Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Uykusu [Nasıl, Ne Zaman, Kaç Saat?]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Uykusu [Nasıl, Ne Zaman, Kaç Saat?]

Muhabbet kuşunun uykusu sağlıklı bir yapıya sahip olmaları için son derece önemlidir. Özellikle gelişim çağındaki muhabbet kuşları için uyku düzeninin oluşması sağlıklı bir gelişim göstermeleri adına büyük önem taşır.

Muhabbet kuşlarının uyuma pozisyonu vücutlarını ayak hizasına indirmeleri şeklinde gerçekleşir. Bu esnada ayaklar göğse doğru çekilmeye başlanır.

Bu hareketin amacı tüy bulunmayan bacakların ısınmasını sağlamak ve vücut ısısını korumak diye açıklanır. Muhabbet kuşu bazı zamanlar ısı sağlamak için tek ayağının üzerinde uyur.

Muhabbet Kuşları Ne Kadar, Kaç Saat Uyur?

Muhabbet kuşlarının uyuduğu saat günlük olarak yaklaşık 10 ile 12 saat civarındadır. Sağlıklı bir yapıya sahip olan muhabbet kuşu için bu uyku saati son derece normaldir.

Uyuyan bir muhabbet kuşu doğal olarak vücut saati olarak güneşin doğuşu ve batışına göre hareket eder. Genel uyku düzeninin dışında gün içinde yorgun hissettiği zamanlarda da uyuma eğilimi gösterir.

Kafes içinde beslenen muhabbet kuşu genel olarak ailesi ile birlikte güne başlar. Uyku düzeni olmayan muhabbet kuşu için pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Muhabbet Kuşlarının Sabah, Gündüz, Akşam Ve Gece Uyku Düzenleri Nasıldır?

Muhabbet kuşlarının uyku düzeni güneşin döngüsüne göre belirlenir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi güneşin doğumuyla güne başlayan muhabbet kuşu, güneşin batışı ile birlikte uykuya çekilir.

İnsanlara göre daha çok uyuma süresi bulunduğu için buna uygun bir düzen oluşturulmalıdır. Muhabbet kuşları genel uyku düzeninin yanı sıra gün için yorgun olduğu ya da hasta hissettiği zamanlarda da uyuma eğilimi gösterebilir.

Böyle durumlarda muhabbet kuşunun rahat bir uyku çekmesi için uygun bir ortam oluşturmaya özen gösterilmelidir.

Muhabbet Kuşunun Uykusu Geldiğini Nasıl Anlarız?

Muhabbet kuşunun uykusunu anlamak için birkaç püf noktası bulunur. Bunlardan ilki muhabbet kuşunun esneyip esnemediğine bakmaktır.

Muhabbet kuşları tıpkı insanlar gibi uyumak istedikleri zaman esneme eğilimi gösterir. Buna rağmen her esneme hareketi bu kuşlar için uyku zamanının geldiğini göstermez. Muhabbet kuşları, kulakları tıkandığı zaman bu durumu gidermek adına da sıkça esner.

Başka bir esneme durumu ise sahibi ile seyahate çıkan muhabbet kuşlarında görülür. Basıncı gidermek adına esnemeleri son derece doğaldır.

Muhabbet Kuşlarının Uyuyabilmesi İçin Ortam Ve Ortam Sesi Nasıl Olmalıdır?

Muhabbet kuşlarının uyuyabileceği ortam karanlık olmalıdır. Her ne kadar ışıklı ortamda rahat bir şekilde uyuyabilme eğilimi gösterse de biyolojik saatinin bozulmaması için karanlık ortam gerekir.

Bunun nedeni muhabbet kuşlarının uyku düzenlerini güneşin doğuşu ve batışına göre ayarlamasıdır. Bu nedenle akşam saatleri geldiği zaman muhabbet kuşunu karanlık bir odaya almak gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ortam sessiz olmasıdır. Gürültülü bir ortamda uyuyan muhabbet kuşlarında sağlık sorunları görüldüğü için sessizlik önemlidir.

Muhabbet Kuşlarının Uyuma Şekilleri Nelerdir Ve Nasıl Uyurlar?

Muhabbet kuşlarının uyuma şekli vücutlarını ayak hizasına indirip ayaklarını göğüslerine çekmeleri şeklindedir. Vücut ısısını korumaya yönelik yapılan bu hareket aynı zamanda bacak sıcaklığını arttırmaya yarar.

Bazı durumlarda daha fazla ısı elde etmek için tek bacak üzerinde uyudukları da görülür. Muhabbet kuşlarının uyku pozisyonları içinde boyunlarını çevirip baş kısmını kanatların altına almak da bulunur.

Bu sayede rahatlama hissederler. Kafes içinde birden çok muhabbet kuşu varsa uyku esnasında bir araya gelmeleri olağan bir durumdur.

Muhabbet Kuşları Neden Gün Boyunca Çok Uyur?

Muhabbet kuşlarının çok uyuması doğal bir durum kabul edilir. Sağlıklı bir muhabbet kuşu 24 saatlik bir zaman dilimi içinde 10 ile 12 saat arasında bir süreyi uyuyarak geçirir. Bu durum sağlıkları açısından son derece önemlidir.

Yeterince uyuyamayan bir muhabbet kuşu çeşitli hastalıklara yakalanma eğilimi gösterir. Muhabbet kuşlarının bu sürenin üzerinde uyuması da çeşitli sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Günlük uyku saati 13’ün üzerinde olan muhabbet kuşu için bir veterinere görünmek olası bir hastalığın önüne geçmek adına çok önemlidir.

Muhabbet Kuşları Aydınlıkta Uyuyabilir Mi?

Muhabbet kuşlarının aydınlıkta uyuduğu ortam en fazla loş olmalıdır. Yapay ışığın hep açık kaldığı bir ortamdaki uyku verimli olmaz. Işıklı ortamlarda uyumakta zorluk çeken muhabbet kuşları çeşitli hastalıklara yakalanma eğilimi gösterir.

Bu hastalıklar tüy sorunu ya da bağışıklık sistemi gibi muhabbet kuşunun hayatını ciddi anlamda etkileyecek sağlık sorunlarıdır. Bu nedenle sağlıklı bir yapıya sahip olması adına kuşun karanlık bir ortamda uyumasını sağlamak en iyi çözümdür. Bu sayede kuş rahatlar ve güvenli bir şekilde uyur.

Muhabbet kuşu için karanlık bir ortam yaratılamadığı durumlarda kafesin üzerine bir örtü ile örtmek işe yarayabilir. Böylece muhabbet kuşu yapay ışığa maruz kalmayacağı karanlık bir ortamda sağlıklı bir şekilde uyuyabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta örtünün yapısıdır. Işığı geçirmeyecek kadar kalın bir yapıya sahip örtü tercih edilirse muhabbet kuşu uyku esnasında herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Bunu yaparken ortamın uyku için gerekli sessizliği muhafaza etmesini göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Muhabbet Kuşlarının Uykusuz Kalma Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında uykusuzluk nedenleri uyku ortamı olabilir. Muhabbet kuşlarının istediği ortam yaratılmazsa uyku düzeninde bozukluklar meydana gelir. Sonuç olarak muhabbet kuşu yeterince uyku alamaz.

Yeterince uyku alamayan muhabbet kuşu keyifsiz ve agresif tavırlar gösterebilir. Aynı zamanda gün içinde kestirmek yerine uzun saatler uyumaya başladıysa kuş için uyku düzenini oturtmak şart haline gelir.

Aksi taktirde muhabbet kuşunda tüy dökülmesi ve bağışıklık sorunları gibi çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar.

Muhabbet Kuşları Neden Tüylerini Kabartarak Uyur?

Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartması ve uyuması vücut ısısını düzeltmek içindir. Aynı zamanda mevcut vücut sıcaklığını korumak adına da tüylerini kabarttıkları sıkça görülür.

Özellikle havaların soğuduğu sonbahar ve kış aylarında muhabbet kuşlarının tüylerini kabartıp uyumaları yaygın bir durumdur. Kabaran tüylerin altına hapsolan sıcak hava kuşun sıcak bir şekilde uyumasını sağlar.

Bu durum insanların kış aylarında kaban ya da mont giymesine çok benzer. Muhabbet kuşları tüylerin kabartıp uyumak için çok yüksek derecede enerji ister.

Muhabbet Kuşları Neden Uyurken Öterler?

Muhabbet kuşlarının uyurken ötmesi yaygın olarak görülen bir durumdur. Muhabbet kuşu diğer pek çok kuş ve hayvan çeşidi gibi çeşitli sebeplerle ses çıkarır. Akla ilk gelen olasılık kuşun bulunduğu yerden memnun olduğunu göstermek istemesidir.

Huzurlu ve mutlu bir his taşıyan kuş uyurken ötebilir. Sahibini özleyen kuşlar bazen uyurken ses çıkarır. Yemi biten kuşlar uyurken bile bunu belirtmek için ses çıkarabilir. Son ihtimal ise kuşun rüya görmesidir. Kuşlar da tıpkı insanlar gibi rüya gördüklerinde konuşma eğilimi gösterir.

Muhabbet Kuşları Kış Uykusuna Yatar Mı?

Muhabbet kuşlarında kış uykusu görülen bir durum değildir. Diğer aylarda olduğu gibi kış aylarında da muhabbet kuşu normal yaşantısına devam eder. Kış aylarında hasta olma eğilimi gösterdiği için muhabbet kuşunun bakımına özen göstermek gerekir.

Yavru Muhabbet Kuşları Nasıl, Kaç Saat Uyur?

Yavru muhabbet kuşlarının uykusu günlük olarak yaklaşık 12 ile 13 saat arasında değişir. Bu kuşların gelişme döneminde uyku önemli bir yer tutar.

Yavru muhabbet kuşlarının yeterince uyumaması gelişimlerini yavaşlattığı gibi psikolojik sorunların da ortaya çıkmasına neden olur. Bu psikolojik sorunlar kuşun durduk yere çığlık atması ya da etrafındaki insanları ısırması gibi hareketlerle belli olur.

Yavru muhabbet kuşu tıpkı yetişkinler gibi havanın kararması ile uykuya dalıp güneş ile birlikte uyanır.