Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Bayat Yem Yerse Ne Olur? [Bayat Yem Nasıl Anlaşılır?]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Bayat Yem Yerse Ne Olur? [Bayat Yem Nasıl Anlaşılır?]

Muhabbet kuşu bayat yem yerse sağlığında ciddi bozulmalar meydana gelebilir. Öte yandan sağlığın bozulması, ölümle sonuçlanacak durumlara bile yol açar.

Bozulan yemler, küf ve mantarların üremesine neden olur. Hastalıklara sebep olanlar da küf ve mantarlardır.

Muhabbet kuşu bayat yem yerse ortaya çıkan hastalıkları dışkıyla yayabilir. Bozulan yemler, topaklaşmış bir görünüme sahip olur. Bu da yutma güçlüğüne sebebiyet verir.

Yemlerin bozulmaması için gerekli tedbirleri aldığınız takdirde muhabbet kuşunuzun sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Bayat Yem Yerse Ne Olur? Bayat Yem Kuşa Zarar Verir Mi?

Muhabbet kuşunun bayat yem yemesi ve zarar görmesi mümkündür. Bu yemleri yiyen kuşlarda, kısa ve uzun vadede bazı belirtiler ortaya çıkar. İlk başlarda iştahsızlık meydana gelir.

Kuşunuz normalden az yem yemeye başladıysa bayatlama söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kusma, ishal ve yemin dışkıyla atılması gözlemlenebilir.

Muhabbet kuşu bayat yem yerse biriken bakteriler, kuşunuzun aniden ölmesine yol açabilir.

Aniden durgunlaşan ve olduğu yerde sallanmaya başlayan kuşlar, dakikalar ya da saatler içinde yere düşer. Bir tarafına felç inmiş gibi davranan kuşlar zamanında müdahale edilmediği takdirde hayatını kaybeder.

Bayatlamış Muhabbet Kuşu Yemi Nasıl Anlaşılır?

Bayatlamış muhabbet kuşu yemini anlamak, bazı durumlarda zordur. Yapmanız gereken bazı detaylara odaklanarak yemi incelemektir.

Koku, bozulmaya işaret eden belirtilerden biridir. Küflü bir koku alıyorsanız yemi asla kuşunuza vermemelisiniz.

Yabani kuşlar bozulan yemleri yemez. Bu nedenle bozulmayı onların üzerinde test edebilirsiniz. Görsel açıdan yemi incelemek de fayda sağlar.

Böceklenen, kurtlanan ya da üzerinde farklı kalıntılar oluşan yemler tüketilmemelidir. Nemlenme söz konusuysa bu da bozulmanın işaretidir.

Muhabbet Kuşu Yeminin Bayatlamasını Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Muhabbet kuşu yeminin bayatlamasını engellemek için bazı detaylara dikkat edilmelidir. Bayatlamanın temel sebebi, saklama koşullarına uymamaktan ileri gelir.

Yemleri serin ve kuru bir ortamda kapalı vaziyette saklamalısınız. Doğru saklama koşullarında kaliteli yemler iki yıl boyunca tüketilebilir. Kapalı kaplarda saklanan yemleri ara sıra karıştırmakta fayda vardır.

Aydınlık bir ortamda ve güneş alan yerlerde yemleri muhafaza etmemelisiniz. Bunun yerine karanlık ve serin bir ortam, daha doğru seçim olur.

Sevimli dostunuzun sağlığı ve uzun yıllar yaşaması için yemlerin saklama koşullarına azami ölçüde dikkat etmelisiniz. Muhabbet kuşu bayat yem yerse hayatını kaybedebilir. Bu sebeple yemler her zaman kontrol altında tutulmalıdır.