Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Neden Dudak Öper, Isırır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Neden Dudak Öper, Isırır?

Muhabbet kuşunun dudak ısırması arkasında çeşitli sebepler olabilir. Evde bakıma uygun ve son derece uysal canlılar olan muhabbet kuşları zaman zaman ısırma davranışı gösterebilir.

Muhabbet kuşları oyun oynamayı çok sever ve sosyal kuşlar olarak bilinir. Taklit yetenekleri bulunan muhabbet kuşları bazı durumlarda sahiplerini ısırabilir. Muhabbet kuşu dudak ısırması konusunda bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Muhabbet Kuşu Neden Dudak Öper? Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşunun dudak öpmesi en yaygın görülen sevgi hareketlerinden biridir. Muhabbet kuşunun oyuncu ve sosyal bir canlı olması onu sahibine karşı daha yakın olmaya iten davranışlar yapmasına neden olur.

Muhabbet kuşları cisimleri gagaları ile tanıyan ve gagalarını dokunarak iletişim kuran canlılardır. Bu yüzden muhabbet kuşunun dudak öpmesi esasında onun bir sevgi gösterisidir.

Ele alışkın olan muhabbet kuşları ile konuşulduğunda dudağa yaklaştırıldığı zaman gagasıyla ufak öpücükler attığı görülebilir. 

Muhabbet kuşunun dudak öpmesi onun sevgisini göstermesinin en pratik yollarından biridir. Muhabbet kuşları kendi aralarında da gagalarını birbirine dokundurarak iletişim kurar ve sevgi gösterisinde bulunurlar.

Bu yüzden muhabbet kuşunuz dudağınızı öpüyorsa bu sizinle arasının iyi olduğunu gösteren bir sinyaldir. Sosyal ve oyuncu anlılar olan muhabbet kuşları zaman zaman bu şekilde öpücükler atarak sahibinin dikkatini çekmeyi sever.

Muhabbet Kuşları Öpülmeyi Sever Mi?

Muhabbet kuşunu öpmek genellikle her kuş sahibinin içinden gelse de bazı kuşlar bu davranışı sevmeyebilir. Muhabbet kuşunu öpüp sevebilmeniz için yavru dönemlerinden itibaren kendinize alıştırmanız gerekir.

Ancak bu şekilde muhabbet kuşunuzla aranızda samimi bir iletişim olacağı için öperek sevgi gösterisinde bulunabilirsiniz. Aksi halde size yeterince güvenmeyen ve yakın olmayan muhabbet kuşunu öpmeye kalktığınızda strese girebilir.

Muhabbet kuşunda bu tür problemler yaşamamak için onu çok öpmek isteseniz bile öncelikle sabırlı bir yaklaşım benimsemeniz şarttır.

Muhabbet Kuşları Neden Dudak Isırır?

Muhabbet kuşları dudak ısırma eğilimi gösteren canlılardır. Gagaları ile çevrelerinde olup biteni tanıyan ve nesnelerin dokusunu hissedebilen muhabbet kuşları için dudak ısırma olayı sık sık görülebilir.

Sevmek için elinize aldığınız muhabbet kuşu dudağınızı ısırırsa meraktan bu hareketi yapmış olabilir. Muhabbet kuşları cisimlerin sıcaklığına ve sertlik derecesine gagaları ile kontrol ederek bakar.

Onu öperken meraklanan muhabbet kuşunuz dudağınızı tanımlamak için ısırma davranışı gösterebilir. Bu tür durumlarda dikkatli olmak ve muhabbet kuşuna ısırma imkanı vermemek gerekir.

Muhabbet Kuşu Öpmek Zararlı Mı?

Muhabbet kuşu öpmenin zararları olduğunu iddia eden pek çok kişi buna gerekçe olarak kuştan insana geçebilen hastalıklara dikkat çekmektedir. Ancak muhabbet kuşunda bakteri ve virüs kaynaklı bir hastalık varsa öperek insana geçmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Bununla birlikte pek çok muhabbet kuşu hastalığı insanda ciddi bir sağlık sorunu yaratmaz. Bu yüzden muhabbet kuşu öpmenin hem kuş hem de insan açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Muhabbet kuşu öpmek aksine kuşun sevildiğini anlaması açısından faydalı bir eylemdir.

Muhabbet Kuşu Öpmek Orucu Bozar Mı?

Muhabbet kuşu öpmek oruç bozmasıyla uzaktan yakından alakası yoktur. Muhabbet kuşları sevecen ve cana yakın canlılardır.

Allah’ın yarattığı en sevimli evcil kuşlardan olan muhabbet kuşunu öpmenin orucu bozacak herhangi bir duruma sebebiyet vermediği bilinmelidir.

Oruçlu kişiler muhabbet kuşunu öpüp sevebilir ve onunla ilgilenerek aslında sevap işlemiş olur. Muhabbet kuş dudak ısırması durumunda dudağınız kanarsa orucunuz sıkıntıya girebilir. Bu yüzden muhabbet kuşunu oruçluyken öpmek istediğinizde ısırma riskine karşı daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir.