Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Beslemek Sevap Mı, Günah Mı? [Diyanet, Kafeste]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Beslemek Sevap Mı, Günah Mı? [Diyanet, Kafeste]

Muhabbet kuşu beslemenin sevap mı günah mı olduğu merak edilen konulardan biridir. Kuş beslemek yüzyıllardan beri insanoğlunun alışkanlıklarından biridir. Bu alışkanlığın iyi ya da kötü bir hal alması da yine insanların elindedir.

Muhabbet kuşu beslemenin sevap mı günah mı olduğu ona nasıl muamele edildiğine göre değişir. Bu konuda din adamlarının görüşlerinde farklılık olabilir. Ancak yapılan araştırmalar birçok din adamının aynı görüşe sahip olduğunu gösterir.

Dini Bakış Açısına Göre Evde, Kafeste Muhabbet Kuşu Beslemek

Dini bakış açısında göre evde, kafeste muhabbet kuşu beslemek mümkündür. Ancak belirli hususlara dikkat etmek gerekir.

Sadece kafeste yaşayan ve dış ortam koşullarında hayatta kalması mümkün olmayan kuşları besleyebilirsiniz. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu bu görüşte olduğunu kendi TV programında belirtmiştir.

Güvercin, serçe, leylek gibi özgürce yaşamaya alışmış kuşları ise kafese ya da dar bir alana hapsetmemeniz gerekir. Kilometrelerce uçan bu kuşlar kafes şartlarına adapte olamaz.

Tam tersi bir muhabbet kuşunu da dışarı saldığınız takdirde hemen ölebilir. Bu nedenle onları kafeste beslemenizde bir sakınca yoktur.

Evde, Kafeste Muhabbet Kuşu Beslemek Sevap mıdır?

Evde, kafeste muhabbet kuşu beslemek bazı durumlarda sevap olabilir. Sokakta bulduğunuz bir muhabbet kuşunu evinize alarak ölümden kurtarabilirsiniz. Muhabbet kuşunuza iyi davranmanız, ona gereken ilgiyi göstermeniz de sevap olarak kabul edilebilir.

Evde, Kafeste Muhabbet Kuşu Beslemek Günah mıdır?

Evde, kafeste muhabbet kuşu beslemek günah değildir. Ancak bazı durumlarda günaha girmeniz mümkündür. Muhabbet kuşuna eziyet etmek günahtır. Bununla ilgili ayetler de vardır.

Ayetlerde şunlardan bahsedilir:

  • Bir hayvanın öldürülmesi halinde kıyamet günü hayvanın kendisini öldürenden şikâyetçi olacağı
  • Haksız yere öldürülen serçe kuşunun hesabının Allah tarafından sorulacağı

Muhabbet kuşu beslemenin sevap mı günah mı olduğunu merak edenler eziyetin büyük günah olduğunu bilmelidir. Bu sevimli canlıları asla aç bırakmamalı, zarar vermemeli ve can yakıcı davranışlara maruz bırakmamalısınız.

Tek Muhabbet Kuşu Beslemek Günah Mı?

Tek muhabbet kuşu beslemek belirli hallerde günah olabilir. Şöyle ki kuşunuz yalnız olduğu için çok fazla sorun yaşıyor olabilir. Tüy yolma, iştahsızlık gibi sorunlar stres belirtisi olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda saldırganlık da bir eş ihtiyacından kaynaklanır.

Doğaları gereği sosyal canlılar olan muhabbet kuşlarının yalnız beslenmemesinde fayda vardır. Ancak kuşunuza yeterince ilgi gösteriyorsanız yalnız besleyebilirsiniz.

Evde, Kafeste Muhabbet Kuşu Beslemek Caiz Midir?

Evde, kafeste muhabbet kuşu beslemek ona eziyet edilmediği ve ihtiyaçları karşılandığı sürece caizdir. Uçma kabiliyetinin körelmemesi için kuşunuzu arada bir uçurmanızda fayda vardır. Öte yandan gerekli bakım ve ihtimamı da göstermelisiniz.

Muhabbet kuşunun dışarıda yaşaması mümkün olmadığı için evinizde onu, en iyi şekilde beslemelisiniz. Sağlıklı gelişimi için kuşunuzu belirli aralıklarla veterinere götürmelisiniz.

Aç ve susuz bırakmak, canını yakacak şekilde onu tutmak yapmamanız gerekenler arasındadır. Aynı zamanda ilgisiz davranmak da muhabbet kuşunuzun mutsuz olmasına neden olur.

Evde, Kafeste Muhabbet Kuşu Beslemek Uğursuzluk Getirir Mi?

Evde, kafeste kuş beslemenin uğursuzluk getirmesi gibi bir durum mümkün değildir. Her şeyden önce İslamiyet’te uğursuzluk diye bir kavram yoktur.

Peygamber efendimiz bu konuya değinmiş ve bunun cahiliye döneminden kalma bir kavram olduğunu belirtmiştir.

Muhabbet Kuşu Beslenen Eve Melek Girer Mi?

Muhabbet kuşu beslenen eve melek girmesi ya da girmemesi gibi bir yorum yapmak mümkün değildir. Melekler, Allah tarafından vazifelendirilen varlıklardır.

Dolayısıyla melekler şuraya gelir, buraya gelmez gibi bir sınırlama doğru olmaz. İnsanlar yaşayışını Allah’ın emir ve buyruklarına göre dizayn etmelidir. Melekler vazifelerinin gerektirdiği her yerde ve her an bulunabilir.

Muhabbet Kuşu Beddua Eder Mi?

Muhabbet kuşunun beddua etmesi sadece ona beddua kelimelerini öğretmeniz ile mümkün olur. Ancak kuş da olsa kötü kelimeler yerine güzel sözcükler tercih edilmelidir.

Beddua eden kuşunuzu duyan dostlarınız, komşularınız sözleri üzerine alabilir. Bu nedenle güzel sözler söylemesini sağlayarak kuşunuzu herkesin gözünde sempatik hale getirebilirsiniz.

Ölen Muhabbet Kuşunu Çöpe Atmak Günah Mı?

Ölen muhabbet kuşunu çöpe atmanın günah olup olmadığına ilişkin dini bir hüküm yoktur. Muhabbet kuşları ufak boyutta canlılar olduğu için ölüleri çöpe de atılabilir. Ancak aylarca belki yıllarca size arkadaşlık etmiş olan kuşunuza ufak bir mezar yapmanız daha iyi olabilir.

Muhabbet kuşu beslemenin sevap mı günah mı olduğu oldukça net cevabı olan bir sorudur. Ancak ölüm sonrası kuşun bedenini nereye koyacağınız konusunda kendinize göre en mantıklı kararı vermelisiniz.