Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Ekmek, Ekmek İçi Yer Mi? Sever Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Ekmek, Ekmek İçi Yer Mi? Sever Mi?

Sultan papağanlarının ekmek yemesi, Sultan papağanı sahiplerinin zaman zaman karşılaştıkları bir durumdur. Sultan papağanının ekmek yemesi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunur.

Unutulmaması gereken Sultan papağanlarının severek yedikleri her şeyin sağlıklarına faydalı olmayacakları ve faydalı olsa da ölçülü olunması gerektiğidir.

Sultan Papağanı Ekmek İçi Yer Mi? Sever Mi?

Sultan papağanının ekmek içi yemesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Sultan papağanlarının geneli ekmek içi yemeyi çok severler.

Ancak, ekmek çeşitlerinin çok fazla besleyici özellikleri bulunmaması nedeni ile Sultan papağanlarının fazla tüketmesi önerilen besinler arasında olmaması da unutulmaması gereken bir durumdur.

Sultan Papağanlarına Ne Tür Ekmek Verilebilir?

Sultan papağanlarına verilecek ekmek türleri daha besleyici olan ekmek türleridir. Sultan papağanlarına tam buğday ekmeği gibi tam tahıllı ve az işlenmiş ekmekler verilebilir.

Bu tür ekmekler, rafine edilmiş beyaz ekmeklere göre daha fazla besin değeri içerirler ve Sultan papağanlarının diyetine daha uygun olurlar.

Sultan papağanının ekmek yemesi konusunda ekmek çeşidi çok önemli bir faktördür. Beyaz ekmekler ve diğer rafine edilmiş ekmekler, çoğunlukla işlenmiş tahıllardan yapılmıştır ve besin değerleri düşüktür.

Sultan Papağanlarına, tuzsuz ve şekersiz, küçük boyutlarda kesilmiş ekmekler vermek uygun olacaktır. Ekmek, Sultan papağanının beslenmesinin sadece küçük bir bölümünü oluşturmalıdır. Ayrıca, ekmek gibi insan yiyeceklerinin sadece ara sıra ödül olarak verilmesi önerilir.

Sultan Papağanları Ekmek Sever Mi?

Sultan papağanlarının ekmek sevmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Birçok Sultan papağanı sahibi, yemek yerlerken Sultan papağanlarının ekmeklerini yemeğe çalıştığına sahip olmuşlardır. Bu durum oldukça normal ve sık görülen bir durumdur.

Ancak, Sultan papağanları da dahil olmak üzere her hayvanın kendine özgü bir damak zevki vardır. Yani, Sultan papağanlarının çoğu ekmek yemeği sevse de küçük bir kısmı ekmek yemezler.

Sultan papağanının ekmek yemesi konusunda yapılan en büyük yanlış sırf hayvan seviyor diye her istediğinde ekmek vermektir. Bu durum hayvanda kilo problemi gibi birden fazla soruna yol açabilir. Ayrıca, sürekli ekmek yemeye alışan bir hayvan gerekli yem ve besinleri yemeyi de reddedebilir.