Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Yumurtasının Kaç Günde Dolu Olduğu (Döllendiği) Anlaşılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Yumurtasının Kaç Günde Dolu Olduğu (Döllendiği) Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı gibi soruların yanıtları merak eden birçok muhabbet kuşu sahibi bu tür durumlar karşısında şaşırmaktadır.

Muhabbet kuşları zaman zaman boş yumurtalama da yapabilmektedir.

Ancak yumurtlama sonrasında hemen bu durumu anlamak mümkün değildir. Yumurtanın dolu ya da boş olduğunu yumurta geldikten 5 veya 6 gün sonra anlamak mümkündür. 

Muhabbet kuşlarının yumurta kontörlünü yapmak ilk günlerde son derece tehlikelidir. Özellikle bu dönemde yumurtalar boş bile olsa muhabbet kuşunuz tarafından koruma iç güdüsü ile saldırgan bir turum izlenecektir. Muhabbet kuşu yumurtasının dolu olup olmadığını anlamak için bir süre beklemeniz önerilir. 

Muhabbet Kuşu Dolu Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtadan çıkma süresi ortalama olarak 18 – 19 gün olarak belirlenmiştir. Yumurtlama süresinin ardından bu süreler içinde hala yumurtadan yavrular çıkmamışsa yumurtanın boş olduğu düşünülebilir. Hali hazırda ilk 5 -6 gün içinde boş yumurtalar belli olacaktır. 

Kuşunuzu ürkütmeden ve yumurtalara zarar vermeden fiziksel olarak da yumurtaları kontrol edebilirsiniz.

Muhabbet kuşu yumurtasının dolu olup olmadığını anlamak için elinize bir eldiven takarak flaş ışığında yumurtaları kontrol etmeniz mümkündür. Işıkta detaylı bakıldığında kırmızı ve damarlı şekillerin görülmesi yumurtanın dolu olduğunu gösterecektir. Öte yandan ağırlığı da bu kapsamda belirleyicidir.  

Muhabbet Kuşu Yumurtası Boş ise Ne Yapılmalı? 

Muhabbet kuşu boş yumurta alınmalı mı sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Genelde 6 gün geçtikten sonra tüm yumurtalar eğer boşsa kontörlünü iyice yaptıktan sonra yumurtaları alabilirsiniz.

Eğer yumurtalardan bir kısmı dolu bir kısmı boş ise tüm yumurtalar yuvada bırakılması gerekir. Emin olmak için kuşunuz yumurtladıktan sonra bir süre kafese dokunmamanız önerilir.

Bu konuda kuşların son derece hassas olmaları nedeniyle hali hazırda dolu yumurtaların zarar görmesi mümkündür. 

Tüm yumurtalar boş olsa bile dişi muhabbet kuşları tarafından bu dönemde kafese yaklaşmanıza da izin verilmemektedir. Eğer bu dönemde yumurtaları alırsanız kuşunuzun strese girmesine de neden olabilirsiniz. Bu nedenle yumurtlayan muhabbet kuşunun yumurtalarına uzun bir süre müdahale etmemek gereklidir.  

Muhabbet Kuşu Yumurtasının Üstünde Kaç Gün Yatar?

Muhabbet kuşu kuluçka süresi ortalama 18 gün olarak belirlenmiştir. Dişi kuş tarafından ilk yumurta bırakıldıktan sonra üzerine oturursa 18’inci günde yavru yumurtadan çıkacaktır. Muhabbet kuşu yumurtasının dolu olup olmadığını anlamak için bazı yöntemler kullanarak buna göre kuşunuza en iyi ortamı sağlamanız önerilir.