Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu E-Coli Hastalığı Nedir? [Belirtileri, Tedavisi]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu E-Coli Hastalığı Nedir? [Belirtileri, Tedavisi]

Muhabbet kuşunda e-coli hastalığı bir bakteri türünün sebep olduğu rahatsızlıktır. Escherichia Coli olarak da bilinen bu hastalık hindi, kaz, tavuk ve güvercin gibi pek çok kanatlı hayvanda kendini gösterir.

Aslında tüm doğada yer alan bu bakterinin kanatlılarda kendini göstermesi temel bir sebebe dayanır. E-coli hastalığı bu tarz hayvanlarda sayısını çoğaltabilir.

Normalde üretim konusunda herhangi bir sorun yaratmayan bu durumun hastalık haline gelmesi aşırı bir şekilde üretime geçmesidir. E-coli hastalığı fazla üretilirse hayatı tehdit etmeye başlar.

Muhabbet Kuşlarında E-Coli Hastalığı Nedir?

Muhabbet kuşlarında e-coli hastalığı kanatlılarda görülen bir rahatsızlık olarak özetlenir. Normalde muhabbet kuşunda escherichia coli vücut mekanizması tarafından ihtiyaç duyulan düzeyde üretilir. Bu üretimin tüketilmesi aynı gün içinde gerçekleşir.

Bu bakterinin ürettiği şey metabolizmaya son derece faydası olan toksinlerden oluşur. Bu toksinler aynı zamanda kuşun bünyesinde yer alan diğer metabolizma salgıları ile uyum içindedir. Bunlar eş zamanlı çalışırsa bağırsak florası dengede kalmış olur.

Fazla üretilirse muhabbet kuşunda hastalık yaratır.

Muhabbet Kuşlarında E-Coli Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

E-coli hastalığının belirtileri muhabbet kuşunun bünyesinde kendini açık bir şekilde gösterir. Muhabbet kuşunda e-coli hastalığı kendini şu belirtilerle gösterir:

  • İştah kaybı oluşan muhabbet kuşu yemeden kesilmeye başlar.
  • Zayıflama en sık görülen belirtilerden biridir. Muhabbet kuşu bu aşamada yağ dokusunu büyük oranda kaybeder. Bir sonraki aşamaya geçildiği zaman kas dokuları kaybolmaya başlar. Bu muhabbet kuşunun hayatının bitmeye yakın olduğunu gösterir.
  • Hareketsizlik kendini sık gösteren bir belirtidir. Muhabbet kuşu genelde kabarmış bir şekilde olduğu yerde sabit olarak dikilir.
  • Muhabbet kuşu antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiği için yapılan müdahaleler sonuçsuz kalır. 
  • İshal durumu suyun bağırsaktan dışarı atıldığı zamanlarda ortaya çıkar.
  • Daha nadir görülse de gıdanın sindirilememesi bir belirti olarak ortaya çıkabilir.
  • Kusma da bir belirti olsa da muhabbet kuşunun kustuğunu fark etmek zor olur. 

Muhabbet Kuşlarında E-Coli Tedavisi Nasıldır?

Muhabbet kuşunda e-coli tedavisi, bu hastalığın direnç göstermediği bazı antibiyotik çeşitleri ile mümkündür. Bazı maddeler antibiyotik direncini tanımadığı için hastalığa karşı rahatlıkla kullanılabilir. Bu maddelerin yer aldığı ilaçlar e-coli tedavisinde tercih edilmelidir.

Muhabbet kuşunun sağlık durumuna bağlı olarak 5 gün ile 1 hafta arasında kullanmak büyük bir etki sağlayabilir.

Muhabbet Kuşlarında E-Coli Hastalığından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

E-coli hastalığı korunma yöntemleri kuşu stresten uzak tutmaktır. Bu hastalık ortaya çıkmak için bir tetikleyici neden arar. Tek başına hareket edemeyen bir yapıya sahiptir. Kuşun stres olabileceği durumları ortadan kaldırmak hastalığa yenik düşmesine de mâni olur.

Bir diğer yol ise muhabbet kuşu için gerekli hijyen şartlarını karşılamaktır. Bu sayede daha dirençli olacak olan muhabbet kuşu e-coli hastalığı karşısında savunmasız bir şekilde kalmayıp kolay bir şekilde yakalanmaz.