Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Bit, Pire Olduğunu Nasıl Anlaşılır Ve Temizlenir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Bit, Pire Olduğunu Nasıl Anlaşılır Ve Temizlenir?

Muhabbet kuşunda bitle pire çok sık görülen sorunların başında gelir. Muhabbet kuşunda bit ve pire sorunu zamanında fark edilip müdahale edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bazı durumlarda kuşun ölümüne dahi sebep olabilir. Bu nedenle belirtiler göz önüne alınıp kısa bir sürede müdahale edilmelidir.

Bit ya da pire tespit edildiği zaman kuşa bazı ilaç ve doğal yöntemler uygulamak çok önemlidir. Daha sonra kuşa ve kafesine bakım yapıp kalan bakteriler temizlenmelidir. Muhabbet kuşu bu sayede bit ve pireden kolay yolla kurtulur.

Muhabbet Kuşunda Bit, Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunda bit anlaşılması bazı belirtiler ile gerçekleşir. İlk belirti olarak kuşun normal halinden farklı davranmasıdır. Bu farklı davranışların nedeni muhabbet kuşunun bit ya da pire dolayısıyla rahatsız hissetmesidir.

Kuşun hareketlerinde yaşanan bu değişik kısa bir süre içinde kendini ele verir. Böyle bir durum fark edildiği zaman atılması gereken ilk adım tüylerin arasını kontrol etmektir. Eğer pire ya da bit varsa anında görünür.

Muhabbet kuşunda bit, pire olduğunun belirtileri şunlardır:

  • Bit ve pire sorunu olan muhabbet kuşu tüylerini gagasıyla kaşımaya başlar.
  • Gagasıyla sürekli olarak kaşınmaya çalışan muhabbet kuşunun tüyleri kabarık bir şekilde durur.
  • Muhabbet kuşu üstünde bulunan pire ve bitleri silkelenerek atmaya çalışır.
  • Kaşınma ihtiyacı duyan muhabbet kuşu kafese sürtünme eğilimi gösterir.

Muhabbet Kuşunda Bit, Pire Temizlerken Hangi İlaçlar, Doğal İlaçlar, Spreyler, Maddeler Kullanılabilir?

Muhabbet kuşunda temizlik ilaçları, spreyler ve maddeler bit ile pire sorunun gidermek için sıklıkla kullanılır. Bunların yanı sıra doğal müdahaleler de pire ve bit rahatsızlığını yok etmek için takviye olarak kullanılabilir.

Muhabbet kuşu için bit ve pire rahatsızlığında kullanılan yöntemler şu şeklidedir:

  • Enseye damlatılan ilaçlar bit ve pire sorununda sıklıkla kullanılır. Ense damlasının temel amacı zararlı bakterileri vücuttan uzaklaştırmaktır.
  • Bit ve pire için özel olarak üretilen spreyler sıklıkla kullanılır. Haftada bir kere olmak üzere kanat, kuyruk ve sırt bölgesi bu sprey ile temizlenmelidir.
  • Muhabbet kuşu kafesinin bakterilerden temizlenmesi için bazı özel yapım tozlar bulunur.
  • Elma sirkesini suyla karıştırıp sprey şeklinde kullanmak pire ve bitlere karşı etkili olan doğal bir yöntemdir.

Muhabbet Kuşunda Bit, Pire Nasıl Temizlenir?

Muhabbet kuşunda bit temizliği bu amaçla özel olarak üretilen ilaçlarlar mümkündür. Kuşun tüylerine uygulanan ilaçlar ya da doğal içerikli malzemelerden sonra bit ya da pire açığa çıkar.

Bu işlemden sonra kuşun tüyleri iyi bir şekilde ayıklanmalı ve temizlenmelidir. Muhabbet kuşu kafesi de temizlik işleminden geçmelidir.