Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet kuşu tek ayak üstünde durma nedenleri [DETAYLI!]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet kuşu tek ayak üstünde durma nedenleri [DETAYLI!]

Muhabbet kuşlarının tek ayak üstünde durma, ayaklarını yukarı çekme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Muhabbet kuşlarının uyku rutini olarak uyurken ayaklarını çekmesi
  • Muhabbet kuşu ayak incinmesi
  • Muhabbet kuşu B vitamini eksikliğine bağlı ayak sorunları ve felç
  • Muhabbet kuşunun ayağında mantar çıkması

Muhabbet kuşlarını yeni beslemeye ve yeni tanımaya başlayan insanların sık sık sordukları soruların başında geliyor.

Tek ayak üstünde uyuma durumu

Tüm muhabbet kuşlarının uyku rutinleri içerisinde tek ayak üstünde uyumak vardır.

Muhabbet kuşları kendi istekleri ile tek ayak üstünde durarak uyuyabilmektedir. Bu durumun kuşun sağlığına bir zararı yoktur.

Muhabbet kuşları vücutlarında yer alan ve özelleşmiş bacak ve ayak yapıları sayesinde kolayca tek ayak üzerinde uykuya dalabilir. Pençe atmayı ve tutunmayı sağlayan sistem tendon fleksorları, topuk, uyluk kemiği, tarsometatarsal eklemi gibi parçaları, kasları içerisinde barındırır.

Muhabbet kuşu neden tek ayak üstünde durur?
Muhabbet kuşu neden tek ayak üstünde durur?

Muhabbet kuşlarının ayakları uyku esnasında yukarıda görselde yeşil yuvarlak ile simgelenen dala, tüneğe, ava kolayca tutunabilir-kitlenebilir.

Muhabbet kuşları uyumak için çoğunlukla tek ayak üstünde uyur iken nadiren de olsa iki ayak üzerinde uyudukları görülmüştür.

Sahip olduğu tendon fleksor sayesinde kavrama ve kitleme hareketini uygulayabilir.

Bu sistem sayesinde muhabbet kuşları uyku esnasında tünediği yere sıkıca tutunarak sorunsuz bir uyku çekebilir.

Tendon fleksorları ve pençe sistemi kartallar gibi canlılarda da görülmektedir. Sistemin istenildiğinde kitlenmesi avın yakalandıktan sonra kaçmasını zorlaştırdığı için avcı açısından oldukça işe yarayan bir mekanizmadır.

Yarasalar da muhabbet kuşlarında da bulunan tendon fleksorlar sayesinde ters bir şekilde uyuyabilmektedir.

Muhabbet kuşu neden tek ayak üstünde durur?
Tünemiş ve ters uyuyan yarasa sürüsü

Ayak incinmesi nedenli ayak basamama

Sık sık yaşanabilecek ayak incinmeleri, çarpmaları muhabbet kuşlarının incinen ayağını yere basamaması ve kendine çekmesi ile sonuçlanabilir.

Muhabbet kuşlarının ayak incinmelerini anlamak bir miktar zor olabilir. Çünkü muhabbet kuşunuzun ayağını incittiği anı görememiş ve ayağını neden yukarı kaldırdığına anlam veremiyor olabilirsiniz.

Bir muhabbet kuşu ayağını nedensiz olarak kaldırıyorsa incinme riski akıllara gelmeli ve kuşlar konusunda deneyimli bir veterinere gösterilmelidir.

Dikkat, eğer mümkünse muhabbet kuşunuzun yaşam alanından, kuşunuzun ayaklarının, tırnaklarının takılabileceği tül ve benzeri materyalleri uzak tutunuz.

Evde yaşayan muhabbet kuşlarının kafes etrafına takılan tül, ev içerisindeki perde, tül perde gibi eşyalara ayaklarının, tırnaklarının takılması sonucu ayak incinmeleri, ayak kırılmaları yaşadıkları görülmüştür.

Muhabbet kuşlarının tek ayaklarını basmama, art arda kaldırıp indirme nedenleri arasında ayak incinmesi, ayak kırılması, B vitamini eksikliği mantar enfeksiyonu yayılması gibi nedenler vardır.