Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Cinsel (Üreme) Organı Var Mı, Nerede? Kloak Nedir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Cinsel (Üreme) Organı Var Mı, Nerede? Kloak Nedir?

Muhabbet kuşu cinsel(üreme) organı yeri kloak olarak adlandırılır. Erkek kuşlarda diğer canlılarda olduğu gibi dışarıya doğru çıkıntı şeklinde bir organ bulunmaz.

Kloak, vajina yapısını andıran bir açıklıktır. Bu açıklık sadece üreme amaçlı değil dışkının dışarıya atılması ve boşaltım işlevinin yerine getirilmesi için de kullanılır.

Muhabbet kuşu cinsel(üreme) organı yeri kloak, dışarıda olmadığı için kolay kolay zarar görmez. Ancak üreme mevsiminde kloakta hafif bir şişme meydana gelebilir.

Öte yandan yumurtlama sonrası da kloak sarkabilir. Bunun dışında meydana gelen şişme ve sarkmalar, hastalık belirtisi olabilir. İshal, kabızlık, yumurta tıkanması gibi durumlar buna neden olabilir.

Muhabbet Kuşlarında Cinsel (Üreme) Organı Var Mıdır, Nerede Bulunur?

Muhabbet kuşlarında cinsel(üreme) organı kloaktır. Kloak, gövdenin alt kısmında bulunur. Üzeri tüylerle kaplı olduğu için kloak kısmının net olarak görünmesi mümkün olmayabilir. Kloak üzerinden dış bağırsaktan atıklar dışarı boşaltılır.

Muhabbet kuşlarının ve diğer kuşların vücudunda yer alan tek açıklık kloaktır. Bu nedenle dışkılama ve üreme gibi faaliyetler buradan yürütülür.

Muhabbet Kuşu Kloak Nedir?

Muhabbet kuşu kloak kuşlarda bulunan açıklıktır. Bu açıklıktan sindirim, boşaltım ve üreme gerçekleştirilir. Kloakın farklı bölümleri vardır. Bunlar; coprodaeum, proctodaeum ve urodaeum şeklindedir.

Kloak; sindirim, üreme ve boşaltım işlevini sağlamak için deri ve kas kıvrımlarına sahiptir. Sindirim sisteminin sonunda bulunur. Kloakın farklı bölümleri besinlerin depolanması için kullanılır. Katı ve sıvı atıkların kloaktan aynı anda dışarı atılmasının nedeni, sindirim sonrası birbirine karışmalarıdır.

Muhabbet Kuşu Cinsel (Üreme) Organı Var Mı, Nerede? Kloak Nedir?
Muhabbet Kuşu Cinsel (Üreme) Organı Kloak Dışarıdan Görüntüsü (Görsel Kaynağı)

Muhabbet Kuşlarında Kloak Öpücüğü Nedir?

Muhabbet kuşlarında kloak öpücüğü çiftleşme anlamına gelir. Muhabbet kuşları hazır duruma geldiklerinde kloakları yoluyla çiftleşir. Çiftleşme süreci şu aşamalar neticesinde meydana gelir:

  • Üremeye hazır hale gelen erkek muhabbet kuşu sperm depolamaya başlar.
  • Üreme döneminin geldiğini kloakın hafif şişmesinden anlayabilirsiniz.
  • Dişi ve erkek kuş kloakları birbirine temas edecek şekilde bir pozisyon alır.
  • Çiftleşme genellikle bir iki saniye içinde tamamlanır.
  • Sperm, erkek kuşun kloakından dişiye geçer.
  • Döllenme olana kadar dişinin yumurta kanalında sperm depolanır.
  • Sperm depolama süresi birkaç haftayı bulabilir.
  • Döllenme olduktan sonra yumurta oluşumu tamamlanır ve dişi kuş yumurtlar.

Kloak öpücüğü sonrası genellikle 12-15 günlük bir süre tamamlandığında yumurtlama gerçekleşir. Yapılan yumurta miktarı genellikle 4-6 adettir. Muhabbet kuşu cinsel(üreme) organı yeri kloakın dışarıya sarkması ya da normalin dışında bir görünüme kavuşması durumunda veteriner desteği alınmalıdır.

Kloak Öpücüğü Video

Erkek muhabbet kuşunun dişiye kloak öpücüğü verdiği video