Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Dışkısını (Kakasını) Yer?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Dışkısını (Kakasını) Yer?

Sultan papağanının kakasını yemesi çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman görülebilen bir durumdur.

Sultan papağanının dışkısını yemesi çok önemli sorunlardan kaynaklanan ve daha da büyük sorunlara çok açabilecek bir durumdur.

Sultan Papağanı Neden Kendi Dışkısını (Kakasını) Yer?

Sultan papağanının kendi dışkısını yemesi doğal yaşamda çok sık görülen ve gerekli nedenleri bulunan bir durumdur. Ancak, evde bakılan sultan papağanlarının kendi dışkılarını yemesi çeşitli sorunlara ve eksikliklere işaret eder.

Sultan papağanlarının kendi dışkılarını yeme sebepleri başlıca şunlardır:

  • Temizlik: Sultan papağanları, doğal ortamlarında yuvalarındaki dışkıları temizleme amacı ile dışkılarını yiyebilir. Ancak, bu durum evde bakılan bir Sultan papağanında görülüyorsa sahibinin kafesi yeterince temizlememesinden kaynaklanıyor olabilir.
  • Sindirim: Dışkı yemek, Sultan papağanlarında bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olabilir. Sultan papağanları bundan dolayı ve sindirim sistemlerindeki yararlı bakterilerin sayısını arttırmak nedeni ile kendi dışkılarını yiyebilirler.
  • Protein İhtiyacı: Sultan papağanları, vücutlarının ihtiyaç duyduğu proteinin bir kısmını kendi dışkılarında bulunan azotlu bileşiklerden karşılayabilirler.

Yukarıdaki nedenlerden anlaşıldığı üzere evde bakılan sultan papağanının dışkısını yemesi hijyen ve protein gibi çeşitli şeylerin eksikliğinden kaynaklanır.

Anne Sultan Papağanı Neden Yavrusunun Dışkısını (Kakasını) Yer?

Anne sultan papağanının yavrusunun dışkısını yeme nedenleri birden fazladır. Anne sultan papağanları yavrularının dışkısını yemek, yuva temizliği için bir yol olarak da kullanılabilir.

Yavruların dışkısı yuvada birikir ve bu durum enfeksiyonlara ve hastalıklara neden olabilir. Anne papağan, yavruların dışkısını yiyerek yuva temizliğine yardımcı olabilir.

Dışkı yeme davranışı anne ve yavru papağanlar arasında güçlü bir bağ oluşturabilir. Anne papağan, yavrularına bakım sağlamak için sürekli olarak onlarla etkileşim halinde olur ve yavrularının ihtiyaçlarını anlar. Bu etkileşim, yavru papağanların güvenliği ve refahı için önemlidir.

Sultan Papağanının Kendi Dışkısını Yemesinin Zararları Nelerdir? Zararı Var Mıdır?

Sultan papağanının kendi dışkısını yemesinin zararları bulunabilir. Bu davranış doğal bir davranış olsa da özellikle evcil hayvanlar için zararları bulunabilir.

Kendi dışkısını yeme davranışı, özellikle kronik hale geldiğinde, bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu enfeksiyonlar, sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve ishal gibi semptomlara neden olabilir.

Ayrıca, bağırsaklarda zararlı bakterilerin üremesine neden olabilir ve genel bağışıklık sistemi sağlığına zarar verebilir.

Dışkı yeme davranışı ayrıca, papağanın genel hijyenini de etkileyebilir. Bu davranışın sık sık sergilenmesi, tüylerin ve tırnakların dışkı ile kirli olmasına neden olabilir ve bu da cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Özetle Sultan papağanının dışkısını yemesi özellikle kronik bir hale geldiyse önlenmesi gereken bir durumdur.