Anasayfa » Güvercin » Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar

Taklacı güvercinlerin en belirgin ve ayırt edici özelliği takla atmalarıdır. Bu güvercinlerin takla atma sebebi, kalıtsal hareket bozukluğuna sahip olmalarıdır. Bu bozukluk, güvercinlerin beyinde yer alan denge merkezinin mutasyona uğramış olmasından kaynaklanır.

Taklacı güvercinler, uçmaya çalışır ve uçmaya çalışırken enerjileri bitene kadar takla atar ya da uçmaktan vazgeçer.

Taklacı güvercinler, yıllar boyunca pek çok farklı ırkla eşleşmiştir. Bu eşleşmenin sonucu olarak da melez ırklar meydana gelmiş ve sayılarında artış söz konusu olmuştur.

Melez ırkların sayısının artması sebebiyle saf kan ırkların sayısında azalış meydana gelmiştir. Dolayısıyla saf kan ırk taklacı güvercin bulmak oldukça güçtür ve bu sebeple de saf kan ırk taklacı güvercinler çok değerlidir.

Taklacı Güvercin Nedir?

Taklacı güvercin, pek çok türe ve kendine özel takla atma özelliğine sahip olan bir kuş tipidir. Takla atmak, taklacı güvercinler bakımından elzemdir.

Taklacı güvercinler, taklacı yetiştiricileri tarafından yetiştirilir. Bunun amacı, taklacı güvercin ırkının geleneksel özelliklerinin korunmasıdır. Aynı zamanda taklacı güvercinler, performans kuşları olduğu için taklalı performansların üst seviyeye çıkarılması da amaçlanır.

Taklacı Güvercinlerin Kısa Tarihçesi

Taklacı güvercinlerin tarihi bakımından atalarının, pek çok güvercin ırkında da olduğu gibi, Orta Asya’ya dayandığı bilinir.

Türklerin yapmış olduğu göçler sebebiyle taklacı güvercinler, dünyaya yayılmıştır. Bu sebeple de taklacı güvercinlerin dünyada bilinen isimleri, “Turkish Tumbler” ve “Asiatic Clap Tumbler” şeklindedir.

Türklerin zaman içinde yapmış oldukları göçler sebebiyle taklacı güvercinler, başka ırklarla eşleşerek melez bir ırk haline gelmiştir. Dolayısıyla saf kan taklacı güvercin ırkı bulmak oldukça zordur.

Taklacı Güvercinleri Meşhur Olan İller Hangileridir?

Taklacı güvercinlere en çok rastlanan iller; Şanlıurfa, Malatya, Ankara, Bursa, Çorum, Konya, Antalya, Diyarbakır ve Sivas şeklindedir. Her tür taklacı güvercinin kendine özgü ayırt edici özelliği vardır.

Taklacı Güvercin Genel Özellikleri Nelerdir?

Taklacı güvercinin genel özellikleri, takla atmalarıdır. Taklacı güvercinler, uçarken manevra yapabilme yetenekleri ve sahip oldukları asil duruş sayesinde dikkat çekici kuş türleri listesinin başında yer alır. Taklacı güvercinler, sıcakkanlı hayvanlardır.

Bulgur ve pirinç tüketmeyi, lahana, bezelye, marul, karnabahar gibi çeşitli sebzelerle beslenmeyi seven taklacı güvercinler, aynı zamanda yem ile de beslenebilir.

Taklacı Güvercin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Taklacı güvercinin fiziksel özellikleri, diğer kuş ve güvercin türlerinden ayırt edici niteliğe sahiptir. Taklacı güvercinlerin boyunları, genellikle kalın; alınları ise biraz çıkıntılıdır.

Tüy renkleri bakımından siyah, kahverengi, beyaz gibi pek çok farklılığa sahip olan taklacı güvercinlerin göz renkleri de değişkenlik gösterebilir. Taklacı güvercinlerin gagalarının, kısa ya da orta uzunlukta olması söz konusu olabilir.

Taklacı Güvercin Renkleri Nelerdir?

Taklacı güvercinlerin renkleri, türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Sivas taklacı güvercininde görülen renkler; siyah, mavi, beyaz ve dumanlı renkler iken Ankara taklacı güvercinlerinde ağırlıklı olarak görülen renk, kirli renklerdir. Antalya taklacı güvercinlerinde çok fazla sayıda renk seçeneği mevcuttur.

Taklacı Güvercinler Kaç Yıl Yaşar?

Taklacı güvercinlerin ortalama yaşam süresi, 8 – 10 yıl aralığındadır. Bu sürenin ne kadar olacağı ise pek çok faktöre bağlıdır. Taklacı güvercinlerin ömrünü belirleyen faktörlerden bazıları şu şekildedir:

 • Taklacı güvercinlerin beslenme durumları: Yetersiz beslenme, zehirli gıdaların tüketilmesi, zirai ilaçların kullanıldığı besinlerin tüketilmesi gibi hususlar taklacı güvercinlerin ömrünün kısalmasına sebep olabilen etkenler arasındadır.
 • Şahin, baykuş gibi yırtıcı hayvanların var olduğu doğal yaşam alanı: Avlanan yırtıcı hayvanların var olduğu ortamlar bakımından taklacı güvercinlerin ömrü oldukça kısadır. Çünkü taklacı güvercinler, avlanan bu hayvanlar için iyi bir avdır.
 • Taklacı güvercinlerin barınma olanakları: Barınma olanağına sahip olan taklacı güvercinlerin ömrü uzarken; barınma imkanı olmayan taklacı güvercinlerin ömrü oldukça kısalmaktadır.
 • Taklacı güvercinlerin yakalandıkları hastalıklar: Taklacı güvercinler bakımından ölümle sonuçlanan hastalıklar, yaygın olarak yavrularda görülür.

Taklacı Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Taklacı güvercinlerin cinsiyeti, taklacı güvercin yetiştiricileri bakımından kolaylıkla tespit edilebilir. Fakat taklacı güvercin yetiştiricisi olmayan veya yeni başlayanlar bakımından cinsiyet tespiti yapmak oldukça zordur.

Taklacı güvercinlerin cinsiyet tayini bakımından %100 doğruluğa sahip olan en güvenilir yol DNA testidir. Fakat DNA testi yapılmadan da cinsiyetin anlaşılma ihtimali vardır. Taklacı güvercinlerin dış görünüşleri, sergiledikleri davranışlar, çıkardıkları sesler, kanatları, takla sayıları gibi hususlar incelenerek cinsiyetin tayin edilmesi mümkündür.

Taklacı Güvercin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Taklacı güvercinlerin karakteristik özellikleri, hangi tür olduğuna göre değişiklik gösterir. Fakat genel özellikleri itibariyle taklacı güvercinler; takla atarak havaya dik bir biçimde çıkması ve manevralarına uçarken de devam etmesidir.

Taklacı Güvercin Çeşitleri Nelerdir?

Taklacı güvercin türleri, doğdukları ve yetiştikleri illere göre gruplandırılır.

 • Mardin taklacı güvercinleri
 • Bursa taklacı güvercinleri
 • Ankara taklacı güvercinleri
 • Antalya taklacı güvercinleri
 • Şanlıurfa taklacı güvercinleri
 • Malatya taklacı güvercinleri
 • Çorum taklacı güvercinleri
 • Konya taklacı güvercinleri
 • Diyarbakır taklacı güvercinleri
 • Sivas taklacı güvercinleri

En Pahalı Güvercin Cinsleri Hangileridir?

Dünyanın en pahalı güvercin türleri listesinde ilk sıralarda yer alan taklacı güvercinlerin fiyatları, türlerine göre değişkenlik gösterir.

En İyi Taklacı Güvercin Cinsleri Hangileridir?

En iyi taklacı güvercin cinsi, “oyunlu güvercin” adlı türdür. Bu tür, taklacı güvercin türleri arasında en zor üretilen güvercin olma özelliğine sahiptir.

En İyi Taklacı Güvercin Nasıl Anlaşılır?

En iyi taklacı güvercin türü olan oyunlu güvercini anlamanın yolu, yerden yükselirken hangi tarzda ve nasıl yükseldiğine bakmaktan geçer. Güvercin, taklalar atarak ve “düz fişek” adı verilen şekilde yerden yükselmekte ise o güvercin, oyunlu güvercindir. Oyunlu güvercinin sahip olduğu 4 ayırt edici özellik vardır:

 • Kapanarak gelme atım
 • Taban takla
 • Tavan takla
 • Bulunduğu yere taklalar atarak iniş yapma

İyi Bir Taklacı Güvercin Nasıl Anlaşılır?

İyi bir taklacı güvercinin özelliği, takla atarak ve düz fişek denen şekilde kalkış yapması ile kendini gösterir. Bu şekilde kalkış yapan iyi bir taklacı güvercinin, aynı zamanda kalktıktan sonra keyiflenmesi, mutlu olması, kanat ısıtması ve gezmesi gerekir. Bu özelliklerin yanı sıra iyi bir taklacı güvercinin sahip olması gereken bir diğer özellik tavan taklası yapmasıdır. İyi bir taklacı güvercinin kanat sesinin yüksekliği, orta yükseklikte olmalıdır.

Taklacı Güvercin Nasıl Eğitilir?

Taklacı güvercin eğitimi, öncelikle taklacı güvercini ve onu eğitmeyi sevmek ile başlar. Eğitim süreci bakımından en önemli husus, taklacı güvercin ırkını bilmek, tanımak, hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve eğitim sürecini iyi takip etmektir.

Taklacı Güvercin Ne Zaman Uçurulur?

Güvercinler bakımından en uygun uçma zamanı, tüylenmenin başlamasından sonraki zaman dilimidir. Güvercinde başlayan tüylenme akabinde yaklaşık 10 – 15 gün sonra güvercinlerin uçurulması mümkündür.

Taklacı Güvercin Bakımı Nasıldır?

Taklacı güvercinlerin bakımları açısından dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar şu şekildedir:

 • Taklacı güvercinlerin yemek yeme, içme, yıkanma ve uçma saatlerinin her gün aynı olması gerekir.
 • Taklacı güvercinlerin, performansları açısından sürekli antrenman yapmaları gerekir.
 • Taklacı güvercinlerin yaşadıkları kümesin her zaman temiz tutulması gerekir. Bu sayede taklacı güvercinin hastalanmasının önüne geçilmiş olur.
 • Taklacı güvercinlerin yaşadıkları kafesler ayda 1 kez dezenfekte edilmelidir.
 • Taklacı güvercinlerin sularının her gün değişmesi gerekir.
 • Taklacı güvercinlerin su kaplarının haftada 1 kez dezenfekte edilmesi gerekir.
 • Taklacı güvercinler sadece akşamları ve günde 1 kez olacak şekilde beslenmelidir.
 • Taklacı güvercinlerin kafesleri hava almalı ve nemden uzak olmalıdır.
 • Taklacı güvercinlerin yaşadıkları ortam sıcaklığının ortalama 12 derece olması gerekir.

Taklacı Güvercin Yetiştiricileri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taklacı güvercin yetiştiricilerinin dikkat etmesi gereken hususların başında taklacı güvercin bakım şartlarının sağlanması gelir. Taklacı güvercin yetiştiriciliğinde taklacı güvercinin beslenmesine, bakımına, barınmasına, temizliğine, sağlık durumuna, uçma rutinine ve bunlar gibi hususlara dikkat edilmesi ve bu konuda oldukça titiz davranılması gerekir.

Taklacı Güvercinlerin Fiyatları Ne Durumdadır?

Taklacı güvercin fiyatları, taklacı güvercinin cinsine, yeteneklerine göre değişiklik gösterir. Taklacı güvercinin sahip olduğu özelliklere göre 100 liraya satın alınmasının mümkün olduğu gibi 50.000 liraya satın alınması da mümkün olabilir.

Taklacı Güvercinler Nereden Satın Alınabilir?

Taklacı güvercinlerin satışı, pek çok internet sitesinde yapılır.

Taklacı Güvercin Fotoğrafları 📷

Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Taklacı Güvercin Fotoğrafı
Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Taklacı Güvercin Fotoğrafı
Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Taklacı Güvercin Fotoğrafı
Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Taklacı Güvercin Fotoğrafı
Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Taklacı Güvercin Fotoğrafı
Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Taklacı Güvercin Fotoğrafı
Taklacı Güvercin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır, Eğitilir? +Fotoğraflar
Taklacı Güvercin Sürüsü Fotoğrafı

Taklacı Güvercin Videoları 📹

Taklacı Güvercinler Çiftçi TV Bölümü
Taklacı Güvercin Uçum Videosu