Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu İçin Zararlı Yiyecekler Hangileridir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu İçin Zararlı Yiyecekler Hangileridir?

Muhabbet kuşu için zararlı yiyecekler oldukça fazladır. Bu nedenle beslenme sürecinde son derece dikkatli olunmalıdır.

Muhabbet kuşları doğaları gereği sizin yediğiniz her yiyeceği denemek ister. Bu nedenle elinizde gördükleri her şeyi yemeye çalışırlar.

Yediğiniz şey, muhabbet kuşları için zararlı yiyecekler kategorisinde yer alıyorsa yiyeceğinizi sevimli dostunuzla paylaşmamalısınız. Ona uygun yiyecekler hazırlayarak elinizle yedirebilirsiniz.

Eğer kuşunuzun sizinle beraber yemek yeme alışkanlığı varsa sofraya biraz yeşillik, yumurta ya da farklı tahıllar koyabilirsiniz.

Marul, maydanoz, elma, muz sevimli dostunuza verebileceğiniz yiyecekler arasındadır. Kuru meyve, üzüm ve greyfurt da tercih edebileceğiniz diğer seçeneklerdir.

Haftada bir haşlanmış yumurta, yulaf, havuç karışımından hazırladığınız mamaları kuşlarınıza ikram edebilirsiniz.

Faydalı yiyecekler de bile belirli bir sınırlama yapmalısınız. Çünkü kuşların mide ve sindirme kapasiteleri insanlardan farklıdır. Bu nedenle ona uygun miktarlarda yiyecekler vermelisiniz.

Zararlı yiyeceklerin az bir miktarı bile çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle hiç verilmemelidir.

Meyve Ve Sebze Çekirdekleri

Meyve sebze çekirdekleri muhabbet kuşlarını zehirleyebilir. Bazı çekirdekler ise boğulma riskine yol açabilir.

Örneğin; mandalina, siyanür oluşumuna yol açar. Kavun ve kiraz çekirdekleri, boğulma tehlikesi ortaya çıkarır.

Kısacası meyve ve sebzeleri çekirdeklerini ayıklamadan kuşunuza vermemelisiniz. Elma, kayısı ve armut gibi çeşitli meyvelerin çekirdekleri muhabbet kuşunuz için zehirleyicidir

Aşırı Şekerli Yiyecekler

Aşırı şekerli yiyecekler, muhabbet kuşunuz için zararlıdır. Bu zarar hem fiziksel hem de psikolojik sonuçlar doğurabilir. Rafine şekerler fabrika ortamında işlenir ve faydalı bileşenlerini kaybeder. Bu sebeple kuşunuz için herhangi bir faydası yoktur.

Şeker, hemen bir soruna neden olmasa da yavaş yavaş bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Bazı enfeksiyonların yanı sıra böbrek yetmezliği, kalp problemleri, tüy yolma ve stres; şeker tüketimi sonucunda meydana gelebilir.

Alkol

Alkol, insanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da ciddi zararlara yol açar. Burada miktar önemli değildir. Bir damla bile sindirim sisteminin zayıflamasına ve çökmesine sebebiyet verebilir.

Bu nedenle kuşunuza alkol içeren içecekler vermemelisiniz. Aynı zamanda sofrada bulunan içkilerden içmesine de engel olmalısınız.

Kafein

Kafein muhabbet kuşunun tüketmemesi gereken maddelerden biridir. Kahve ve çay içerken her ne kadar kuşunuz içmeye çalışsa da buna müsaade etmemenizde fayda vardır.

Kafein, kalp krizi riskini artırır. Bunun yanı sıra kalp ritminin bozulması da söz konusudur. Kafein, karaciğer için de zararlıdır.

Tuz

Muhabbet kuşlarının günlük belirli bir miktar tuz tüketmesi gerekir. Ancak bu tuz, sofra tuzu değildir. Kullanılacak tuz, sodyum klorür yönüyle zengin olmalıdır. Sofra tuzunun tüketimi özellikle böbreklere zarar verir.

İshal de aşırı tuz tüketiminde ortaya çıkabilir. 5 gramı aşan kullanımlar ölümle sonuçlanabilir. Sodyum ihtiyacını karşılamak için sebze tüketimi tercih edilebilir. Bunun yanı sıra tam tahıl kullanılarak hazırlanan ekmeklerden de kuşunuza bir miktar verebilirsiniz.

Çikolata

Çikolata, insanlar gibi kuşların da severek tüketeceği bir yiyecektir. Ancak kesinlikle bu lezzetli yiyeceği onlarla paylaşmamalısınız.

Kusma ve ishal, çikolatanın en yaygın yan etkilerindendir. Bunun yanı sıra kalp atış hızında artma, aşırı hareketlilik gibi durumlar ortaya çıkar. Çikolatada bulunan teobromin ve kafein titremeye sebebiyet verir. Çikolata yerine mango, üzüm gibi yiyecekleri muhabbet kuşunuza verebilirsiniz.

Kuru Bakliyatlar

Kuru bakliyatlar, muhabbet kuşları için zararlı olabilir. Bunlardan biri kuru fasulyedir. Hemaglütinin maddesi içeren fasulye, kuşlar için tehlike arz eder. Aynı zamanda mercimek, nohut, börülce tüketimi de zararlıdır. Fasulye haşlandıktan sonra kuşlar tarafından sindirilebilir. Ancak yine de vermemek daha doğru olur.

Avokado

Avokado, muhabbet kuşlarının asla yememesi gereken besinler arasındadır. Avokadonun her yeri kuşlar için tam bir zehirdir.

Kalp sağlığının bozulmasına yol açan avokado; ritim dengesizliği, yetmezlik yapabilir. Az bir miktar bile bu sonuçların ortaya çıkması için yeterlidir. Bu nedenle kesinlikle avokado tüketiminden kaçınılmalıdır.

Mantar

Mantarın kuşlar tarafından sindirilmesi zordur. Bu nedenle muhabbet kuşunuza hiçbir mantar çeşidini vermemelisiniz. Mantarın yol açtığı en önemli problem karaciğer yetmezliğidir. Mantar yerine farklı sebzeler vermeyi deneyebilirsiniz.

Soğan

Soğan, toksik yapıya sahip bir sebzedir. Bu nedenle muhabbet kuşlarına verilmemelidir. Burada soğanın pişirilmesi ya da suda bekletilmesi bir şey değiştirmez. Her iki şekilde de muhabbet kuşlarının soğan yemesi sakıncalıdır.

Soğanı çiğneyen kuşunuzun yemek borusu, midesi zarar görür. Buna bağlı olarak ülser gelişebilir. Soğanın içerisinde bulunan kükürt bileşenleri, anemi problemini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle muhabbet kuşunuza soğan vermemelisiniz. Soğan yerine A vitamini içeren biber tercih edebilirsiniz.

Domates Yaprakları

Domates yaprakları muhabbet kuşları için zararlıdır. Yapraklarda toksik maddeler yer alır. Alkaloid yapıda olan bu bileşenler, öldürücü etki yapabilir. Domates ise az miktarda tüketildiği takdirde muhabbet kuşunuza zarar vermez. Fazla domates tüketimi ise zehirlenmeye sebebiyet verebilir.

Muhabbet kuşları için zararlı yiyecekler arasında daha pek çok seçenek vardır. Bu nedenle farklı bir yiyeceği sevimli dostunuza vermeden önce veteriner hekiminize danışabilirsiniz.