkat edilmelidir. Öte yandan yem kaplarının temizliği de önemlidir. Yem kaplarında bulunan yemler, küf ve nem açısından kontrol edilmelidir.

6 Aylık Muhabbet Bakımı Nasıldır?

6 aylık muhabbet bakımı için temizlik, banyo, kontrol, beslenme gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Kuş kafesi her zaman temiz olmalıdır. Tabanda kâğıt, peçete gibi malzemelerin kuşunuz tarafından kemirilme riski olduğu için kullanılmamalıdır. Öte yandan sağlık sorunlarına vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir. Kuşlarda ani ölüm sıklıkla görülür. Bu nedenle veteriner kontrollerini aksatmamalısınız.

6 Aylık Muhabbet Uçar Mı?

6 aylık muhabbetin uçması değil uçmaması anormal olarak kabul edilir. 6 aylık kuşlar çok rahat bir şekilde uçar. Evinizi tanıyorlarsa favori yerleri bile olur. Kapı eşikleri, cam kenarları, dolap üstleri gibi yüksek yerler kuşlar tarafından çok sevilir.

Evinizde bulunan bazı eşyalar kuşlar açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle ortam şartlarını ona uygun şekilde düzenlemelisiniz. Muhabbet kuşu ay ay gelişiminde 6. Ay önemli bir safhadır. Kuşunuz artık yetişkin olduğu için yanına seveceği bir eş almanızda fayda vardır. Özellikle üretim düşünüyorsanız bu aylarda kuşunuzun eşini belirleyebilirsiniz.