Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Neden Kusar? [Tüm Nedenler]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Neden Kusar? [Tüm Nedenler]

Muhabbet neden yem kusar sorusu için uzmanlar tarafından farklı yanıtlar verilmektedir. Özellikle yem kusma refleksi kuşlarda yavrularını besleme açısından önemli bir davranıştır.

Fakat her zaman içgüdüsel olarak değil, bazı hastalıklara da bağlı olarak bu davranış görülmektedir. Muhabbet kuşu neden kusar sorusuna bu nedenle farklı yanıtlar verilebilmektedir.

Muhabbet Kuşu Neden Kusar?

Muhabbet kuşum kafasını sallayarak kusuyor gibi şikayetlere sahip muhabbet kuşu sahipleri bu sorunun kaynağını ve tedavi yöntemlerini araştırmaktadır.

Kuşların kusmalarındaki en büyük neden yavrularını besleme refleksinden kaynaklanmaktadır. Ağızlarda depoladıkları yiyecekleri yuvalarına gelerek yavrularına kusma metodu ile verirler.

Muhabbet kuşlarını bu davranışı sadece yavruları için geçerli değildir. Aynı zamanda eşleri için veya zaman zaman eşyalar ve insanlar için de benzer davranışları gerçekleştirdikleri görülmektedir.

Herhangi bir hastalığa bağlı olarak kusma refleksi gösteren kuşlar, zaman zaman sahiplerine de bu şekilde sevgi göstermektedir.  

Muhabbet Kuşlarının Kusmaya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir, Tedavileri Nasıldır?

Muhabbet kuşu hastalıkları birçok farklı belirti ile kendini gösterecektir. Bu belirtiler arasında en önemli olanı ise muhabbet kuşlarının kusmasıdır.

İlk bakışta kuşlar için kusma normal bir davranış ve besleme refleksi olarak görülse de bazı hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Özellikle tüylerini yenileyen muhabbet kuşları çok fazla yem yemeleri halinde kusarlar.

Öte yandan yüksek vitamin içeren gıdaları tüketmeleri veya midelerinin farklı nedenlerle bozulması durumunda da bu sorun görülür.

Muhabbet kuşunuzda kusmasına neden olan başlıca hastalıklar kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Enfeksiyonlar
  • Pazariztler
  • Gıda alerjileri
  • Mide ve sindirim sorunları
  • Şeker hastalığı vb.

Herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan kusma problemlerinde ilaç tedavileri tercih edilebilir. Bazı vitamin ve mineral takviyelerinin yanı sıra veteriner hekim tarafından farklı metotların da uygulanması mümkündür.  

Muhabbet Kuşları Neden Kendi İstekleri ile Kusarlar?

Muhabbet kuşum kusuyor diyen muhabbet kuşu sahipleri bunun nedenleri her zaman merak etmiştir. Kendi isteği ile kusan muhabbet kuşları bunu çoğu zaman içgüdüsel olarak yapmaktadır.

Özellikle besleme içgüdüsü ile yavrusunu ve eşine bu şekilde davranabilir. Besleme amacıyla ayrıca sevdiği oyuncakların ve hatta size de benzer bir davranış gösterecektir.

Muhabbet kuşu neden kusar sorusunun yanıtı eğer bir hastalığa bağlı olarak verilmiyorsa bu durumda kuşunuzun tamamen içgüdüsel olarak bu davranışta bulunduğunu düşünebilirsiniz.

Erkek Muhabbet Kuşum Dişi Muhabbet Kuşuma Neden Yem Kusar?

Erkek muhabbet kuşu kusması zararsız olarak kabul edilir. Genelde yavrularını beslemek isteyen dişi kuş için eşi tarafından yem kusulur.

Sonrasında bu kusulan yemler anne kuş tarafından yavrularına verilir. Bir kısmını da yavrularının yanından ayrılmayan anne yiyecektir. Zaman zaman tehlikeli olabilecek bazı hastalıklardan kaynaklı da muhabbet kuşlarının kustukları görülmektedir.

Kendi istekleriyle yavrularına veya eşine yem kusan erkek muhabbet kuşlarında hastalık şüphesi aranmaz. Ancak kuşunuz bitkin bir yapıda ve sürekli kusuyorsa bu durumda en kısa sürede uzman bir hekime başvurmak gerekecektir. 

Muhabbet Kuşum Oyuncaklara, Aynasına, İnsanlara ve Eşyalara Neden Yem Kusar?

Muhabbet kuşu kusması nasıl olur ve ne derecede gerçekleşirse buna göre bir teşhis konulmalıdır.

Yavrusu ve eşi olmadığı hale kusan bir muhabbet kuşu muhtemelen bazı rahatsızlıklardan dolayı bu davranışı gerçekleştiriyordur. Muhabbet kuşu neden kusar sorusu için verilecek bir diğer yanıt ise sevgisinden ve koruma/besleme içgüdüsü ile bu davranışı gerçekleştirmesidir.

Zaman zaman bu oyuncakları ve insanlar olabilir. Bu davranış zararsız olarak nitelendirilebilir. Hastalığa bağlı olarak kusma tespit edilirse buna uygun tedavi seçilmelidir.