Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Nasıl Isıtılır, Kaç Derece? [Kış, Oda Sıcaklığı]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Nasıl Isıtılır, Kaç Derece? [Kış, Oda Sıcaklığı]

Muhabbet kuşunun ısıtılması kış ayları için büyük önem taşır. Kış aylarında gereken muhabbet kuşu bakımı ile yaz aylarında yapılması gereken muhabbet kuşu bakımı birbirinden farklıdır.

Narin bir yapıya sahip olan muhabbet kuşları kış aylarında sıklıkla üşüme belirtileri gösterir. Bu nedenle kuş için uygun ısıyı sağlama konusu gündeme gelir. Bu anlamda oda sıcaklığının yeterli olması sağlanmalıdır.

Muhabbet kuşunun nasıl ısıtılacağı ve odanın kaç derece olması gerektiği gibi konuların çözülmesi gerekir. Aksi durumda muhabbet kuşu soğuk alabilir.

Muhabbet Kuşu İçin En Uygun Oda (Çevre) Sıcaklığı Ne Kadar Olmalıdır?

Muhabbet kuşlarında oda sıcaklığı ideal olarak 21 derece ile 24 derece arasındadır. Bu kuşlar soğuk havaları sevmediği için oda sıcaklığının 20 derecenin üstünde olması çok önemli bir konudur.

Muhabbet kuşları bulundukları ortamın stabil bir sıcaklıkta olmasını ister. Belirli sınırlar korunduğu taktirde sıcak oda şartında gönül rahatlığı ile yaşarlar.

Kuş için uygun oda sıcaklığını belirlemek için hareketlerini gözlemlemek mümkündür. Muhabbet kuşu rahatsız olduğu bir oda sıcaklığındaysa bu durum tepkileri ile açık bir şekilde belli eder.

Muhabbet Kuşu İçin En Yüksek Ve En Düşük Sıcaklıklar Hangileridir?

Muhabbet kuşunun sıcaklığı ideal yaşam alanının belirlenmesi konusunda büyük bir öneme sahiptir. Sıcak iklimi seven kuşlar arasında yer alan muhabbet kuşları için belirli derecedeki sıcaklıklar uygun yaşam alanını oluşturur.

Muhabbet kuşlarının sevdiği ideal sıcaklık her ne kadar 21 derece ile 24 derece arasında olsa da bunlar dışında da yaşayabilme özelliğine sahiptir.

Muhabbet kuşları için tolere edilebilecek en düşük sıcaklık 16 derecedir. Daha az derecede bir sıcaklıkta yaşaması mümkün olmadığı için en kötü ihtimalle bu sağlanmalıdır.

Muhabbet kuşu sıcak ortamları sevse de abartıya kaçan sıcaklık derecesinde tutunması pek mümkün olmaz. Muhabbet kuşu için tepe noktası diyebileceğimiz sıcaklık derecesi 27 derece civarıdır.

Buna rağmen bazı şartlarda muhabbet kuşları 35 dereceye ulaşan havalarda rahat bir şekilde yaşayabilir. Önemli olan nokta 35 dereceyi hiçbir şekilde geçmemektir.

Aşırı sıcak havalarda muhabbet kuşu çeşitli tepkilerle sıkıntı yaşadığını belli eder. Bu hareketler fark edildiği an muhabbet kuşu bazı yollarda serinletilmeye çalışılmalıdır.

Yavru Ve Yetişkin Muhabbet Kuşları Kışın Nasıl Sıcak Tutulur?

Muhabbet kuşunun kış sıcaklığı herhangi bir sağlık sorununa maruz kalmaması adına sağlanmalıdır. Hem yavru hem yetişkin muhabbet kuşlarının bakımında ortam sıcaklığını ideal seviyede tutmak çok önemli bir konudur.

Oda sıcaklığını ideal seviyede tutmak kuşun sağlıklı bir şekilde yaşaması için gereklidir. Bu anlamda kalorifer, klima ya da elektrikli ısıtıcı kullanma yöntemlerinden biri denenebilir.

Eğer oda sıcaklığı kuşun yaşaması için yeterli değilse böyle durumlarda kuşun kafesini kalın bir örtü ile örtmek ısınmasına yardımcı olabilir. 

Muhabbet Kuşları Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

Muhabbet kuşlarının dayanabileceği soğukluk 15 derecedir. Isı seviyesi daha alt bir seviyeye düştüğü zaman muhabbet kuşlarında sağlık sorunları kendini göstermeye başlar.

Muhabbet kuşlarının hassas yapıda olduklarının unutulmaması gerekir. Bu nedenle muhabbet kuşu olan ortamın en kötü koşullarda 15 derece olması gerekir.

Özellikle kış ayları diğer pek çok kuş türü gibi muhabbet kuşlarını da zorlar. Kendilerini bir yere kadar ısıtabilseler de bu hayatta kalmaları için yeterli değildir. Bu nedenle ortam ısısını mutlaka ideal seviyede tutmak gerekir.

Muhabbet Kuşu Kafes Isıtıcısı Neden Ve Nasıl Kullanılır?

Muhabbet kuşunda kafes ısıtıcısı kış aylarında soğuk havaya karşı önlem olarak kullanılan bir araçtır. Muhabbet kuşları soğuğa karşı dayanıksız olduklarından dolayı kafesi bir ısıtıcı ile desteklemek iyi bir fikirdir.

Özellikle iş ya da okul nedeniyle kuşun durumunu her daim kontrol edemeyen kişiler kafes ısıtıcısı ile uygun sıcaklığı sağladığından emin olabilir.

Muhabbet kuşlarında kafes ısıtıcısı kafesin etrafına doğra çevrilir. Bu sayede muhabbet kuşu soğuk ile yüz yüze gelmek zorunda kalmaz.

Muhabbet Kuşlarında Kuluçka İçin Ortam Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

Muhabbet kuşlarının kuluçka sıcaklığı 22 ile 25 derece arasında olmalıdır. Bölgede bir nemlendirme cihazının olması da fayda sağlar. Bu sayede kuşların tahriş olmasının önüne geçilmiş olur.

Eğer kuluçka bir makine ile sağlanıyorsa 37.5 dereceye ayarlanır. Muhabbet kuşu kuluçka döneminin ne oranı ise ilk zamanlarda %60 iken sonra %75’e ayarlanır.