Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşunun Kaç Aylık Olduğunu Nasıl, Nerden Anlarız?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir:
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikleri görmek için buraya tıklayabilirsin.

Muhabbet Kuşunun Kaç Aylık Olduğunu Nasıl, Nerden Anlarız?

Muhabbet kuşunun kaç aylık olduğunu anlamak için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler genellikle gövde üzerindeki bazı belirtileri incelemeye yöneliktir.

Yaşın doğru bilinmesi eğitim verme, çiftleştirme ve bakım sürecinde önem kazanır. Muhabbet kuşunun kaç aylık olduğunu anlamak hastalıkların doğru tespit edilmesi ve doğru müdahale için de önem kazanır.

Muhabbet kuşunun yaşı arttıkça görünümünde değişmeler meydana gelmeye başlar. Aynı zamanda davranışları da yavruluk dönemine göre farklılık gösterir.

Bazı kuşlar yavruyken daha sakin yapıdayken yetişkinlik döneminde saldırganlaşabilir. Bazıları ise daha cana yakın hale gelir. Tabii ki bu durumda gösterilen ilgi ve alakanın da etkisi vardır.

Yaşı ilerleyen kuşların sosyalliği azalır. Bu nedenle çok fazla yeni insanlara alıştırmak için uğraşmamalısınız. Yapmanız gereken yaşa göre değişen ihtiyaçlarını anlamak ve ona göre hareket etmektir.

Bir Muhabbet Kuşunun Yaş Belirleme Yöntemleri Nelerdir?

Bir muhabbet kuşunun yaş belirleme yöntemleri arasında farklı seçenekler vardır. Her ne kadar farklı yöntemler olsa da genellikle veterinerler, kuş yetiştiricileri doğru tespit yapabilir.

Bazı yöntemler her kuş türünde işe yaramayabilir. Öte yandan cinsiyete göre de uygulanması gereken muhabbet kuşunun kaç aylık olduğunu anlama yöntemi farklılaşır.

Muhabbet Kuşunun Kafasındaki Baş Çizgileri

Muhabbet kuşunun kafasındaki baş çizgileri yavruyken daha belirgin bir yapıya sahiptir. Alın kısmını da kaplayan çizgiler, yetişkinlik döneminde geriye doğru çekilir.

İlk üç ay boyunca çizgiler, yüzün tamamını kaplar. 3 aydan sonra çizgi sayısı azalmaya başlar.

Yeşil kuşların yüzü açılarak sarı renge dönüşür. Mavi renkli kuşların ise yüzü beyaz olur. 6-7 aydan itibaren çizgiler, büyük ölçüde kaybolur.

İlerleyen yaşlarda çizgiler tamamen yok olur. Kafa kısmı tek renk alır. Ancak bu yöntem albino, lutino, tıknaz türlerde geçerli değildir. Aynı zamanda bazı kuşlar doğuştan çizgisiz bir baş yapısına sahip olabilir.

Muhabbet Kuşunun Boynundaki Benekler

Muhabbet kuşunun boynundaki benekler yavruyken çok fazla büyük değildir. Yaş ilerledikçe bu benekler daha geniş bir alan kaplamaya başlar. Muhabbet kuşu beneklerine bakarak genç mi yaşlı mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Gaga Rengi

Muhabbet kuşu gaga renginde yaş ile ilgili belirli bir farklılık yoktur. Gaga rengi genellikle sarı ve yeşil renklerdedir. Yetişkin kuşların daha koyu bir gaga rengine sahip olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu şekilde kesin bir tespit yapmanız söz konusu olmaz.

Muhabbet Kuşu Cere Rengi

Muhabbet kuşu cere rengi yaş belirlemede kullanılan yöntemlerden biridir. Yavruların cere rengi daha açık tonlardadır. Yetişkinlerde ise cere rengi genelde daha koyu olur.

Türe ve cinsiyete bağlı olarak da cere rengi farklılaşır. Yavruların cinsiyeti eğer erkekse ceresi pembe ve mor tonlarında olur.

Bu renk yaş ilerledikçe maviye dönüşür. Mavi, koyu ya da açık tonlarda olabilir. Dişi kuşlarda ise renk daha fazla değişkendir.

Muhabbet Kuşlarındaki Göz Halkaları (İris Çizgileri)

Muhabbet kuşlarındaki göz halkaları yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. Yavruların göz halkaları koyu gri renge sahiptir. Çok fazla göze çarpmayan bir görünüme sahip olan halkalar zamanla daha dikkat çekici hal alır. Halka rengi beyazlaşır. 8 aya kadar göz halkaları koyu gri renktedir.

Daha yetişkin dönemdeki kuşlarda kahverengi ve gri halka rengi görülebilir. 8-12 ay arasında bu renkler ağırlıktadır. Sonrasında ise daha açık tonlar ortaya çıkar. Albino kuşlarda da göz halkalarından yaş belirlemesi yapılabilir.

Albino Ve Lutino Muhabbet Kuşlarında Yaş Tahmini Nasıl Yapılmaktadır?

Albino ve lutino muhabbet kuşlarında yaş tahmini diğer kuşlardan farklı yöntemlerle yapılır. Albino ve lutino kuşlar tamamen ayrı renktedir. Albinolar beyaz, lutinolar sarı renkte olur. Albinoların henüz yavruluk döneminde yanaklarında hafif lekeler bulunur.

Lekeler zamanla daha geniş bir alana yayılır. Öte yandan ayak tırnaklarına bakılarak da yaş tahmini yapılabilir. Ayak tırnaklarının uzunluğundan yola çıkılarak da kuşunuzun kaç yaşında olduğunu belirleyebilirsiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Yavru muhabbet kuşlarının anlaşılması daha kolaydır. Yavru kuşların çizgileri oldukça belirgin bir yapıdadır.

Gözlerin tamamen siyah olması da kuşun yavru olduğuna işarettir. Yavrularda çenenin ve gaganın daha açık olduğunu söylemek mümkündür. Muhabbet kuşları yavruyken benekleri daha küçüktür.

Yaşlı Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Yaşlı muhabbet kuşunun anlaşılması için çizgiler, göz, gaga, cere rengi gibi detaylara dikkat etmek gerekir.

Yaş ilerledikçe göz rengi daha da açık bir hal alır. 7-8 yaşlarına doğru gözün yarısı beyaz halkayla kaplı hale gelir. Yaşlı muhabbet kuşlarının baş çizgilerinin kaybolması en önemli belirtiler arasındadır.

Muhabbet kuşunun kaç aylık olduğunu anlamak için bir veteriner hekimden destek almak daha sağlıklıdır.