Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Patlamış Mısır Yer Mi? [Yararları & Zararları]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Patlamış Mısır Yer Mi? [Yararları & Zararları]

Muhabbet kuşunun patlamış mısır yemesinin yararları ve zararları olabilir. Muhabbet kuşlarının sağlıklı bir hayat sürmesi için onlara uygun yiyecekler vermelisiniz. Hiçbir muhabbet kuşu hatta birçok hayvan yemek seçmez.

Zararlı olsa da bazı yiyecekleri keyifle tüketebilirler. Muhabbet kuşunun patlamış mısır yemesinin yararları ve zararları kadar diğer yiyecekler hakkında da bilgi edinmek gerekir.

Patlamış mısır, farklı biçimlerde hazırlanabilen bir yiyecektir. Bol yağlı ve tuzlu olarak hazırlanabileceği gibi yağsız ve tuzsuz olarak da hazırlanması mümkündür. Hazır olarak satılan patlamış mısırlarda koruyucu maddeler, katkılar yer alabilir.

Patlamış mısırlar, sadece katkısız olarak hazırlandığında kuşlarınıza verilebilir. Bunun için yağ, tuz kullanmadan patlatma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Aynı zamanda baharat ya da şeker de kullanmamanız gerekir. Patlatma işlemi için yapışmaz tencereleri ya da patlatma makinelerini kullanmalısınız.

Muhabbet Kuşu Patlamış Mısır Yararları Nelerdir?

Muhabbet kuşu patlamış mısır yararlarından doğru tüketim halinde bahsedilebilir. Mısır, B ve E vitamini içeren bir besindir. Aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahiptir. Yağsız ve tuzsuz olarak hazırladığınız mısırdan az miktarda kuşunuza verebilirsiniz.

Muhabbet kuşunun patlamış mısır yemesinin yararları ve zararları düşünülerek tüketim miktarında aşırıya kaçılmamalıdır. Patlamış mısırın yanı sıra farklı tahıllar da kuşlara verilebilir:

  • Bulgur
  • Pirinç
  • Çavdar
  • Yulaf
  • Buğday

Bu tür besinler muhabbet kuşlarına verilmeden önce suyla yumuşatılmalıdır. Bu sayede sevimli dostunuz kolayca yiyebilir. Patlamış mısır ve diğer tahılların verilme sıklığını doğru ayarlamalısınız. Aksi takdirde kuşunuz haddinden fazla kilo alabilir. Bu durum onun sağlığının bozulmasına yol açabilir.

Sadece tahıllar değil sebze ve meyveler de beslenme sürecine dâhil edilebilir. Bu sayede tüm vitamin ve mineraller dengeli bir şekilde alınır. Sağlıklı bir büyüme süreci için veteriner desteği de hiçbir zaman ihmal edilmemelidir.

Muhabbet Kuşu Patlamış Mısır Zararları Nelerdir?

Muhabbet kuşu patlamış mısır zararları genellikle içerisindeki tuz ve yağdan kaynaklanır. Tuz ve yağ içermese bile aşırı tüketim de sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı tuz, elektrolit ve sıvı dengesini bozar. Buna bağlı olarak dehidrasyon meydana gelir. Sonuç olarak böbrek yetmezliği ve ölüm gerçekleşir.

Patlamamış taneler ise yutma güçlüğü nedeniyle boğulmaya sebebiyet verir. Taneleri kuşunuza suda beklettikten sonra az miktarda verebilirsiniz.

Muhabbet kuşunun patlamış mısır yemesinin yararları ve zararları gözetilerek ona göre beslenme sürecine eklenmelidir. Bu sayede kuşunuza sağlıklı bir şekilde yeni tatlar denetebilirsiniz.