Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşunun Eşi Ölürse, Eşinden Ayrılırsa Ne Yapılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşunun Eşi Ölürse, Eşinden Ayrılırsa Ne Yapılır?

Muhabbet kuşu eşinin ölmesi durumunda kuş sahiplerinin yapması gereken bazı işlemler vardır. Çift halinde bakılan muhabbet kuşlarından birisinin ölmesi veya eşinden ayrılması durumunda kuşun psikolojisi incelenmelidir.

Bazı muhabbet kuşlar eşi öldüğünde ömür boyu yeni bir eş istemezken bazılarında ise yeni bir eş ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir.

Muhabbet kuşu eşi ölmesi durumunda genellikle depresyona girebilir. Bu riske karşı muhabbet kuşu sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Muhabbet Kuşumun Eşi Öldü Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşu eş ölmesi durumunda yapılacakların başında kuşun fiziksel ve ruhsal durumunu gözlemlemek gelir.

Çift halinde yetiştirdiğiniz muhabbet kuşları sevecen ve duygusal canlılardır. Birbirine çok alışan muhabbet kuşlarında çiftten biri öldüğünde diğer kuş da duygusal olarak çöküş yaşayabilir.

Kafes içinde 7/24 beraber olduğu muhabbet kuşu eşini kaybeden kuşlarda depresyon belirtileri görülebilir. Muhabbet kuşun yem yemesi, uçması, ötmesi ve tüylerinin durumu gözlemlenerek eş ihtiyacı olup olmadığı anlaşılabilir.

Muhabbet Kuşunun Eşi Ölürse Ya Da Eşinden Ayrılırsa Yaşar Mı?

Muhabbet kuşu eşi öldüğünde ağır bir depresyona girebilir. Muhabbet kuşunun eşini kaybettikten sonra yem yememesi veya uçmak istememesi depresyon belirtisi olabilir. Eğer muhabbet kuşuna yeni eş alınmazsa, çift halinde yaşamaya alışmış kuşlarda ölümle sonuçlanan depresyon görülebilir.

Muhabbet kuşu eşi kaybolduğunda hiç hareket etmeden saatlerde tünekte durabilir. Bunun dışında bazı muhabbet kuşları ise tünek yerine kafesin zemininde durarak hayata küsmüş gibi davranabilir. Bu tür durumlarda çiftin diğer kuşunu da kaybetmemek için bir an önce harekete geçilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşunun Eşi Öldükten Ya Da Eşinden Ayrıldıktan Sonra Yeni Eş Alınır Mı?

Muhabbet kuşuna eşi ölünce yeni eş almak en doğru işlemlerden biridir. Uzun zaman beraber olan çift halindeki muhabbet kuşundan birisinin ölmesi durumunda mutlaka kafese yeni bir eş alınmalıdır.

Muhabbet kuşunun depresyona girmemesi ve yeni eşe alışması için bir an önce anlaşabileceği özellikte bir eş alınmasında fayda vardır. Muhabbet kuşunun eşinin yaş bakımından yetişkin olması ve birbirlerine yakın yaşta olmalarına dikkat edilmelidir. Aksi halde muhabbet kuşu eşi öldükten sonra kafese alınan yeni kuşu eş olarak görmeyebilir.

Muhabbet Kuşunun Eşi Öldükten Ya Da Eşinden Ayrıldıktan Ne Zaman Sonra Eş Alınmalıdır?

Muhabbet kuşu yeni eş alma zamanı konusunda kuşun hareketlerini gözlemleyerek çıkarımda bulunmak gerekir.

Uzun süre çift olan ve daha sonra eşi öldükten sonra yalnız kalan muhabbet kuşu, birkaç gün sonra depresyon belirtileri gösterebilir.

Durgunlaşan, ötmeyen, yem yemeyi reddeden ve kafesin dibine inen muhabbet kuşlarına vakit kaybetmeden yeni eş almak gerekir. Muhabbet kuşu yeni eş seçiminde kuşların aynı yaş grubunda olmasına dikkat edilmelidir.

Eşi Ölen Muhabbet Kuşu Depresyona Girer Mi?

Eşi ölen muhabbet kuşunun depresyona girmesi yaygın şekilde görülen bir durumdur. Kafeste birlikte yaşamaya alışmış muhabbet kuşunun eşi öldüğünde depresyon belirtileri ortaya çıkabilir.

Muhabbet kuşunuz hareket etmeden duruyor, ötmüyor, yem yemiyor ve eski canlılığı yoksa eşi öldükten sonra depresyona girmiş demektir.

Eşi Ölen Muhabbet Kuşu Konuşmayı Keser Mi?

Eşi ölen muhabbet kuşunun ötmemesi, kuş sahiplerini endişelendirebilir. Muhabbet kuşu çift halinde yaşamaya alıştığında eşi ölünce depresyona girebilir.

Muhabbet kuşunun eşi öldüğünde konuştuğu kelimeleri unutabilir veya konuşmayı kesebilir. Bazı muhabbet kuşları ötmeyi ve yem yemeyi bile reddedebilir.

Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak için eşi ölen muhabbet kuşuna bir an önce eş alınmalıdır. Muhabbet kuşu eşi ölmesi halinde yeni eş için uygun kriterlerde seçim yapılmalıdır.