Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet kuşu konuşmayı unutur mu? [BİLİMSEL DETAYLAR!]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet kuşu konuşmayı unutur mu? [BİLİMSEL DETAYLAR!]

Muhabbet kuşlarının konuşmayı unutma meselesi biraz karışık bir durumdur. Açıklayalım…

Muhabbet kuşu besleyen insanların genellikle karşılaştıkları durum muhabbet kuşlarının konuşmayı unutmaları değil, konuşmayı bırakmalarıdır.

Kendi tecrübenize göre, aşağıdaki bilgileri kullanarak muhabbet kuşunuzun konuşmayı unuttuğuna ya da konuşmayı bırakıp bırakmadığına kendiniz karar vermeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşları neden konuşur? [Önce bunu bilelim!]

Muhabbet kuşları, taklit yetenekleri olan ve bu taklit yeteneklerini ilgi gösterdikleri canlıya (genellikle karşı cins muhabbet kuşuna) karşı kullanan kuşlardır.

Hem dişi muhabbet kuşları hem de erkek muhabbet kuşları taklit yetenekleri konuşunda yeteneklidir. Ancak genellikle erkek muhabbet kuşları dişileri etkilemek için daha çok çabaladıklarından, bu taklit yeteneklerini kullandıkları daha çok görülür.

Muhabbet kuşları, ergenlik dönemlerine girmelerine paralel olarak ilgi gösterdikleri ve eş olarak kabul ettikleri canlıları taklit etmeye başlar.

Ergenlik dönemlerine giren erkek muhabbet kuşları kur hareketleri (kafa sallama vb.) ve ilgisini çekmek istedikleri canlıyı taklit eden hareketler yapmaya başlar.

İşte muhabbet kuşlarının konuşmaya başlamalarının nedeni, bir insana ilgi duymalarından, onu eş ya da yakın arkadaş olarak görmelerinden kaynaklanıyor. İnsanları çoğu zaman eş olarak görürler ve ister erkek olsun ister dişi olsun fark etmez, her muhabbet kuşu teknik olarak konuşabilir.

Muhabbet kuşlarının konuşmalarını isteyen muhabbet kuşu sahiplerine genellikle tavsiye edilen, en fazla 5-6 aylık erkek muhabbet kuşu almalarıdır.

En fazla 5-6 aylık olan erkek muhabbet kuşları henüz ergenlik dönemlerine girdiklerinden, kur yapmaya yeni başlamış oluyor. Eğer 5-6 aylık erkek muhabbet kuşunu alarak konuşturma eğitimi verirseniz başarı oranınınız maksimuma çıkacaktır.

Muhabbet kuşuma eş alırsam beni unutur mu?

Eğer muhabbet kuşunuza eş alır ve aldığınız muhabbet kuşu ile kuşunuz eş olursa, tüm ilgisi ve alakası eşine gösterileceği için sizi unutacak, ve ilgi göstermemeye başlayacaktır.

Ancak bu unutma nasıl bir unutma bunun farkında olmamız gerekir. Örneğin, muhabbet kuşunuz eskisi gibi konuşmaz ancak bu tamamen unuttuğu anlamına gelmez.

Eş alınan muhabbet kuşu tüm ilgiyi eşine gösterir ve konuşma ihtiyacı duymaz.

Kızgınlık dönemlerinde ve yavrulara bakım yapılması gereken dönemlerde her iki cinsiyet muhabbet kuşunun kendine özel görevleri vardır. Bu görevler yapılırken yine size ilgi alaka gösterilmeyecektir.

Konuşmayı unutan muhabbet kuşum tekrar konuşur mu?

Muhabbet kuşları üzerinde yapılan bir deneye göre eş olan muhabbet kuşları birbirlerinin çağrılarını, seslerini, yüzlerini 180 güne kadar tanıyabiliyor.

Bu demek oluyor ki; muhabbet kuşlarının hafızaları 180 günlük veriyi saklayabiliyor.

Eş tuttuktan sonra yeni yavrular yapan, sizinle konuşmayan (konuşmayı unutan!) muhabbet kuşunuzu 180 gün geçmeden farklı bir kafese alır ve kendinizi hatırlatmaya çalışırsanız kuşunuz sizi hatırlayabilecektir.

Muhabbet kuşum konuşmayı unuttu ne yapabilirim?

Konuştuğu bilinen muhabbet kuşları farklı nedenlerden dolayı zaman zaman konuşmama eğilimi gösterir. Nedenleri öğrenip ortadan kaldırırsak tekrar konuşmaya başlayabilir.

Konuşan muhabbet kuşlarının konuşmaya tekrar başlamaları için yapılabilecekler şunlardır:

  1. Eğer muhabbet kuşun çiftiniz yeni yavrulamış ve yavru bakım işi bitmiş ise (genellikle yavrular yem kırmayı öğrendiğinde) konuşturma istediğiniz muhabbet kuşunu başka bir kafese koyabilirsiniz. Tek kalan muhabbet kuşuna ilgi göstererek tekrar konuşturmak fayda verebilir.
  2. Eğer muhabbet kuşunuz hasta ise durgunlaşabilir ve konuşmayı kesebilir. Muhabbet kuşunuzun hasta olmadığından emin olmamız gerekmektedir.
  3. Muhabbet kuşları tüy dökme dönemine girdiyse durgunlaşabilir ve konuşmamaya başlayabilir. Bu dönemde ona tüy dökme dönemlerini kolay geçirebilecekleri besinleri (B vitamin takviyesi, tüy dökümü vitaminleri vb.) verirseniz, bu dönemden daha hızlı çıkacaktır.
  4. Yaşlanan muhabbet kuşları artık konuşmamaya başlayabilir. Bu durumu düzeltmek için muhabbet kuşunuzun daha sağlıklı olması için çabalayabilir ve enerjisini arttırabilirsiniz. Bu şekilde tekrar konuşmaya başlayabilir.

Muhabbet kuşuma eş alırsam konuşmayı unutur mu?

Evet, tek yaşayan muhabbet kuşunuza eş alırsanız konuşmayı unutacaktır. Ancak bu unutma tam bir unutma olarak düşünülmemelidir. Tüm ilgi ve alaka yeni gelen kuşa yönlendirildiği için kuşunuz sizinle iletişim kurma (konuşma) gereği duymayacaktır.

Muhabbet kuşunuzun teknik olarak konuşma nedeni, size ilgi duyması ve her muhabbet kuşunun yaptığı gibi ilgi alaka duyulan canlıyı taklit etme çabasıdır. İnsan konuşur, muhabbet kuşu onu taklit eder.

Artık ilgi ve alaka yeni gelen kuşa yönlendiği için insanı taklit ederek konuşmaya çalışmanın bir anlamı kalmayacaktır.

Not: Bazı muhabbet kuşu sahipleri ev sahibi muhabbet kuşuna eş aldıktan sonra kuşları farklı odalarda barındırıyorlar. Bu durumda muhabbet kuşları birbirinin sesini halen duyabildiği için yine konuşmama davranışı gösterebilir.

Bahsettiğimiz konuşmama davranışı, yeni gelen muhabbet kuşu ortadan kaldırıldıktan sonra düzelmeye başlar. Tekrar ilgiyi ve alakayı ev sahibi muhabbet kuşunuza göstererek onu tekrar konuşmaya başlatabilirsiniz.

Bilimsel olarak birbirinin hiç sesini duymayan ve görmeyen çift muhabbet kuşları birbirini 180 gün kadar hafızalarında tutabiliyor.

Yani hiç konuşmayan muhabbet kuşunuz 180 güne kadar kelimeleri hatırlıyor durumdadır.

[BİLİMSEL!] Muhabbet kuşlarının hafızası 180 gün verileri saklayabiliyor.

Bilimsel bir araştırmaya göre muhabbet kuşları 180 güne kadar hiç duymadıkları eşlerinin seslerini hatırlayabiliyor.

Araştırmayı basitçe anlatayım…

Rastgele eşleşen ve eş tutan muhabbet kuşlarından erkek olanları ortamdan alınıyor ve dişi muhabbet kuşları yalnız bırakılarak, herhangi bir şekilde erkeklerin seslerini duymalarına izin verilmiyor.

1 ay sonra dişi muhabbet kuşuna kendi eşi olan erkek muhabbet kuşunun önceden kayıt edilmiş çağrısı (dişiye olan çağrısı) dinletiliyor. Bu çağrıyı hatırlayan dişi muhabbet kuşu eşinin sesini hatırlayarak tepki veriyor.

Erkeğin çağrısı, 180 gündür eşinin sesini duymayan dişi muhabbet kuşuna dinletildiğinde dişi kuşun çağrılara tepki verdikleri gözlemlenebilmiş.

180 gün ortalama bir süre olmakla birlikte, bazı dişi kuşlar daha erken bazı dişi kuşların daha geç unutmuşlar.

Araştırmayı yapan bilim insanları, dişi muhabbet kuşunun, eşlerinin seslerini unutmasa bile, artık ona ilgi göstermediği için cevap vermeyebileceğini de belirtmişlerdir.

[BİLİMSEL!] Muhabbet kuşları fiziksel olarak nasıl konuşabiliyor?

Muhabbet kuşlarının ses telleri yoktur ve syrinx denilen bir yapıyı kullanarak ses üretirler. Syrinx, gırtlağın altında, trakeanın (solunum borusu) alt ucunda bulunur. Bu iç kısım sayesinde kuşlar da insanlar kadar çeşitli sesler çıkarabilmektedir. Akciğerlerden yönlendirilen havanın basıncı, syrinxte değiştirilerek yüksek perdeden ses üretilir.

Kuşlar ses çıkarma mekanizmasını çift taraflı olarak kullanabilirler. Kuşlar hem nefes alırken hem de nefes verirken ses çıkarabilir.

Muhabbet kuşu konuşmayı unutur mu? [TÜM DETAYLAR!]
Muhabbet kuşunun solunum sistemini gösteren görsel

Yukarıdaki görselde kırmızı ile işaretlenen syrinx organıdır. Muhabbet kuşları sesleri, kelimeleri bu organda üretir.


Kaynaklar:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0003347211003101
  2. https://lafeber.com/pet-birds/a-look-at-how-parrots-talk/