Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Sürekli, Çok Öter, Çığlık Atar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Sürekli, Çok Öter, Çığlık Atar?

Sultan papağanının sürekli ötüp çığlık atması zaman zaman sizinle iletişim kurmak istemesinden kaynaklanabilir.

Canı sıkılan, bir şeylerden korkan, ilgisiz kalan papağan çevresine konumunu bildiriyor olabilir.

Her ne kadar yetişmiş bir yavru olsa da iki kuşak öncesi ataları vahşi yapıda olduğu için tehlike anında çığlık, ötme davranışı gösterir. Dikkatini istediği tarafa çekmek için bağırma, çığlık atma silahını kullanacaktır.

Dişi Sultan Papağanının Sürekli Ötme Nedenleri Nelerdir?

Dişi sultan papağanının sürekli ötme nedeni sahibine ve çevresine bir şeyler anlatma çabası olabilir.

Günlük olarak uzun süre boyunca aşırı artan çığlık ve bağırma sesleri zaman zaman sahiplerini kızdırıp sinirlendirse de onları anlayarak normal, normal sesler arasındaki farkı tanımanızı kolaylaştırır. 

Çığlık gibi gürültülü sesler kuşunuzun herhangi bir duruma verdiği cevap olabilir. Size mesaj iletmek amacıyla bu yöntemi kullanıyor olabilir.

Sultan kuşları hayatta kalmak için de çığlık, ötmeyi bir araç olarak kullanabilir. Bu sesler davranışlarının doğal bir parçasıdır.

Dişi Sultan Papağanının Yüksek Sesle Ötme (Bağırma) Nedenleri Nelerdir?

Dişi sultan papağanının yüksek sesle ötme bağırma nedenleri hoşnutsuzluk, korku, hayal kırıklığı, umutsuzluk, çaresizlik gibi mesajları iletmektir.

Çığlık atan kuş genellikle mutlu değildir. Mutsuzluk durumunu kuşunuzun ses tonundan anlayabilirsiniz.

Gerçek ses tonları genellikle gün batımı ve gün doğumunda cıvıl cıvıl konuşma ve yüksek sesle şarkı söyleyerek ötüşme şeklinde ortaya çıkar.

Evcil hayvanınız sizinle iletişime geçmek için ötüşme ve çığlığı bir çağrı aracı olarak görür.

Sultan papağanının sürekli ötüp çığlık atması devamlı hale gelirse onun anlayabileceği türden işaretler yaparak karşılık verebilirsiniz. Bunu ıslık ve belirlediğiniz bazı kelimeler yardımı ile yapabilirsiniz.

Erkek Sultan Papağanının Sürekli Ötme Nedenleri Nelerdir?

Erkek sultan papağanının sürekli ötme sebepleri çeşitli mesajlar verebilir. Kuşunuzun sesi melodik ise mutlu ve kur yapıyor demektir.

Çağırma olarak nitelendirilen çığlığa benzeyen sesleri yaşadığı yerden mutlu olmadığı anlamına gelir.

Kuşunuzla yeterince ilgilenerek son zamanlarda salma saatini değiştirmeniz gerekir.

Kuşunuzun kafesine yem ve suyunu taze ve dolu bir şekilde bırakmalı; oyuncak, salıncak koyarak keyifli, rahat, özgür şekilde hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Erkek sultan papağanları da 1 yaşında ve sonrasında uzun uzun güzel ve melodik şekilde ötmeye başlar.

Erkek Sultan Papağanının Yüksek Sesle Ötme (Bağırma) Nedenleri Nelerdir?

Erkek sultan papağanının yüksek sesle ötme nedenleri şunlardır: Erkek sultan papağanları 3 – 4 aylık olduktan sonra canlı, melodik öter.

Papağanınıza ailenin ferdi gibi davranıp onunla oyunlar oynadıkça heyecanlanan kuşunuz sizi ısırarak bağırabilir.

Ayrıca tehlikeden haberdar olması halinde de bağırma davranışı göstererek bir güç gösterisi ve gözdağı verme yolu olarak ta bağırma ve çığlık atmayı seçebilir. Bağıran kuşun yanına heyecanlı bir şekilde koşmanız davranışı pekiştirmenize neden olabilir.

Bağırmanın yanı sıra istemediğiniz davranışları gösterdiğinde de her defasında yanına koşmamalısınız. Aksi takdirde yaptığınız bu hareketi eğlenceli bir oyuna çevirebilir.

Ona bağırırsanız da bunu bir oyun zannederek kafesinde bile olsa tırtıklama sultan papağanının sürekli ötüp çığlık atması davranışları devam eder. Ona ailenin bir parçası gibi davranarak bağırmayı önemsememeniz davranışın sürekliliğini ve şiddetini azaltacaktır.