Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşunun Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarız? Ölçme, Düşürme
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşunun Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarız? Ölçme, Düşürme

Muhabbet kuşunun ateşi olduğunu anlamak için ona dokunmak ve hareketlerini gözlemlemek gerekir. Ancak dokunmak her zaman kesin sonuç vermeyebilir. Çünkü muhabbet kuşlarının vücut sıcaklıkları korku, heyecan hissettikleri anlarda artabilir.

Muhabbet kuşunun ateşi olduğunu anlamak için veteriner hekimler tarafından ölçüm yapılmalıdır.

Ateş ölçümünü kendiniz yapmak isterseniz kuşunuzun sakin bir zamanında ayaklarına dokunmalısınız. Bu ölçümü belirli aralıklarla tekrarlayarak kalıcı bir ateşin varlığını sorgulayabilirsiniz.

Muhabbet kuşunun ateşi olduğunu anlamak için halsizlik, iştahsızlık, dengesizlik gibi belirtileri de takip etmelisiniz. Ateş genellikle tek başına bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmadığı için diğer belirtiler de izlenmelidir.

Muhabbet Kuşunun Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarız, Ölçeriz?

Muhabbet kuşunun ateşi olduğunu anlamak ve ölçmek için veteriner desteği alınmalıdır. Elektronik ateş ölçerler ile ateş seviyesi belirlenir. Bu sayede acil bir müdahale gerekip gerekmediği anlaşılır.

Ateş ile beraber seyreden olağan dışı davranışlar olduğunda mutlaka veterinerinizden destek almalısınız.

Elektronik ateş ölçerle yaptığınız ölçümlerde ayak sıcaklığı 39, vücut sıcaklığı ise 41 dereceye kadar normal olarak kabul edilir. Bunun daha üzerinde olan sonuçlar ise hastalığa işarettir.

Muhabbet Kuşu Ateşi Kaç Olmalı?

Muhabbet kuşu ateşi genellikle 39-42 derece aralığındadır. Bu sıcaklığın üzerine çıkıldığında ise endişe yaratıcı bir durum söz konusu olabilir.

Her şeyden önce ateşe neden olan şartları bilmek gerekir. Cereyanda kalmak, uygun olmayan oda koşullarında tutulmak sevimli dostunuzun ateşlenmesine neden olabilir.

Muhabbet kuşunun ateşi olduğunu anlamak gerekli tedbirlerin alınması açısından önemlidir. Uygun ortam şartları sağlandığı takdirde ateş gibi tehlikeli durumların önüne geçebilirsiniz.

Bunun dışında iç organlarda meydana gelen bir sorun da ateşe yol açabilir. Muhabbet kuşunuzu düzenli veteriner kontrollerine götürerek kısa ve uzun vadede ateşe yol açacak faktörler için tedaviye başlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Ateşi Nasıl Düşürülür?

Muhabbet kuşunun ateşinin düşürülmesi için veteriner desteği alınması şarttır. Bunun için veterinerinize kuşunuzun görüntüsünü gösteren bir kayıt gönderebilirsiniz. Çünkü ateşliyken kuşu dışarı çıkarmanız tehlikeli olabilir.

Kuşun durumunu inceleyen hekimler uygun bir ilaç önerebilir. Bu ilacı alarak hemen minik dostunuza verebilirsiniz. Ancak veteriner sevimli dostunuzu bizzat görmek isteyebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden kliniğin yolunu tutmalısınız.

Muhabbet Kuşlarında Ateşe Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında ateşe neden olan hastalıklar arasında böbrek iltihabı gösterilebilir. Böbrek iltihabı belirtileri arasında ishal vardır. İshalle beraber faydalı bileşenler vücuttan atıldığı için bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Kilo fazlalığı da ateşe sebebiyet verir. Kilo fazlası olan kuşların uygun bir diyetle yağ fazlalığından kurtulması sağlanmalıdır.

Muhabbet kuşunun ateşi olduğunu anlamak ve doğru tedaviyi uygulamak son derece önemlidir. Hatalı yapılan tedaviler kuşunuzun hayatını kaybetmesine yol açar. Bu nedenle konuyla ilgili olarak her zaman veteriner desteği almanızda fayda vardır.