Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşuna Yemden Başka, Evde Yemek Olarak Ne Verilebilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşuna Yemden Başka, Evde Yemek Olarak Ne Verilebilir?

Muhabbet kuşuna yemden başka evde verilebilecek yemekler arasında farklı seçenekler vardır. Yediğiniz yemeklerin bir kısmını evcil dostunuzla paylaşabilirsiniz.

Ancak sizin sevdiğiniz her şey, evcil hayvanınız için faydalı olmayabilir. Bu nedenle oldukça seçici davranmanız gerekebilir.

Muhabbet kuşuna yemden başka verilebilecek yemekler kesinlikle yağlı, tuzlu, şekerli olmamalıdır. Bu minik canlılar, her besini sindirecek bir bağırsak yapısına sahip değildir.

Sadece kendilerine uygun yiyeceklerle beslenmeleri bu nedenle son derece önemlidir.

Yemeklerin içinde yağ ve tuz bulunduğu için kuşlara verilmeleri çok doğru olmaz. Bunun yerine tahıllar, yeşillikler, meyve ve sebzeler beslenme sürecinde tercih edilebilir.

Evde Yem Bitince Muhabbet Kuşuna Hangi Sebze Ve Meyveler Verilebilir?

Evde yem bitince muhabbet kuşuna farklı sebze ve meyveler verebilirsiniz. Özellikle marul, salatalık, havuç, bezelye ve kabak; muhabbet kuşlarının sevdikleri besinlerdir.

Bakla, yulaf, bulgur gibi tahıllar da beslenmeye dâhil edilmelidir.

Her meyve ve sebzeyi kuşunuza vermemelisiniz. Öte yandan meyve çekirdekleri de zehirleyici ve boğulma riskini artırıcı etkileri nedeniyle kesinlikle verilmemelidir.

Avokado, soğan ve çikolata da verilmemesi gereken yiyecekler arasındadır.

Muhabbet kuşuna yemden başka verilebilecek yemekler yem kabına konulmamalıdır. Ayrı bir kap içerisinde ya da elinizle yiyecekleri kuşunuza verebilirsiniz.

Meyve ve sebzeler her zaman taze olarak verilmelidir. Bu nedenle çürüyen meyve ve sebzeler kafes dışına çıkarılmalıdır.

Evde Yem Bitince Muhabbet Kuşuna İnsan Yemeği Olarak Ne Verilebilir?

Evde yem bitince muhabbet kuşuna insan yemeği olarak verilebilecekler arasında tahıllar, sebzeler, meyveler vardır. Marul, salatalık, brokoli, ıspanak gibi yiyecekler verebilirsiniz. T

am tahıllı ekmekler, ufak parçalara ayrılarak verilebilir.

Tüm sebze ve meyveler kuşlara verilmeden önce bolca su kullanılarak yıkanmalıdır. Yıkanan sebze ve meyveler haftada 2-3 kere verilebilir. Sebze ve meyvelerin aşırı soğuk olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Yemden Başka Ne Yer?

Yavru muhabbet kuşunun yemden başka yediği yiyecekler vardır. Suda bekletilmiş bulguru, pirinci, çavdarı yavrulara verebilirsiniz. Yavruların sağlıklı gelişimi için beslenme sürecine azami derecede dikkat edilmelidir.

Yavru muhabbet kuşlarını ilk bir ay anneleri besler. Sonrasında ise yetişkin kuşların yediği yemlerle beslenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Yemlere ek olarak ıslatılmış tahıl, çeşitli sebzeler, tohumlar beslenme sürecine dâhil edilebilir.

Muhabbet kuşuna yemden başka verilebilecek yemekler doğru seçildiği takdirde uzun yıllar evcil dostunuzla beraber yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Aynı zamanda onun da her zaman mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.