Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Su İçmiyor? Su İçmeme Nedenleri Nelerdir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Su İçmiyor? Su İçmeme Nedenleri Nelerdir?

Sultan papağanlarının su içmemesi büyük sorunların göstergesi ve ileride daha büyük sorunların da nedeni olabilir.

Sultan papağanının su içmemesi durumu söz konusu ise acilen bir veteriner hekime danışmak gerekir.

Sultan Papağanı Su İçmeme Nedenleri Nelerdir?

Sultan papağanının su içmeme nedenleri duruma göre değişiklik gösterebilir. Sultan papağanlarında görülen su içmeme durumunun nedenleri başlıca şunlardır:

  • Aşırı Meyve ya da Sebze Tüketimi: Meyve ve sebzelerin büyük bir çoğunluğu yüksek oranda su içerirler. Yüksek oranda su içeren meyve ya da sebzeleri tüketen sultan papağanları su ihtiyaçlarını karşıladıkları için su içmeyebilirler. Ancak, meyve ve sebzeler içerisinde bulunan suya ek olarak sade su da tüketmeleri sağlıkları için şarttır.
  • Su Kirliliği: Sultan papağanının su içmemesi konusunda söz konusu olan su, kirli bir su ise sultan papağanı suyu içmez. Bu durumda kirli suyun temiz su ile değiştirilmesi gerekir.
  • Hastalık: Bazı hastalıklar sultan papağanlarının su içmesini engelleyebilir. Örneğin, solunum yolu enfeksiyonları, sultan papağanlarının su içmelerini zorlaştırabilir.
  • Su kalitesi: Bazı sultan papağanları, su kalitesine duyarlıdır. Eğer su kalitesi kötü ise, suyu içmeyi reddedebilirler. Bu nedenle, sultan papağanlarına içme suyu sağlarken, suyun kalitesinin de kontrol edilmesi önemlidir.

Yavru Sultan Papağanı Su İçmeme Nedenleri Nelerdir?

Yavru sultan papağanının su içmeme nedenleri duruma göre değişiklik gösterir. Yavru sultan papağanlarının su içmeme nedenleri de tıpkı yukarıda belirtilmiş olan erişkin sultan papağanlarının su içmeme nedenleri ile aynıdır.

Sultan Papağanının Yem Yediği Halde Su İçmemesinin Bir Zararı Var Mıdır?

Sultan papağanının yem yediği halde su içmemesinin zararları bulunur. Sultan papağanlarının tıpkı yem yemesi gerektiği gibi belirli ölçülerde su içmeleri de gerekir.

Sultan papağanının su içmemesi durumunda ortaya çıkacak zararlar şunlardır:

  • Sultan papağanının sağlıklı bir böbrek fonksiyonu için yeterli miktarda su tüketmesi gerekir. Yeterli su alımı olmadığında, böbrekler işlevlerini yerine getiremeyebilir ve böbrek problemleri gelişebilir.
  • Yeterli su tüketimi sağlanmazsa, sultan papağanı susuz kalabilir ve dehidrasyon yaşayabilir.
  • Sindirim sistemi, yiyecekleri parçalayıp besinleri emmek için suya ihtiyaç duyar. Yeterli su tüketimi olmaması sindirim sorunlarına neden olabilir.