Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Elma, Üzüm Sirkesi [Nasıl Verilir? Ne İşe Yarar? Faydaları]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Elma, Üzüm Sirkesi [Nasıl Verilir? Ne İşe Yarar? Faydaları]

Muhabbet kuşuna sirke vermek temizlikleri için önem taşır. Bazı muhabbet kuşları yeteri kadar temizlenemez. Bu nedenle bit ya da pire gibi sorunlar baş gösterir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa sirke kullanarak temizlik yapmak büyük bir etki sağlar. Bunu yaparken doz miktarını iyi ayarlamak çok önemlidir.

Muhabbet kuşu hassas olduğundan dolayı 2 ya da 3 damla temizlik için yeterlidir. Sirkenin temizlik için kullanımı 2 haftada 1 şeklinde olmalıdır. Çok sık kullanılan sirke, muhabbet kuşu üzerinde kuruma hastalığını ortaya çıkarabilir.

Muhabbet Kuşu Elma Sirkesi Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Muhabbet kuşuna elma sirkesi vermek yaygın olarak görülen bir durumdur. Bünyesinde probiyotik, doğal asit ve enzim bulunduğu için son derece sağlıklıdır. Bu maddeler muhabbet kuşu için kanın sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Elma sirkesi içinde yer alan potasyum değeri ile hücrelerin büyümesi desteklenmiş olur. Muhabbet kuşunda bulunan pek çok hastalığa çok iyi gelir.

Bu hastalıkların içinde boğaz enfeksiyonu, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu ve sindirim bozukluğu yer alır. Elma sirkesi, iç ve dış parazitlerin dışa atılmasında da önemli bir rol oynar.

Elma sirkesinin bir diğer yararı ise muhabbet kuşunun ishal sorununu gidermede yardımcı olmasıdır. Bağırsakları düzenleyip parazitleri vücuttan dışarı attığı için ishal sorunun da yok etmiş olur.

Elma sirkesinin bir diğer yararı ise kuşların tüy ve cilt bakımına yardımcı olmaktır. Muhabbet kuşlarında tüy ve bit gibi sorunlar zaman zaman ortaya çıkabilir. Bunun doğal çözümü elma sirkesidir. Elma sirkesi aynı zamanda tüyleri besler ve daha canlı bir görüntü verir. 

Muhabbet Kuşu Elma Sirkesi Nasıl Verilir?

Elma sirkesinin verilmesi doğrudan içme suyuna karıştırarak sağlanır. Bağırsaklarda yer alan iç parazitleri vücuttan attığı için ishal sorunu ile karşı karşıya kalan muhabbet kuşlarının içme suyuna iki damla akıtmak etkili çözüm verir.

Rutin olarak 2 haftada bir yapılması tavsiye edilir. Bu sayede muhabbet kuşu elma sirkesinin içinde yer alan doğal besleyicilerden fayda sağlamış olur. Eğer muhabbet kuşunun ishal olduğu fark edilirse rutinin dışına çıkılıp anında suyuna elma sirkesi damlatılmalıdır.

İçme suyunun yanı sıra yıkanması için hazırlanan suya da elma sirkesi damlatılabilir. Banyo kabı içinde yer alan suyun içine 10 damla damlatmak tüylerin temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Elma sirkesinin parazit spreyi olarak da kullanılması mümkündür. Sprey kabı içinde yer alan suya 15 damla elma sirkesi damlatıp karıştırmak bunun için yeterli olur. Düzenli olarak 10 ya da 15 günde bir kuşun tüylerine sıkmak işe yarar. Aynı zaman spreyi Muhabbet kuşu kafesinin temizliğinde kullanmak da bakterilerin yok edilmesini sağlar.

Muhabbet Kuşu Üzüm Sirkesi Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Muhabbet kuşuna üzüm sirkesi vermek yararlı değildir. Bunun temel nedeni üzüm sirkesi içinde elma sirkesinin aksine probiyotik bulunmamasıdır. Bu nedenle üzüm sirkesinin kuşlar üzerinde herhangi bir yararlı etkisi yoktur. 

Muhabbet Kuşu Üzüm Sirkesi Nasıl Verilir?

Üzüm sirkesinin verilmesi tavsiye edilmez. Bunun nedeni üzüm sirkesi içinde probiyotik bulunmadığı için herhangi bir yarar sağlamamasıdır.

Elma Ve Üzüm Sirkesi Muhabbet Kuşuna Zarar Verir Mi?

Sirkenin muhabbet kuşuna zararı yüksek dozda kullanıldığı zaman ortaya çıkar. Üzüm sirkesi normal zamanda tavsiye edilmez. Elma sirkesi ise kullanım alanına bağlı olarak belirtilen ölçülerde kullanılmalıdır. Doz aşımı durumunda sirke narin bir yapıya sahip olan muhabbet kuşu için zarar veren bir içeriğe dönüşebilir.