Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Dolu Boş Yumurta Kontrolü Nasıl, Ne Zaman, Neden Yapılır?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Dolu Boş Yumurta Kontrolü Nasıl, Ne Zaman, Neden Yapılır?

Sultan papağanı dolu boş yumurta kontrolü konusu, sultan papağanı sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir.

Sultan papağanı yumurtasının kontrol edilmesi konusu özellikle sultan papağanlarının kızgınlık dönemi olan ilkbahar ve yaz aylarında oldukça merak edilir.

Sultan Papağanı Dolu Boş Yumurta Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sultan papağanı dolu boş yumurta kontrolü için sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Söz konusu olan sultan papağanının dişi olduğundan emin olun. Erkek sultan papağanları yumurta üretmezler.
  • Yumurtanın ne kadar süredir kuluçkada olduğunu belirleyin. Normalde sultan papağanı yumurtaları, kuluçka süresi 21-23 gün arasında olacak şekilde 2-3 hafta içinde çatlarlar.
  • Yumurtayı elinize alın ve zarar vermeden hafifçe sallayın. Eğer içinde bir yavru varsa, sallama sırasında yavru hareket edecek ve siz de hareketi hissedeceksiniz.
  • Yumurtanın ışık geçirip geçirmediğini kontrol edin. Eğer içinde bir yavru varsa, yumurta ışığı geçirmez ve karanlık bir görüntü verecektir.
  • Yumurtanın rengini ve dokusunu kontrol edin. Sağlıklı bir sultan papağanı yumurtası sert, pürüzsüz ve genellikle beyaz renktedir. Yumurta kabuğu çatlak veya lekeliyse, o yumurta genellikle sağlıksız veya kusurlu olabilir.

Yukarıdaki adımlar ile sultan papağanı yumurtasının kontrol edilmesi işlemini gerçekleştirirken oldukça hassas davranmanız gerekir. Yumurtalar çok hassastır ve yapacağınız yanlış bir hareket ile oluşacak yavrunun ölümüne neden olabilirsiniz.

Sultan Papağanı Dolu Boş Yumurta Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Sultan papağanı dolu boş yumurta kontrolü yapılma zamanı çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu durumun nedeni ilkbahar ve yaz aylarında sultan papağanlarının kızgınlığa girerek yumurta üretmeleridir.

Buna ek olarak dişi sultan papağanınızın yumurtasında yavru kontrolü yapmak için bir erkek sultan papağanı ile çiftleşmiş olduğu zamanı belirlemeniz ve o zaman diliminde yapmanız gerekir.

Sultan Papağanı Dolu Boş Yumurta Kontrolü Neden Yapılır, Gerekli Midir, Faydaları Nelerdir?

Sultan papağanı dolu boş yumurta kontrolünün gerekliliği duruma göre değişir. Ancak, birçok veterinerin önerdiği bir durumdur.

Sultan papağanı yumurta kontrolü yapan kişiler neden olarak yavrulara zarar gelmeden sürekli tamamlamak olduğunu söylemişlerdir. Sultan papağanı yumurtasının kontrol edilmesi sayesinde yavruların oluşma süresi en sağlıklı bir şekilde atlatılabilir.