Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Ayak Tırnak Kesimi, Bakımı [Kesilir Mi? Nasıl, Ne Zaman]
Yeliz Özdemir:
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikleri görmek için buraya tıklayabilirsin.

Muhabbet Kuşu Ayak Tırnak Kesimi, Bakımı [Kesilir Mi? Nasıl, Ne Zaman]

Muhabbet kuşunun tırnak kesimi, kuş sakin bir ruh haline sahipken yapılmalıdır.

İlk etapta kuşun ele gelmesi sağlanmalıdır. Daha sonra yumuşak yapıda bir havlu ya da kumaş ile sıkı olmadan sarılmalıdır. Bu ölçüyü iyi bir şekilde ayarlamak önemlidir. Aksi taktirde kuş kaçıp gidebilir. Bu işlemi yaparken kuşu korkutup stres altında bırakmamak büyük bir önem taşır.

Tırnak, muhabbet kuşunun pek çok eylemini yapması için gerekli olduğundan ters bir durum hayatını zorlaştırır.

Muhabbet kuşu narin olduğu için tırnak kesimi nazikçe yapılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Gerekli Midir?

Tırnak kesiminin gerekliliği bulunur. Bunun temel sebebi uzayan tırnakların muhabbet kuşuna zarar vermesidir. Belirli aralıklarla kesilmeyen tırnaklar kavisli bir biçimde arka tarafa doğru kıvrılma eğilimi gösterir. Bu da kuşun canını acıtır.

Kendi tırnağının batması kuş için ağrı dolu bir sürecin başlamasına neden olur. Bu nedenle düzenli aralıklarla kuş tırnağının kesilmesi çok önemlidir.

Tırnak kesimi doğru bir şekilde yapılmazsa da çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Kuş sahibi tecrübeli değilse bir veterinerden tırnak kesimi için yardım almalıdır.

Muhabbet Kuşlarının Tırnakları Ne Zaman Ve Ne Sıklıkta Kesilmelidir?

Tırnak kesiminin sıklığı ve tırnağın ne zaman kesilmesi gerektiği önem taşıyan bir konudur. Muhabbet kuşunun tırnağının kesilme zamanının geldiğini gösteren bazı durumlar vardır. Bu durumlardan en bariz olanı tırnak uzunluğunun gözle görülür bir boyuta ulaşmasıdır.

Tecrübe sahibi bir kuş sahibi sadece bakarak tırnak kesimi zamanının geldiğini anlar. Göz önünde bulundurulması gereken bir başka durum tırnak uçlarında meydana gelen bazı değişimlerdir. Kuşun tünemişinin anormal bir hale gelmesinden tırnak kesimi zamanı anlaşılabilir.

Tırnağı çok uzayan muhabbet kuşu dolaşırken zorluk çeker. Ayı zamanda tutunma ve yemek yeme gibi eylemlerde de zorluk çekiyorsa tırnağının kesilmesi gerekir.

Tırnağı zamanında kesilmeyen muhabbet kuşlarının derisinde pürüz ve kabuk dolu bazı yamalar ortaya çıkar. Bu tırnak kesimi yapılması gerektiğinin bir habercisidir. Son olarak kuş ele alınırken ciltte çiziklere neden oluyorsa tırnağın çok uzadığı anlaşılır. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden tırnağın kesilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Kesmek İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Tırnak kesiminde gerekli malzemeler temiz bir havlu ve muhabbet kuşuna uyumlu olan bir tırnak makasıdır. Sadece bu iki malzeme ile muhabbet kuşunun tırnağını kesmek mümkün olur.

Bazı muhabbet kuşları huysuzlanabileceği için tırnak kesme işlemini gerçekleştirirken bir yardım istemek işe yarar. Bu sayede tırnak kesiminde kuşa bir zarar gelme ihtimali en aza indirilmiş olur.

Özellikle agresif hareketler sergileyen bazı muhabbet kuşlarının tırnak kesimi yardım alınarak bir an önce bitirilmelidir.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tırnağın nasıl kesileceği temiz havlunun yere serilmesiyle başlar. Daha sonra muhabbet kuşu bu havlunun içine yerleştirilir ve havluyla sarılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ayak kısmının dışarıda kalması gerektiğidir.

Muhabbet kuşu kendini bu esnada rahat hissetmediği için çok ses çıkarır. Buna aldırmadan işleme devam edilmelidir.

Tırnak makası yardımı ile kesilmesi planlanan tırnak bölümleri belirlenir. Damarlara uzak olan bin noktada bulunmalıdır. Makas muhabbet kuşu tırnağının orta yerine getirilir ve tırnak kesme işlemi tamamlanır.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Kanarsa, Damar Kesilirse Ne Yapmak Gerekir?

Tırnak kanamasında yapılması gereken şey kanayan bölgenin üzerine bir miktar bebek pudrası sürmektir. Bu işlem kanamanın bir nebze olsun durmasını sağlar. Bu nedenle tırnak kesimi esnasında hazırda bebek pudrasının bulundurulması tavsiye edilir.

Tırnağın kanayan bölgesi ciddi bir hasar almışsa veterinere görünmek gerekir. Bazı yaralar göründüğünden çok daha ciddi sonuçlara yol açar.

Özellikle damar kesilirse kuşun hayatı tehlikeye girer. Böyle bir durum ortaya çıkarsa acele edip profesyonel bir müdahale için kuş veterinere götürülmelidir.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kırılmasında Yapılacaklar Nelerdir?

Tırnak kırıldığında yapılacaklar bir veterinere görünmektir. Genel olarak ciddi bir durum olarak görülmez. Yapılan muayene sonrası daha çok tırnak bölgesine sürmek için bir merhem verilir. Aynı zamanda tırnak uzamasının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için suya ilave edilecek bir ilaç kullanılır.

Tırnak kırılması gerçekleştiğinde bölgenin sarılması ya da kırılan tırnağı yerine yapıştırılması gibi uğraşlarda bulunmamak önemlidir. Kan pıhtılaşacağı gibi tırnak da tekrar uzar. Bu nedenle tırnak kırılması durumlarında endişe edecek bir durum yoktur.

Muhabbet Kuşu Tırnakları Kesilmezse Ne Olur?

Muhabbet kuşunda tırnağın kesilmemesi kuşun canının yanmasına neden olur. Aynı zamanda kuşun gündelik hayatını baltalar.

Muhabbet kuşu günlük işlerini tırnakları aracılığıyla gerçekleştirir. Gereğinden fazla uzayan tırnaklar işlerini gerçekleştirmesini zor bir hale getirir. Bunun yanı sıra fazla uzayan tırnaklar geri doğru uzayıp kuşun ayağına batar.

Kavisli bir tırnak yapısı olduğu için kendi tırnağının etine batması kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle uzayan tırnağın zamanında kesilmesi muhabbet kuşu için son derece önemlidir.

Muhabbet Kuşları Kendi Tırnaklarını Keser Mi?

Muhabbet kuşunun tırnağını kesmesi görülen bir durum değildir. Ev kuşu olan muhabbet kuşunun tırnak kesimi sahibi tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kendi tırnağını kesen bir muhabbet kuşuna sık rastlanmaz. Bu nedenle kuşun tırnak uzama derecesini gözlemlemek ve zamanı geldiğinde kesmek en mantıklı hareket olur. Muhabbet kuşu bu sayede hayatına sağlıklı bir şekilde devam eder.