Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşan İshali Nedenleri, Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer, Ne Verilir? +Tedavisi
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşan İshali Nedenleri, Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer, Ne Verilir? +Tedavisi

Tavşan ishali nedenleri duruma göre değişiklik gösterebilir. Tavşan ishali bazı durumlarda küçük değişiklikler ile geçebilirken bazı durumlarda ciddi tedaviler gerektiren önemli bir sorun olabilir.

Tavşanınız ishal olduysa duruma önem vermeniz ve uzman bir veteriner hekim ile görüşmeniz önerilir.

Tavşan İshali Nedenleri Nelerdir?

Tavşanlarda ishalin nedenleri beslenme ya da stres gibi dış etkenlerden kaynaklanabilir ya da enfeksiyondan ötürü hastalıklardan kaynaklanabilir. Tavşanlarda ishalin genel nedenleri şunlardır:

Ani Beslenme Değişiklikleri İshale Neden Olabilir

Ani beslenme değişikliklerinin ishale neden olması, tavşanlarda en çok görülen durumlardan bir tanesidir. Bu durumun nedeni tavşanların sindirim sisteminin oldukça hassas olması ve sindirim sistemi kaynaklı problemlerin en büyük semptomlarından bir tanesinin ishal olmasıdır.

Tavşanların sistemi lifli gıdaları kolayca sindirebilir fakat aşırı tuzlu, şekerli ya da yağlı besinleri sindirmekte zorlanır. Buna ek olarak oldukça hassas olan tavşanların sindirim sistemi belirli bir diyete uzun sürede uyum sağlar.

Uyum sağladıkları diyet değiştirilirse ve özellikle bu diyet onların sindirim sistemine uygun bir diyet değilse ishal problemi ortaya çıkabilir.

Tavşanlarda ishal problemi olmaması için beslenme değişikliklerin yavaş ve uygun bir biçimde yapılması önerilir.

Örnek olarak tavşanınıza yeni bir yem ya da mama vermek istiyorsanız bu yem değişikliğini yavaş yavaş öğünlere bölerek yapmanız ve söz konusu yemin içeriğini ayrıntılı bir şekilde araştırarak yapmanız gerekir.

Buna ek olarak diyet değişiklikleri konusunda uzman bir veteriner hekime danışmanız da tavşanınızın sağlığı açısından en doğrusu olacaktır.

Genel Stres Hali İshale Neden Olabilir

Tavşanlarda stresin ishale neden olması bütün hayvanlarda görüldüğü gibi çok sık görülen bir durumdur. Tavşanlar ve özellikle küçük tavşan cinsleri strese girdikleri ortamlarda ishal gibi problemler yaşayabilirler.

Bu durumdan dolayı tavşanınızın hoşlanmadığı ve strese girebileceği durumları tespit ederek, onu bu durumlardan uzak tutmak ishal probleminin oluşmasına engel olabilir.

Enfeksiyon Kaynaklı Hastalıklar (Bakteri, Virüs ve Parazit) İshale Neden Olabilir

Tavşanlarda enfeksiyon kaynaklı hastalıkların ishale neden olması mümkündür. Tavşanlarda ishale neden olabilen enfeksiyon kaynaklı hastalıklar şunlardır:

 • Salmonella enfeksiyonu, birçok hayvanda ishale neden olur. Salmonella enfeksiyonu, ishale ek olarak kusma, iştah kaybı, ateş ve halsizlik gibi problemlere neden olabilir. Önemli bir rahatsızlıktır ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.
 • Enterit, viral bir enfeksiyondur. Tavşandan tavşana bulaşabilir ya da dışkı bulaşmış besin maddelerinin tüketilmesi ile tavşan ishali gibi çeşitli ciddi semptomlara neden olabilir.

Koksidiyoz (Parazit Çeşidi) İshale Neden Olabilir

Koksidiyoz nedeniyle tavşanların ishal olması oldukça sık görülen bir durumdur. Koksidiyoz, tavşanların sindirim sisteminde bulunan tek hücreli parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır.

Koksidiyoz parazitleri, özellikle hijyenin bulunmadığı ortamlarda uzun süre yaşayabilirler. Bu nedenden dolayı Koksidiyoz hastalığının en büyük nedenlerinden bir tanesi hijyene dikkat edilmemesidir.

Yüksek Karbonhidrat, Düşük Lifli Beslenme İshale Neden Olabilir

Tavşanlarda yüksek karbonhidrat ve düşük lifli beslenmenin ishale neden olması çok yaygın bir durumdur. Tavşanların sindirim sistemi yüksek lifli besinlere uygundur ve yüksek karbonhidratlı besinlere uygun değildir.

Tavşanlar, düşük lifli ve yüksek karbonhidratlı bir beslenme programı ile beslendiklerinde ishal gibi çeşitli sindirim sistemi kaynaklı problemleri yaşayabilirler.

Aşırı Proteinli Beslenme İshale Neden Olabilir

Aşırı proteinli beslenmenin tavşanlarda ishale neden olması mümkündür. Her besin maddesi gibi proteinin de ölçülü bir şekilde tüketilmesi her canlı için gereklidir. Özellikle tavşan gibi hassas sindirim sistemine sahip olan canlıların aşırı protein içeren diyetler ile beslenmesi ishal gibi sindirim problemleri ile sonuçlanabilir.

Uygunsuz ve Gereksiz Antibiyotik Kullanımı İshale Neden Olabilir

Uygunsuz ve gereksiz antibiyotik kullanımının tavşanlarda ishale neden olması mümkündür. Aşırı ve uygunsuz kullanılan antibiyotikler, bağırsakta bulunan iyi bakterilerin de yok olmasına neden olarak ishal gibi sindirim problemlerine neden olur.

Buna ek olarak aşırı antibiyotik kullanımı, yararlı bakterilerin öldürülmesine neden olduğu için, patojenik (hastalık yapıcı) bakterilerin de çoğalmasına neden olabilir.

İshal Olan Tavşan Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Tavşanlarda ishal belirtileri başlıca şunlardır:

 • Sık tuvalete çıkma
 • Çok yumuşak ya da sıvı formda dışkı
 • Dışkıda kan
 • Su içme alışkanlıklarında değişiklik (aşırı ya da az su tüketimi)
 • Hızlı kilo kayıpları
 • Halsizlik

İshal Tavşan Nasıl Tedavi Edilir? İshal Nasıl Geçer?

Tavşanlarda ishalin tedavi yöntemi, durumun sebebine göre değişiklik gösterir. Tedavi yönteminin uzman bir veteriner hekim tarafından belirlenmesi gerekir.

Bu durumun sebebi tedavi yönteminin durumun sebebine ek olarak tavşanın yaşına, genel sağlık durumuna ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilmesidir. Tavşanlarda ishal için en çok kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

 • İlaçlar
 • Beslenme değişiklikleri
 • Bakım konusuna dikkat etmek
 • Stres faktörlerini ortadan kaldırmak
Tavşan İshali Nedenleri, Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer, Ne Verilir? +Tedavisi
İshal olmuş tavşan dışkısı görseli (Görsel kaynağı)

Enfeksiyon Kaynaklı Hastalıklar Nedeniyle İshal Olan Tavşan Nasıl Tedavi Edilir?

Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar nedeniyle ishal olan tavşanın tedavisi çoğunlukla ilaç kullanımı ile yapılır.

Beslenme Nedeniyle İshal Olan Tavşan Nasıl Tedavi Edilir?

Beslenme nedeniyle ishal olan tavşanın tedavisi, veteriner hekim ile birlikte tavşana uygun bir beslenme programının hazırlanması ile yapılır. Beslenme değişiklikleri tedavisinde şu faktörlere dikkat edilir:

 • Yüksek lifli gıdalar
 • Düşük karbonhidratlı gıdalar
 • Bol su alımı
 • Öğün sayısının düşürülmesi ya da yükseltilmesi

Stres Nedeniyle İshal Olan Tavşan Nasıl Tedavi Edilir?

Stres nedeniyle ishal olan tavşanın tedavisi, tavşanın sahibine bağlıdır. Bu durumun tedavi edilebilmesi için tavşanın strese girme nedeninin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekir. Tavşanlarda strese neden olan faktörler başlıca şunlardır:

 • Gürültü
 • Cezalandırma
 • Özel alan tanımama (tavşanı sürekli sevme gibi rahatsız etme durumları)
 • Aşırı soğuk ya da sıcak
 • Hijyen problemi

İshal Olan Tavşana Yiyecek Olarak Ne Verilir?

İshal olan tavşana yiyecek olarak düşük karbonhidratlı yiyeceklerin verilmesi gerekir.

Tavşanlarda İshal Ölüme Neden Olur Mu?

Tavşanlarda ishalin ölüme neden olması mümkündür. Tavşan ishali uzun süreler boyunca tedavi edilmezse ölüm ile sonuçlanabilir.