Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu & Kalsiyum Eksikliği [Gaga Taşı, Kalamar Kemiği]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu & Kalsiyum Eksikliği [Gaga Taşı, Kalamar Kemiği]

Muhabbet kuşunda kalsiyum eksikliği sık görülen sağlık sorunlarının başında gelir. Bu sağlık sorununu gidermek adına pek çok doğal içerikli ek gıda ile muhabbet kuşunun kalsiyum eksikliğini karşılamak mümkündür.

Söz konusu ek gıdaların yanı sıra muhabbet kuşunda yer alan kalsiyum eksikliğini giderecek iki etkili yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki gaga taşı olarak bilinen yapıdır. Diğeri ise kalamar kemiğidir. Bu iki yöntem ile birlikte muhabbet kuşu için kalsiyum eksikliğini gidermek son derece kolay bir hal alır.

Muhabbet Kuşu Gaga Taşı Nedir, Neyden Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Gaga taşının ne olduğu yeni kuş beslemeye başlayan kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Kireç taşı ve mineral blok adlarıyla da bilinen gaga taşı, muhabbet kuşunun mineral ihtiyacını karşılamaya yarayan bir üründür.

Bu taşın kullanımı kuşların gaga ve tırnak başta olmak üzere pek çok noktasında etkili sonuç verir. Aynı zamanda tırnak ve vücut fonksiyonlarının olması gerektiği gibi çalışması için yeterli minerali sağlar. Bu nedenle mineral eksikliği çeken kuş için başvurulması gereken ilk yöntemlerden biridir.

Gaga taşının yapımında kuş kumu, alçı ve yumurta kullanılır. Bu malzemeler karıştırıldıktan sonra bir süre donması için beklenir. Donan karışım ortaya gaga taşını çıkarır.

Gaga taşının etkili bir sonuç vermesi için kuşun kafesine asılması gerekir. Mutlaka kuşun kolay bir şekilde ulaşım sağlayacağı bir yere asılmalıdır. Taşı yaparken aşırı sert ya da kolay kırılabilir olmamasına özen göstermek önemlidir.

Muhabbet kuşu, gaga taşını ısırdığı zaman geride tükürük ve gaga parçaları kalabilir. Bu nedenle taşın belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşu Gaga Taşı Faydaları Nelerdir?

Gaga taşının faydaları dendiğinde akla ilk olarak mineral ihtiyacının karşılanması gelir. Kuşta eksik olan mineral gaga taşı sayesinde kolay bir şekilde telafi edilebilir. Gaga taşının bir diğer faydası ise gaga bakımına yardımcı olmasıdır.

Muhabbet kuşu genelde kabuğu kırıp içindeki yemi yemek suretiyle beslenme işlemini gerçekleştirir. Bu nedenle kabuğun sert kısmında bir kırılma meydana gelir.

Gaganın zarar görmemesi için vahşi doğadaki kuşlar ağaca ya da taşa sürterek bakım yapar. Kafesteki kuşlar ise bu bakım işlemi için gaga taşından faydalanır.

Muhabbet Kuşu Kalamar Kemiği Nedir, Nereden Gelir, Nasıl Kullanılır?

Kalamar kemiğinin ne olduğu muhabbet kuşu sahiplenen kişiler tarafından sıkça sorulur. Kalamar kemiği, beyaz renkli ve oval şekilli bir kemiktir. Kemiğin her iki yüzü birbirinden son derece farklıdır.

Bir yüzü sert olan kalamar kemiğinin diğer yüzü kolayca dağılabilecek kadar kırılgan bir yapıdadır. Aslında şeffaf olan bu kemiğin beyaz renk alması kalamar öldükten sonra gerçekleşir.

Kalamar kemiğinin hafif bir yapısı bulunur. Bu nedenle kalamar öldükten sonra su yüzeyinde fark edilmesi kolay bir hale gelir.

Kalamar kemiğinin nasıl kullanılacağı son derece önemli bir konudur. Kalamar kemiği muhabbet kuşunun kafesine bir tel yardımıyla takılır. Burada önemli olan kısım kalamar kemiğinin nasıl konumlandırılacağıdır.

Kemiğin sert kısmının kafesin dışına bakması gerekir. Kafesin içine doğru olan kısım kuşun kullanacağı bölgedir. Burasının yumuşak bölge olması çok önemlidir. Bu sayede muhabbet kuşu, kalamar kemiği kullanımında herhangi bir sıkıntı çekmez.

Muhabbet Kuşu Kalamar Kemiği Faydaları Nelerdir?

Kalamar kemiğinin faydaları muhabbet kuşuna kalsiyum sağlamasıdır. Kalamar kemiğinin %90’lık bir kısmını kalsiyum karbonat oluşturur. Kalan %10’luk bölümü ise kalsiyum fosfat, fosfor, sodyum magnezyum, demir ve diğer minerallerden meydana gelir.

Bu nedenle kalamar kemiği kullanmak muhabbet kuşuna ihtiyacı olan besin değerlerini sağlamak için de büyük önem taşır. Kalsiyum yokluğu kuşlarda pek çok sağlık sorununa yol açabilir Muhabbet kuşu için kalamar kemiğinin kullanılması bu nedenle çok önemlidir.

Muhabbet Kuşları İçin Gaga Taşı Ve Kalamar Kemiği Kafeste Nereye Takılmalıdır?

Taş ve kemiğin yeri kafesin telleridir. Daha kullanışlı olması adına kafese takma aparatı kullanmak da büyük avantaj sağlar. Öte yandan kuşların ulaşabileceği bir noktada tutmak kalsiyum eksikliği hissettikleri zaman bu taş ve kemiği kemirebilmelerini sağlar.

Kafesin ucuna yerleştirilen bir gaga taşı ya da kalamar kemiği muhabbet kuşlarının günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamasına yeter. Özellikle kuluçka döneminde kuşlar için bu kalsiyum kaynakları eksik edilmemelidir.

Muhabbet Kuşları İçin Gaga Taşı Ve Kalamar Kemiği Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Taş ve kemik zamanı için belirli bir dönem yoktur. Sadece kuluçka döneminde gaga taşı ve kalamar kemiğinin kuşlara verilmesi daha büyük önem taşır. Öte yandan muhabbet kuşu her dönemde kalsiyum eksikliği hissedebilir. Bu nedenle bunların kuşa yakın bir noktada tutulması son derece önemlidir.

Muhabbet Kuşu Kafesinde Gaga Taşı Veya Kalamar Kemiği Olmazsa Ne Olur?

Taş ve kemik olmazsa muhabbet kuşunun sağlığı tehlikeye girmiş olur. Muhabbet kuşu, kalsiyum ve D vitamini ihtiyacını büyük oranda gaga taşı ya da kalamar kemiğinden elde eder. Bu nedenle bunlar olmadığı durumlarda muhabbet kuşunun sağlığı tehlikeye girmiş olur.

Muhabbet Kuşları İçin Gaga Taşı Ve Kalamar Kemiği Mi Arasındaki Farklar Nelerdir, Hangisi Daha Faydalıdır?

Taş mı kemik mi konusunda muhabbet kuşu sahipleri arasında büyük bir ikilem bulunur. Pek çok muhabbet kuşu sahibi tercihini kalamar kemiğinden yana kullanır. Bunun nedeni balıktan elde edilen kalamar kemiğinin daha zengin ve besleyici bir içeriğe sahip olmasıdır. Buna rağmen kuşun eksikliğine bağlı olarak gaga taşı da kullanılabilir.

Muhabbet Kuşlarında Kalsiyum Eksikliği Nedenleri, Belirtileri Nelerdir Ve Kalsiyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Muhabbet kuşunda kalsiyum eksikliği metabolizmanın yavaşlaması ve bağışıklık sisteminin çökmesine yol açar. Muhabbet kuşunun sağlığını büyük oranda riske atan bu durum kuşu hastalıklara açık hale getirir.

Muhabbet kuşu kalsiyum eksikliği çektiği zamanlar daha durgun olur. Kalsiyum eksikliğini gidermek adına pek çok ek gıda takviyesi temin edilebilir. Çeşitli vitaminlerle de müdahale edilebilir.

Muhabbet kuşu için kalsiyum eksikliğine yol açan sorunlar karşısında en etkili çözüm ise gaga taşı ve kalamar kemiği kullanmaktan geçer.