Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Kızgınlık Yumurtası [Ne Zaman, Kaç Tane, Ne Yapmalıyım?]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Kızgınlık Yumurtası [Ne Zaman, Kaç Tane, Ne Yapmalıyım?]

Sultan papağanı, mavi, siyah ve yeşil renklerde tüyleri olan bir kuştur. Sultan papağanı kızgınlık yumurtası kuş sahiplerini şaşırtan bir konudur.

Sultan Papağanı Kızgınlık Yumurtası Nedir?

Kızgınlık yumurtası ifadesi aslında sultan papağanı için doğru bir ifade değildir. Kızgınlık dönemi, dişi kuşların üreme dönemidir ve yumurtlama bu dönemde gerçekleşir.

Ancak, Sultan Papağanı türü dişi kuşlar yumurtlamak için erkeklerin varlığına ihtiyaç duymazlar. Bu nedenden dolayı Sultan Papağanı türü dişi canlılar eşleri olsa da olmasa da kızgınlık dönemine girdiklerinde yumurtlarlar ve halk arasında bu yumurta kızgınlık yumurtası olarak adlandırılmış durumdadır.

Dişi Sultan Papağanı Kızgınlık Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Dişi Sultan Papağanı kızgınlık yumurtası oluşumuna işaret eden birkaç şeyi kuşunuzun davranışlarında gözlemlemeniz mümkündür. Sultan Papağanı türünün dişileri, yumurtlayacakları dönemde yuva yapma girişiminde bulunurlar.

Bu yuva yapma girişimi genellikle çevrelerinde bulunan küçük şeyleri parçalayarak tıpkı doğadaki kuşlar gibi çalı çırpıdan toplama bir ev yapma şeklindedir.

Buna ek olarak Sultan Papağanı türünün dişileri yumurtlayacakları dönem olan kızgınlık dönemlerinde daha agresif davranabilirler.

Kuşunuz kızgınlık davranışlardan sonra kuşun oluşturduğu yuvada ya da çevresindeki herhangi bir alanda yumurta buluyorsanız bu yumurta çok yüksek bir ihtimalle Sultan Papağanı kızgınlık yumurtası olarak adlandırılan yumurtadır. Bu durumun kesinliğini öğrenmek için bir veteriner hekim ile görüşmeniz faydalı olabilir.

Dişi Sultan Papağanı Ne Zaman Kızgınlık Yumurtası Yapar?

Dişi Sultan Papağanı kızgınlık yumurtası yapma zamanı için net bir süre ya da tarih verebilmek mümkün değildir. Yumurtlama dönemi, ortalama olarak yılın ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşir. Ancak dişi kuşun yaşına, genel sağlık durumuna, beslenme durumuna, ışık düzenine ve diğer faktörlere bağlı olarak yumurtlama dönemi değişebilir.

Dişi kuşlar, yumurtlama döneminde genellikle bir yuva hazırlarlar ve yuvaya bir veya daha fazla yumurta bırakırlar. Eğer dişi Sultan Papağanı sürekli olarak yuva hazırlıyorsa ve yuva içerisinde bir ya da daha fazla yumurta varsa, bu dişinin üreme dönemi olduğunu gösterir.

Dişi Sultan Papağanı kuşunuzun kızgınlık döneminde olup olmadığının en doğru cevabını veteriner hekimlerden alabilirsiniz.

Dişi Sultan Papağanı Kaç Adet Kızgınlık Yumurtası Yumurtlayabilir?

Dişi Sultan Papağanı kızgınlık yumurtası adeti olarak net bir sayı vermek mümkün değildir. Dişi Sultan Papağan türleri çoğunlukla kızgınlık dönemlerinde 3 ila 5 yumurta arasında yumurta bırakırlar. Bu yumurta sayısı kuşun yaşına, genel sağlık durumuna ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterir.

Sultan Papağanı Kızgınlık Yumurtası Kafesten Alınmalı Mı?

Sultan Papağanı kızgın yumurtasının kafesten alınması ile ilgili veteriner hekime danışarak hareket etmek, kuşunuzun sağlığı açısından faydalı olabilir.

Çeşitli durumlarda Sultan Papağanı türünün kızgınlık yumurtalarının kafesten alınması ve yumurtlama alanı olan yuvanın dağıtılması kuşun sağlığı için gerekli olabilir. Bu durumun sebebi kuşun kontrolsüzce fazla sayıda ya da sık aralıklar ile yumurtlaması olabilir.

Öte yandan çeşitli durumlarda da kuşun yumurtalarının kafesten alınmaması, kuşun doğal dengesinin bozulmaması açısından gerekli olabilir. Bahsedilen iki durumdan hangisinin söz konusu olduğunu öğrenmek için veteriner hekim ile görüşmeniz gerekir.

Sultan Papağanı Kızgınlık Yumurtası Nasıl Önlenir?

Sultan Papağanı kızgınlık yumurtasının önlenmesi ekstrem durumlar haricinde tavsiye edilen bir durum değildir. Bu durumun sebebi kuşun yumurta üretiminin önlenmesi doğal dengesini bozacağı için çeşitli sağlık ya da duygu durum problemlerine yol açabilecek olmasıdır.

Öte yandan ekstrem bir durum olarak kuşun çok fazla yumurtlaması ya da genel sağlık durumu için yumurtlamaması gerekiyorsa kuşun yumurtaları kafesten alınarak ya da yuva olarak oluşturdukları olan bozularak yumurta üretmesi önlenebilir.

Ancak, her durumda Sultan Papağanı kızgınlık yumurtası önlenmesi için veteriner hekime danışarak hareket etmek hayati önem taşır.